dom lomza
środa, 07 listopada 2018 15:19

Świąteczny prezent dla Polaków na Białorusi [VIDEO]

Napisał  mylomza
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Dzięki akcji zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Agrobiznesu w Łomzy i Fundację Janka Muzykanta - pomoc może dotrzeć do 90 podopiecznych domów dziecka z miejscowości Dokszyce i Bieholin na Białorusi. Swoją cegiełkę do zbiórki może dołożyć każdy, wpłacając nie tylko datki lecz przekazując także najpotrzebniejsze dla dzieci i młodzieży rzeczy.

Problemami Polaków zza wschodniej granicy zainteresowała się mgr inż. Małgorzata Frąszczak - pełnomocnik Rektora ds. studenckich WSA w Łomży. Wszystko za sprawą prezentacji, którą przedstawił w kościele Braci Mniejszych Kapucynów brat Tadeusz Kowalski z Białorusi.

- Wtedy przyszedł mi do głowy pomysł, że my jako uczelnia możemy pomóc studentom, przyjmując tutaj studentów, zabezpieczając ich materialnie - mówi Małgorzata Frąszczak.

Uczelnia przyjęła już jednego studenta z Białorusi, który pobiera nauki na kierunku Towaroznawstwo. Daminik Navitski może liczyć na całkowitą pomoc finansową ze strony uczelni, otrzymał także stypendium Janka Muzykanta w kwocie 4 tys. zł na cały rok. Dominik coraz sprawniej posługuje się językiem polskim dzięki zajęciom na które uczęszcza.

Drugim pomysłem realizowanym przez WSA jest zbiórka darów dla 90 podopiecznych domu dziecka z miejscowości Dokszyce i Bieholin, którzy szczególnie odczuwają brak podstawowych produktów codziennego użytku. Dziećmi i młodzieżą z tych placówek opiekuje się Brat Tadeusz Kowalski.

Zbiórka trwa od 20 października - zakończy się wraz z końcem listopada. Mile widziane są wpłaty pieniężne lecz organizatorzy liczą także na ubranka, słodycze, przybory szkolne a nawet  piłki. Akcja organizowana jest na wzór "Szlachetnej Paczki" z której podarunki trafią na Białoruś.

- Te więzi Łomżyńskie i właśnie Białoruskie są dosyć bliskie. Wiele serca, ofiarności spotkałem tutaj w łomżyńskiej diecezji a jednocześnie tę dobroć, otwartość ludzi tam na Białorusi i wdzięczność za to, że mogą skorzystać również z takiej pomocy - komentuje akcję brat Tadeusz Kowalski z terenu diecezji witebskiej.

 

Zbiórka środków prowadzona jest za pośrednictwem platformy zrzutka.pl : Święta w domu dziecka

Środki można wpłacać także bezpośrednio na konto Fundacji:

Fundacja Janka Muzykanta. Ul. Studencka 19 18-400 Łomża

Nr konta: 22 8757 0001 0002 5566 2000 0020 - z dopiskiem BIAŁORUŚ

Każda inna forma pomocy jest mile widziana. Dary można przynosić do Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży.

W razie pytań prosimy o kontakt: Małgorzata Frąszczak - 692 497 783

4 komentarzy

 • Odpowiedz Dejv środa, 07 listopada 2018 17:03 Umieszczone przez: Dejv

  Ubodzy w Polsce również czekają na pomoc, im w pierwszej kolejności bym pomógł, następnie innym potrzebującym poza granicami naszego państwa

 • Odpowiedz Paplik środa, 07 listopada 2018 17:07 Umieszczone przez: Paplik

  Ubodzy w polsce mają Mops i dzieki Pis pracę.
  A o kresowiakach zapomniano,rzædy PoPSL wolały sciągać do kraju "najeżdzców" niż reoatriantów że nie wspomnę że odbierano polskie dzieci biednym .

 • Odpowiedz Stasiek ze wsi środa, 07 listopada 2018 18:30 Umieszczone przez: Stasiek ze wsi

  Bieda? W Polsce? "Pińcet plus" powoduje, że Janusze z kanapy nie wstają. Po pracy na czarno jest czas na drzemkę i piweczko. Jak ktoś w ogóle życzy sobie popracować. Do pomocy nawet na parę dni ciężko kogoś normalnego znaleźć.
  Jak ktoś nie był na Białorusi i nie rozmawiał z ludźmi, nie obserwował życia, nie porównywał "wypłat" z kosztami, to nie wie, o czym mówi. W porównaniu z tymi ekonomicznymi baranami z Mińska Polska jest rajem podatkowym.

 • Odpowiedz PeEs czwartek, 08 listopada 2018 10:32 Umieszczone przez: PeEs

  500+, 300+, rodzinne i tak daaaalej. W pupciach się już nierobom przewraca. Jak poszedłem z rzeczami po dzieciach do domu dziecka to mnie wyśmiali. Normalne rzeczy, czyste, stan idealny, wyprane i wyprasowane. A tutaj proszą o podstawowe materiały codziennego użytku. Karyna i Seba nie wpłacą ale normalny człowiek wesprze akcje.

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu