wigilia2018 dom lomza
czwartek, 14 czerwca 2018 14:49

600 lat w trzy dni! Wielki Jubileusz nadania Łomży praw miejskich

Napisane przez  mano/UM Łomża
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Już jutro przypada 600. rocznica nadania Łomży praw miejskich. Z tej okazji na mieszkańców czeka wiele atrakcji w postaci m.in. koncertów, średniowiecznego obozowiska rycerskiego i jarmarku oraz historycznych rekonstrukcji. Poniżej przedstawiamy szczegóły tego doniosłego wydarzenia!

brico lomza

Eucharystia odprawiona zostanie jutro o godz. 10:00 w Katedrze Łomżyńskiej. Będzie jej przewodniczył  Ks. Abp. Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, a homilię wygłosi Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski. Nabożeństwo poprzedzi poświęcenie odnowionej figury Chrystusa niosącego krzyż, ufundowanej przed laty przez mieszkańców Łomży.

Po Mszy św. w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich na ul. Sadowej będzie miała miejsce uroczysta sesja Rady Miejskiej. W jej trakcie, obok okolicznościowego wystąpienia Prezydenta Łomży i zaproszonych gości, będzie miało miejsce nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łomży prof. dr hab. Kazimierzowi Pieńkowskiemu, który był współtwórcą i pierwszym rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

W tym samym czasie Stary Rynek zamieni się obozowisko rycerskie ze stoiskami historycznymi, a o godz. 15:00 rozpoczną się inscenizacje związane z rekonstrukcją nadania praw miejskich naszemu miastu, które potrwają do godz. 20:00. W międzyczasie, o godz. 17:00, w Katedrze Łomżyńskiej odbędzie się uroczysty koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, objęty honorowym patronatem przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wezmą w nim udział: skrzypaczka Katarzyna Duda, klarnecista Kornel Wolak z Kanady, tenor Jacek Szymański, a także chóry z naszego miasta.

Już po zmroku, o godz. 22:00, na fasadzie Ratusza wyświetlony zostanie video mapping, prezentujący historię Łomży. Można go będzie zobaczyć również w sobotę 16 czerwca w godzinach 21:00-24:00.

Na jubileuszowe uroczystości władze Łomży zaprosiły około 400 specjalnych gości, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele władz rządowych, parlamentarzyści, samorządowcy z regionu, honorowi obywatele Łomży, władze miast partnerskich oraz honorowi obywatele naszego miasta. Wiemy, że prezydenta Andrzeja Dudę będzie reprezentował Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Spodziewana jest również wizyta Magdaleny Gawin, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która jest absolwentką łomżyńskiego I Liceum Ogólnokształcącego. Z uwagi na obrady sejmu, w pierwszej części obchodów udziału nie wezmą posłowie.

Atrakcji nie zabraknie również w kolejnych dwóch dniach. W sobotę na muszli przy ul. Zjazd od godz. 17:00 planowany jest koncert „My z Łomży”, w trakcie którego wystąpią artyści z naszego miasta: Michał Sawicki, BKStep, Bębniarnia, EMDEK, POPART, Irmina i Leczsami, Adam Kalinowski, Mateusz Kurkowski oraz Jula. Tego dnia gwiazdą wieczoru będzie legenda polskiego rocka, zespół Perfect, który na sennie pojawi się około godz. 22:00. 

Niedziela rozpocznie się na łomżyńskich bulwarach, gdzie w godz. 14:00-16:00 stanie miasteczko Prymat i JBB. W kulinarnej ciężarówce dowodzonej przez Roberta Sowę, będzie można uzyskać praktyczne porady grillowe. Nie zabraknie również konkursów za atrakcyjnymi nagrodami. O godz. 17:00 na muszli koncertowej rozpocznie się gala muzyki rozrywkowej, w trakcie której wystąpią: Wojciech Trawiński, Marcin Siegieńczuk, Exaited, Piękni i Młodzi. Galę zakończy występ grupy Boys, która na scenie pojawi się około 22:30. 

Warto dodać, że zarządzeniem Prezydenta Łomży, w dniach 15, 16, 17 czerwca komunikacja miejska na terenie administracyjnym Miasta Łomża będzie bezpłatna. Ponadto osoby zarejestrowane w systemie Łomżyńskiej Komunikacji Rowerowej od 15 do 17 czerwca będą mogły wypożyczać rowery za darmo.

Na wszystkie wydarzenia mieszkańców Łomży serdecznie zaprasza Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. – Zależy mi na Państwa obecności. To wspólne święto: ważne, doniosłe i radosne dla nas – łomżan, dla każdego, komu Łomża jest bliska. Niech te dni dostarczą nam wszystkim wielu pozytywnych wrażeń oraz emocji i pozostaną w naszej pamięci na długie lata – mówi prezydent Mariusz Chrzanowski.

 

25 komentarzy

 • Odpowiedz Zagroda czwartek, 14 czerwca 2018 15:27 Umieszczone przez: Zagroda

  A bajabongo aż w jedrusiowej tak się plebsu bóimy :D ahaha

 • Odpowiedz Czarusiuiowaty czwartek, 14 czerwca 2018 18:45 Umieszczone przez: Czarusiuiowaty

  Tak Czaruś ty byś w szkole ugościł ludzi, a nawet w stodole znając twoje upodobania ...

 • Odpowiedz Rupert czwartek, 14 czerwca 2018 18:47 Umieszczone przez: Rupert

  Kto dokona odsłonięcia pomnika księcia Janusza I ?

 • Odpowiedz darekk czwartek, 14 czerwca 2018 18:49 Umieszczone przez: darekk

  Chrzanowski chwalił się , że do miasta mieli przyjechać najważniejsi politycy być może z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, z Premierem Mateuszem Morawieckim i Wicepremierem Piotrem Gliński na czele. Okazuje się, że ich nie będzie.

 • Odpowiedz anka123 czwartek, 14 czerwca 2018 18:51 Umieszczone przez: anka123

  Fotki na parkingu o niczym nie świadczą, każdy może sobie takowe zrobić z Morawieckim.

 • Odpowiedz Hrabia John blood czwartek, 14 czerwca 2018 18:52 Umieszczone przez: Hrabia John blood

  Nikt. Bo pomnika nie ma przez panią Agnieszkę. Oj dużo napsuła na 600 lecie. Tytan pracy ale nie w urzędzie...tylko innych instytucjach.

  Szkoda bo byłoby to dopełnienie uroczystości.
  Będzie pomnik Chrystusa króla.

  Może to znak że trzeba bardziej zainteresować się tym co w Kościele a nie na dworze.

 • Odpowiedz Ariel czwartek, 14 czerwca 2018 18:54 Umieszczone przez: Ariel

  Anka to wyślij mi taką. Bo fanem Morawiec kiego jestem....
  A tak wogole to na którym parkingu dziś można skoro wiesz wszystko??

 • Odpowiedz Kocham to miasto czwartek, 14 czerwca 2018 18:57 Umieszczone przez: Kocham to miasto

  Najważniejsze że będą nasi wielebni duchowni.....dareek oni więcej dompowiedzenia mają niż Morawiecki.

  Szychy duchowienstwa, chodzące za elita polityczna. Tylko oni mogli wychodzić ścieżkę pani bylej wice.

  Nie trzeba elyyyty będą nasi w purpurze.

  Oczywiście nie mówię o biskupie Stepnowskim.On jedyny załatwił normalność w parafii w Wiznie. Tylko boli mnie że w Łomży jeszcze nic nie robi.

 • Odpowiedz anka123 czwartek, 14 czerwca 2018 19:07 Umieszczone przez: anka123

  Zrobisz sobie fotę z Morawieckim jak przyjedzie na 600 lecie .

 • Odpowiedz Ariel czwartek, 14 czerwca 2018 19:09 Umieszczone przez: Ariel

  Przecież mówisz że wiesz na jakich parkingach stoi.....eh ściemnilas

 • Odpowiedz Kociarz umyslow czwartek, 14 czerwca 2018 19:10 Umieszczone przez: Kociarz umyslow

  Dziś na Nowogrodzkiej było spotkanie??? W jakiej sprawie???

 • Odpowiedz Toksyczny czwartek, 14 czerwca 2018 19:27 Umieszczone przez: Toksyczny

  odwalili kandydaturę Chrzanowskiego

 • Odpowiedz Student1 czwartek, 14 czerwca 2018 19:37 Umieszczone przez: Student1

  Poważnie , już nie wystawią Mariusza ?

 • Odpowiedz Berta czwartek, 14 czerwca 2018 19:42 Umieszczone przez: Berta

  Fajne bajki wypisujecie.

 • Odpowiedz darekk czwartek, 14 czerwca 2018 19:48 Umieszczone przez: darekk

  To nie bajki, to przecieki z Nowogrodzkiej.Czekają tylko na to żeby nie psuć święta 600 lecia , później to ogłoszą.

 • Odpowiedz Rupert czwartek, 14 czerwca 2018 19:49 Umieszczone przez: Rupert

  No to się panicz doigrał

 • Odpowiedz RED - AKCJA czwartek, 14 czerwca 2018 20:37 Umieszczone przez: RED - AKCJA

  gorzej jak Mariusz zwolni NOWOGRODZO i bedzie wam smutno, zostano tylko czerwone berety

 • Odpowiedz RED - AKCJA czwartek, 14 czerwca 2018 20:37 Umieszczone przez: RED - AKCJA

  gorzej jak Mariusz zwolni NOWOGRODZO i bedzie wam smutno, zostano tylko czerwone berety

 • Odpowiedz RED - AKCJA czwartek, 14 czerwca 2018 20:37 Umieszczone przez: RED - AKCJA

  gorzej jak Mariusz zwolni NOWOGRODZO i bedzie wam smutno, zostano tylko czerwone berety

 • Odpowiedz Rupert czwartek, 14 czerwca 2018 20:43 Umieszczone przez: Rupert

  Panicz jak się rozpędzi, to zaraz zwolni i sam siebie :)

 • Odpowiedz Kasiorek czwartek, 14 czerwca 2018 21:09 Umieszczone przez: Kasiorek

  Tak !!!! już wiezcie spechowi że prezes pierwsze co wychodząc ze szpitala to będzie interesował się Łomża.???

  On ma cała Polskę na glowie

 • Odpowiedz darekk czwartek, 14 czerwca 2018 21:29 Umieszczone przez: darekk

  Prezes w szpitalu miał dużo czasu na przemyślenia, teraz wezwał Jurgiela i ogłosił mu swoją decyzję. Chrzanowski na AUT :))))

 • Odpowiedz RED - AKCJA czwartek, 14 czerwca 2018 21:49 Umieszczone przez: RED - AKCJA

  masz bledno informacje, Prezes lubi piwko i chcial posmakowac tego z FESTYBU

 • Odpowiedz speech piątek, 15 czerwca 2018 06:56 Umieszczone przez: speech

  Fajne farmazony ludzie tu wypisują. Równie dobrze mozna powiedzieć że miś koala wstąpił do platformy i będzie startował z jej ramienia na prezydenta.

 • Odpowiedz RED - AKCJA piątek, 15 czerwca 2018 08:05 Umieszczone przez: RED - AKCJA

  Partie to tylko slogany a wnich rozni ludzie, kazdy ma indywidualny charakter i przekonania tez rozne, szukajmy tych dobrych cech i wspolnie budujmy nasze miasto, pamietaj z kolego czy kolezanko mozesz wypic tylko kawe, ale wazne sprawy trzymaj twadro reko, sam wiesz ze jak jest dobrze to klepio po plecach a czasami potrafio napluc w twarz, przekonal sie o tym p. Mariusz, ja zaglosuje na ciebie

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu