czwartek, 08 listopada 2018 12:53

Bezpłatne badania w kierunku HCV w całej Polsce

Napisał  mylomza
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne Pixabay
Prawie 200 tys. mieszkańców Polski może być zakażonych wirusem HCV ale większość z nich nie wie o swojej chorobie. Wirusowe zapalenie wątroby może prowadzić do trwałego jej uszkodzenia a nawet śmierci. W ponad 170 punktach ALAB laboratoria można bezpłatnie wykonać diagnostykę pod kątem obecności wirusa. Taka możliwość jest również w Łomży.

Wirus HCV jest odpowiedzialny za powstawanie wirusowego zapalenia wątroby typu C.  Do infekcji może dojść poprzez kontakt z zakażoną krwią m.in. poprzez zabiegi medyczne, tatuowanie, piercing, akupunkturę ale także w trakcie zabiegów w salonach fryzjerskich i kosmetycznych. Choroba może rozwijać się bez wyraźnych objawów nawet przez kilkadziesiąt lat. Infekcja prowadzi do marskości wątroby - trwałego uszkodzenia niezbędnego do życia organu, które może skutkować koniecznością transplantacji. Najcięższym powikłaniem wirusowego zapalenia wątroby jest rak wątrobowo-komórkowy, który rozpoznany zbyt późno - jest śmiertelny.

Test wykonywany jest poprzez nakłucie opuszki palca i pobranie kropli krwi. Wynik można odczytać już po minucie a zweryfikować - po 15-20 minutach. Weryfikacja pozwala na szybkie wykonanie testu przesiewowego, który w przypadku dodatniego wyniku jest weryfikowany testem genetycznym.

Akcja profilaktyczna prowadzona jest przez ALAB Laboratoria wspólnie z firmą Abbvie. Każdy ma możliwość skorzystania z bezpłatnej diagnostyki w kierunku zakażenia HCV. Badania wykonywane są w ponad 170 punktach na terenie całej Polski, w tym m.in. w Białymstoku, Siemiatyczach, Zambrowie, Wysokiem Mazowieckiem oraz w Łomży w punkcie przy ul. Sybiraków 5.

W górę