dom lomza
czwartek, 08 listopada 2018 10:33

NIK: Niepewna przyszłość... Łomży?

Napisał  mylomza
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
NIK: Niepewna przyszłość... Łomży? fot. Sebastian Kołodziejczyk
Białystok, Łomża, Biała Podlaska, Chełm, Łódź, Siemianowice Śląskie, Tarnobrzeg, Wałbrzych, Zgierz i Żory - wymienione miasta, które odczuły skutki zmian gospodarczych zostały skontrolowane przez NIK. Analizie poddano obszary: pomocy na rynku pracy, pomocy społecznej, zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych i zapewnienia opieki dzieciom. Jak na tle innych miast wypadła Łomża?

Najwyższa Izba Kontroli poddała analizie sytuację miast, które zostały dotknięte skutkami zmian gospodarczych po 1989 roku. NIK zbadał efekty działań podejmowanych w czterech obszarach: pomocy na rynku pracy, pomocy społecznej, zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych oraz zapewnienia opieki dzieciom w wieku do lat 3 i w wieku przedszkolnym.

W każdym mieście poddanym analizie powtarzał się identyczny schemat zdarzeń: utrata statusu stolicy województwa lub upadek dominującego lokalnie przemysłu w skutek zmian gospodarczych po 1989 roku, wzrost bezrobocia i odpływ ludności.

Tylko w Białymstoku, Łomży i Żorach nastąpił nieznaczny przyrost liczby mieszkańców po przemianach gospodarczych i politycznych. Z drugiej strony, według prognozy NIK na podstawie danych GUS - Łomżę w 2050 roku może zamieszkiwać poniżej 50 tys. mieszkańców.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Łomży od 2013 roku systematycznie spadała. Jeszcze 5 lat temu według opracowania NIK wynosiła ona około 17% - w roku 2017 odnotowano już niecałe 10%. Pomimo korzystnych uwarunkowań - nadal konieczne są działania ukierunkowane na pomoc i aktywizację mieszkańców długotrwale pozostających bez pracy. Niezbędne jest wypracowanie nowych rozwiązań aktywizujących osoby niezainteresowane podjęciem legalnego zatrudnienia.

Zmalała także liczba osób objętych w Łomży środowiskową pomocą społeczną. Jeszcze w 2013 roku taką pomocą objęte było około 6,5 % mieszkańców - w I kwartale 2018 roku wynik wyniósł niewiele ponad 3,5%. Tylko w czterech z dziesięciu skontrolowanych ośrodków pomocy społecznej, udzielana pomoc doprowadziła do usamodzielnienia więcej niż 10% badanych rodzin dotkniętych problemem bezrobocia. Zdaniem NIK, konieczne jest wdrożenie stosownych rozwiązań ukierunkowanych na aktywizację osób bezrobotnych na poziomie rządowym.

W Łomży, podobnie jak w Białymstoku, Chełmie, Łodzi i Tarnobrzegu - liczba miejsc w prowadzonych przez samorządy przedszkolach pozwalała na zapewnienie opieki dzieciom w wieku od 3 do 6 lat. Pośród analizowanych miast pod koniec 2016 r. jedynie w Żorach i w Łomży zaspokojone były potrzeby w zakresie zapewnienia miejsc opieki dla dzieci do lat trzech.

Nierozwiązanym problemem w analizowanych miastach jest niezaspokojenie potrzeb mieszkaniowych osób o niższych dochodach. W 2016 roku w analizowanych miastach było mniej lokali komunalnych niż w roku 2013. Wzrost nastąpił jedynie w Siemianowicach Śląskich i Zgierzu. Liczba lokali socjalnych w latach 2013-2016 wzrosła natomiast w kontrolowanych miastach o 2,3%. W skali Polski średni wynik to 13,7%.

Wyniki Najwyższej Izby Kontroli wskazują, że mimo poprawy sytuacji życiowej w kontrolowanych miastach, konieczne jest podejmowanie dalszych rozwiązań wspierających mieszkańców miast w rozwiązywaniu ich problemów. 

11 komentarzy

 • Odpowiedz von Kleist czwartek, 08 listopada 2018 10:40 Umieszczone przez: von Kleist

  A czy spadek liczby ludności to taka tragedia? Ważny jest komfort życia oraz dochody. Aktywizacją zawsze jest to, żeby zabrać ludziom socjal. Wówczas się najlepiej aktywizuję.

 • Odpowiedz yujt czwartek, 08 listopada 2018 12:07 Umieszczone przez: yujt

  Kneset won !

 • Odpowiedz praca w innym mieście czwartek, 08 listopada 2018 12:46 Umieszczone przez: praca w innym mieście

  W Łomży do 30 roku życia przez 3 lata wydano 219 bonów o wartości 7500 zł na wyjazd .....Oni powinni zostać tutaj a nie wysyła się ich do innych miast........Nie ma przyszłości dla młodych w Łomży.......Jak zatrzymać ich w Łomży?Miasto zwija się......

 • Odpowiedz Kapitał czwartek, 08 listopada 2018 13:04 Umieszczone przez: Kapitał

  Poprawa komunikacji z resztą kraju, przyciągnięcie inwestorów i kapitału z zewnątrz. To jest klucz do rozwoju. Lokalni przedsiębiorcy są zbyt biedni.
  Biedrodnki nie wytworzą kapitału na rozwój.

 • Odpowiedz enej czwartek, 08 listopada 2018 13:14 Umieszczone przez: enej

  kapitał masz rację miasto jest atrakcyjne między innymi z tego powodu ,że jest dobrze skomunikowane z resztą kraju. Dlatego cała para winna iść w reaktywację połączenia kolejowego z rewizją planu budowy tegoż centrum przesiadkowego w celu uwzględnienia tez funkcji dworca kolejowego którego praktycznie nie ma. Trasa kolejowa Łapy ,Śniadowo , Ostrołęka jest remontowana a prędkośc przejazdu podnoszona do 120km/h . U nas o odcinku Łomża ,Śniadowo cisza . nie wiem na co czekamy . Druga sprawa , obwodnica i Via Baltica bardzo ważna dla miasta. Tego trzeba pilnować i chodzić wokół tego samo nie przyjdzie do nas. Te dwie wazne sprawy zerealizowane przyciągną zapewne inwestorów do miasta a ich pozyskanie będzie wówczas zdecydowanie łatwiejsze.

 • Odpowiedz enej czwartek, 08 listopada 2018 13:17 Umieszczone przez: enej

  i tu pytanie co dalej z tym centrum przesiadkowym? Czy jest jakiś konkretny plan jego budowy z wyznaczeniem konkretnych terminów? Ta inwestycja miał być zrealizowana na 600 lecia miasta a do dzisiaj nie widać jej końca. Czy będzie w realizacji tego projektu uwzględniona funkcja dworca kolejowego?

 • Odpowiedz mieszkaniec czwartek, 08 listopada 2018 13:25 Umieszczone przez: mieszkaniec

  Upiększanie miasta to nie rozwój miasta.

 • Odpowiedz Doświadczony czwartek, 08 listopada 2018 13:59 Umieszczone przez: Doświadczony

  Jeśli wydaje się 20 000 zł. na poprzeczne garby na ulicy ,o które normalny kierowca wyrywa sobie zawieszenie to o czym mamy mówić. Dureń Podsiadło zafundował nam takie wyboje na ulicy Senatorskiej. Ciekawe czy on z własnej kieszeni wydałby na takie kretyństwo choć złotówkę.

 • Odpowiedz oszczędny czwartek, 08 listopada 2018 14:38 Umieszczone przez: oszczędny

  Pieniądze publiczne trzeba szanować i wydawać jak własne.W Łomży tego nie ma ,jest marnotrawstwo.Ludzie widzą i słyszą.....np.kibel za 200 tys.naprzeciw Teatru lalki.........

 • Odpowiedz mieszkaniec Senatorskiej czwartek, 08 listopada 2018 15:16 Umieszczone przez: mieszkaniec Senatorskiej

  Do Doświadczony.
  Jak on dureń to ty jesteś Palant.Mieszkańcy chcieli to zamontowali.Tak się składa że znam p.Podsiadło i wiem co zrobił on społecznie dla naszego Osiedla.Wiele rzeczy wychodził ale też potrafił zaaktywizować grupę osób która mu w tym pomogła.A to też jest sztuką.Wystarczy się przejść po Szkolnej czy Jana z Kolna żeby już więcej nie wymieniać.Życzyłbym sobie żeby wszyscy radni byli pokroju tego Pana zamiast tzw.działaczy partyjnych.

 • Odpowiedz wyborca czwartek, 08 listopada 2018 16:46 Umieszczone przez: wyborca

  Nowa Rada Miejska może będzie lepsza od poprzedniej bo jest 11 nowych.

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu