dom lomza
czwartek, 08 listopada 2018 14:36

Kto zostanie nowym starostą? [VIDEO i FOTO]

Napisał  mylomza
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
W nowej kadencji rady powiatu łomżyńskiego - Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 10 z 17 mandatów.  Nowy zarząd prawdopodobnie zostanie zdominowany przez radnych wywodzących się z PiS. Co istotne - starostą może ale nie musi być osoba sprawująca mandat radnego. Kto będzie reprezentował powiat łomżyński przez najbliższe 5 lat?

8 listopada odbyła się ostatnia XL sesja rady powiatu łomżyńskiego. Choć oficjalne podsumowanie kadencji odbyło się jeszcze przed wyborami - to konieczność podjęcia kilku uchwał zgromadziła w sali konferencyjnej starostwa grupę radnych wraz z zarządem powiatu.

Partii Prawo i Sprawiedliwość przypadło w nowej kadencji rady powiatu aż 10 z 17 mandatów. Z uwagi na uzyskaną większość - nowy zarząd prawdopodobnie zostanie zdominowany przez radnych wywodzących się ze środowiska PiS. Co istotne - starosta może ale nie musi być osobą sprawującą mandat radnego.

- Na pewno zostanie zgłoszony kandydat na starostę łomżyńskiego. Jest szansa, że ten starosta zostanie wybrany - komentuje nie udzielając szerszych informacji dotychczasowy wicestarosta Lech Szabłowski.

Lech Szabłowski w ostatnich wyborach uzyskał mandat radnego powiatu łomżyńskiego, zdobywając poparcie 816 wyborców. Przełożyło się to na wynik 21.06 proc. oddanych w wyborach głosów. Dotychczasowy wicestarosta podkreśla, że Prawo i Sprawiedliwość posiada większość w radzie powiatu ale jest również 6 radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz 1 radny z lokalnego komitetu.

- Myślę, że jest co najmniej kilka osób, które tą funkcję starosty mogłyby z powodzeniem wypełniać - mówi Lech Szabłowski.

Elżbieta Parzych pełniąca w dotychczasowej kadencji samorządu powiatowego funkcje starosty - w ostatnich wyborach zdecydowała się kandydować na urząd wójta gminy Zbójna. Osiągnięty przez nią wynik 59,26 proc. głosów oznacza, że przez kolejne 5 lat Elżbieta Parzych będzie zarządzała gminą, w której pracowała 36 lat.

- Zdecydowałam się kandydować na wójta gminy Zbójna ponieważ ta gmina jest mi bliska - ponieważ tam mieszkam. Zdobyte doświadczenie podczas pracy przez te 36 lat w urzędzie gminy jak również ostatnia kadencja na stanowisku starosty - myślę, że podołam temu zadaniu i również z uśmiechem na ustach zakończę kadencję 5 letnią - komentuje Elżbieta Parzych.

Ostatnią w tej kadencji XL sesję rady powiatu zamknął przewodniczący Jarosław Kulesza.

- Do zobaczenia w różnych innych sytuacjach, jak również na tej sali - ci, co zostali wybrani. Wszystkiego dobrego w życiu osobistym. Sympatycznie było i sympatycznie będzie dalej - naprawdę. Dziękuję - mówił.

Jest szansa, że skład zarządu powiatu oraz nowego starostę poznamy oficjalnie podczas pierwszej sesji rady powiatu łomżyńskiego, która zwołana zostanie po 16 listopada bieżącego roku.

Galeria zdjęć

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu