dom lomza
środa, 10 października 2018 11:11

Komu zależy na sprzedaży MPEC-u? Wywiad z prezesem Radosławem Żegalskim

Napisane przez  mylomza
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Komu zależy na sprzedaży MPEC-u? Wywiad z prezesem Radosławem Żegalskim fot. mylomza.pl
Wokół ostatniej wielomilionowej inwestycji w MPEC, pojawiło się wiele kontrowersji. W trakcie II Międzynarodowego Forum Gospodarczego, podpisana została deklaracja współpracy Łomżyńskiego Forum Samorządowego z powiatem ostrołęckim. - Elektrownia Energa jest w Ostrołęce - pytanie czy Łomża nie powinna korzystać z ciepła odpadowego, to jest bardzo mała odległość - powiedział starosta ostrołęcki. Prezes Agnieszka Muzyk potwierdziła wcześniejsze rozmowy ze starostą ostrołęckim i podpisała z nim list intencyjny. Czy MPEC może zostać sprzedany? Prezentujemy rozmowę z Prezesem Zarządu MPEC w Łomży Radosławem Żegalskim.

MyLomza.pl: Opinię publiczną obiegła informacja jakoby miałoby dojść do  jakiejś nadzwyczajnej Rady nadzorczej w związku z planowaną inwestycją w kocioł biomasowy z ekonomizerem, czy to prawda?

Radosław Żegalski: Tak to prawda, w dniu 02.10.2018 Pan Daniel Oliva, jeden z członków Rady Nadzorczej MPEC Sp. z o.o. w Łomży zwołał w trybie pilnym nadzwyczajne posiedzenie Rady,  wnioskując do Przewodniczącego Rady o ponowne rozpatrzenie tematu związanego z wydaniem ponownej opinii na temat przygotowywanej przez przedsiębiorstwo inwestycji w kocioł biomasowy wykorzystujący biomasę jako paliwo.Powyższe działanie wzbudziło pewne kontrowersję gdyż Rada Nadzorcza jednogłośnie przegłosowała już pozytywnie opinię dotyczącego przedmiotowego projektu.  Rada Nadzorcza w dniu 01.10 pozytywnie zaopiniowała korektę planu rzeczowo-finansowego i ponownie pośrednio pozytywnie opiniując zaangażowanie spółki w inwestycje unijne na zakup kotła biomasowego. Od ponad 1,5 roku zarządinformuje i zdaje relację z podejmowanych kroków związanych z przygotowywaniem tej inwestycji.

ML: Czy w związku z tym, że temat był wielokrotnie „wałkowany” odbyło się to posiedzenie ?

RŻ: W dniu wczorajszym tj. 09.10.2018 roku odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Nadzorczej MPEC. Pan Daniel Oliva oraz Pan Henryk Piekarski (także członek Rady Nadzorczej) mieli tym razem przygotowaną całą listę pytań, ale  po wielogodzinnym zadawaniu pytań m. in. Kierownictwu działu inwestycji i rozwoju, ich sugestie o ewentualnych nadużyciach podczas procesu przetargowego zostały całkowicie rozwiane a na koniec jednogłośnie uznano, że Spółka przygotowała  w sposób profesjonalny ten unijny projekt. Tym samym nie udało się po raz kolejny wstrzymać zaplanowanego w tym tygodniu podpisania umowy przez MPEC z wybranym już wykonawcą.

ML: Czy może Pan skomentować w jakiś sposób ten szereg wydarzeń jakie miały miejsce w ostatnim czasie w zakresie planowanej przez MPEC inwestycji ?

RŻ: Panie redaktorze, staram się jak mogę tłumaczyć na wszelkie sposoby, że ta inwestycja jest Spółce jak i mieszkańcom Łomży bardzo potrzebna. Obecne koszty związane ze spalaniem miału węglowego są coraz wyższe. Chcemy za wszelką cenę utrzymać w przyszłości akceptowalny przez naszych odbiorców poziom cen ciepła. Planowane przez nas inwestycje mają nam w tym pomóc a nie zaszkodzić. Nasuwa się więc pytanie, czy wywoływane przez niektórych członków Rady Nadzorczej, niczym nie uzasadnionych podejrzeń i zgłaszanie przez nich niczym nieuzasadnionych dziwnych wniosków i zgłaszanych problemów przed podpisaniem umowy na ostateczne wykonawstwo i realizację projektu jeszcze przed wyborami samorządowymi, ma charakter znajdowania merytorycznych wyjaśnień, czy tez stanowi podtekst polityczny, mający na celu niedopuszczenie do wzrostu wartości Przedsiębiorstwa jakim niewątpliwie jest realizacja przedmiotowego projektu.

ML: Czy widzi Pan w tych działaniach jakiś cel ?

RŻ: Cel wydaje się być oczywisty, zważywszy na fakt, że w dniu 08.10.2018 roku podczas obrad II Forum Gospodarczego w Łomży, doszło chyba niefortunnie do ujawnienia planów związanych z przyszłą współpracą Starosty Ostrołęckiego i Panią Prezes tego Forum w zakresie podłączenia systemu ciepłowniczego miasta Łomży do tak zwanej „rury” z Elektrowni Ostrołęka(Energa-jedna ze spółek Skarbu Państwa dop. red.)czyli  ewentualnej próba sprzedaży Spółki. A co to może oznaczać dla pracowników MPEC-u oraz dla mieszkańców Łomży korzystających z naszych usług - zostawiam bez komentarza.

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu