środa, 10 października 2018 16:15

Nie wyrzucaj do lasu - oddaj odpady do PSZOK [VIDEO i FOTO]

Napisane przez  mylomza
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Nie wyrzucaj do lasu - oddaj odpady do PSZOK [VIDEO i FOTO] fot. mylomza.pl
Zmodernizowany PSZOK czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, został dziś oficjalnie otwarty przy łomżyńskim ZGO. Każdy mieszkaniec miasta może bezpłatnie oddać swoje odpady do punktu przy ul. Akademickiej 22. Przyjmowane będzie m.in. drewno, szkło, papier, sprzęt elektryczny, odpady wielkogabarytowe, remontowe oraz budowlane.

brico lomza

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, powstał aby mieszkańcy mogli bezproblemowo pozbyć się takich odpadów, które należy wyrzucać osobno i nie powinny znaleźć się w osiedlowych koszach na śmieci. To istotne, gdyż każdy rodzaj odpadów przywiezionych do punktu, powinien być posegregowany, trafiają one bowiem do osobnych pojemników.

- Te odpady nie trafiają gdzieś do lasu, nie trafiają nad rzekę, a trafiają tam gdzie po prostu powinny - mówi Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Lech Magrel.

Punkt jest samoobsługowy. Pracownicy nie wyjmują z pojazdu przywiezionych odpadów, tylko wskazują miejsce, w którym należy je umieścić. - Transport, załadunek jak i rozładunek jest po stronie mieszkańca - czytamy w broszurze informacyjnej.

- PSZOK kojarzyć się od dzisiaj powinien właśnie z tym miejscem, gdzie możemy te nasze newralgiczne odpady, które nam zalegają, w sposób cywilizowany i zgodny z przepisami przywieźć i pozbyć się ich i zutylizować - mówi Prezes Zarządu ZGO Sp. z o.o. Jan Perkowski.

Do PSZOK, można przywieźć posegregowane: papier i tekturę, tworzywa sztuczne, drewno, opakowania ze szkła, zużyte opony, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane leki, oleje silnikowe, farby, kleje, lepiszcza, środki ochrony roślin, odpady wielkogabarytowe oraz odpady remontowe i budowlane takie jak gruz betonowy lub ceglany.

Inwestycja kosztowała 2,9 mln zł brutto z czego 85% wydatków kwalifikowanych przedsięwzięcia pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Władze miasta, z uwagi na fakt, że prowadzenie takiego punktu należy do zadań samorządu, przeznaczyły na ten cel 600 tys. zł.

Prawdopodobnie w następnym roku, za niewielką opłatą, odpady będą mogły zdeponować w PSZOK także prywatne firmy.

Galeria zdjęć

W górę