środa, 11 lipca 2018 08:05

Opłaty za przymusowe holowanie sprawdza prokuratura

Napisane przez  mj
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Prokuratura Okręgowa sprawdziła, czy powiaty nie pobierają od kierowców zbyt dużych sum za holowanie źle zaparkowanych aut. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości prokuratorzy mogą zaskarżać uchwały do sądów administracyjnych. W Łomży i w okolicznych powiatach stawki za holowanie są w górnych granicach, jednak wątpliwości budzą inne zapisy powiatowych uchwał.

brico lomza

Na prośbę Prokuratury Krajowej w całym kraju są przeprowadzane analizy zgodności z prawem uchwał dotyczących opłat za holowanie i przechowywanie pojazdów. Wstępna analiza została przeprowadzona także przez Prokuraturę Okręgową w Łomży.

- Stawki nie są poza widełkami. Dokonaliśmy analizy samych uchwał, które są dostępne na stronach internetowych, ale zażądaliśmy z tychże powiatów, grajewskiego, wysokomazowieckiego, łomżyńskiego, kolneńskiego i zambrowskiego, czyli całej właściwości Prokuratury Okręgowej wyjaśnień dotyczących tychże stawek. Skąd one wynikają i wtedy podejmiemy ostateczną decyzję co do zaskarżenia uchwał – mówi Rafał Kaczyński z Prokuratury Okręgowej w Łomży.

Po uzyskaniu danych z powiatów prokuratura podejmie ostateczną decyzję o ewentualnym zaskarżeniu uchwał bądź nie. Wątpliwości mogą budzić nie same stawki, ale niektóre zapisy, które mogą wydawać się niejasne.

- Niektóre uchwały prawdopodobnie będą do zaskarżenia z uwagi na nieprecyzyjne zapisy np. kwotowe ustalenie kosztów, a nie procentowe, albo np. interpretacja doby. Co rozumie się za pełną dobę – wyjaśnia Zastępca Prokuratora Okręgowego Rafał Kaczyński.

Uchwały zostaną poddane weryfikacji po uzyskaniu stanowisk organów powiatu i rady miejskiej Łomży.

W górę