czwartek, 10 stycznia 2019 14:13

Dzień otwarty w MPK [VIDEO]

Napisał  mylomza
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Testowany przez MPK elektryczny "samochodzik" dostępny był dzisiaj dla wszystkich chętnych. Dzięki małym wymiarom, znalezienie miejsca parkingowego dla kierowcy ZD nie musi być wyzwaniem. Oprócz tego, obejrzeliśmy tureckie autobusy marki Karsan, które po dostosowaniu już niedługo pojawią się na trasach MPK.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji testuje przydatność małego pojazdu elektrycznego marki ZD w łomżyńskich warunkach. Jego gabaryty pozwalają wcisnąć się nim w najciaśniejszy zakamarek zatłoczonych parkingów, a właściciel tego maleństwa mógłby na dobre zapomnieć o stacjach benzynowych. Jak informuje Marek Chojnowski, kierownik działu napraw MPK Łomża, taki samochód mógłby być wykorzystywany jako pojazd zastępczy dla osób korzystających z ładowarki elektrycznej znajdującej się na terenie bazy.

ZD jest chińskim pojazdem, który ma zrewolucjonizować rynek miejskich samochodów elektrycznych. Samochodzik może pokonać na jednym ładowaniu ok. 100-120 kilometrów. Jak podkreśla kierownik działu napraw MPK, jest to pojazd czterokołowy i można poruszać się nim posiadając kategorię prawa jazdy B1.

- Jesteśmy zaskoczeni jego sprawnością, zwinnością w poruszaniu się - komentuje Marek Chojnowski, dodając, że załatwienie sprawy na mieście takim pojazdem jest banalnie proste.

To nie jedyna nowość, którą mogliśmy dzisiaj obejrzeć. MPK zakupiło w ostatnim czasie wyprodukowane w 2017 roku tureckie autobusy marki Karsan, które widoczne są już na ulicach m.in. Ostrowi Mazowieckiej, Ciechanowca, a niedawno zakupiono je także w Hajnówce. Karsany mają wjeżdżać tam, gdzie inne autobusy nie mogą, a poza godzinami szczytu, mogą zastępować duże pojazdy. Tureckie autobusy mogą zabrać na pokład ponad 20 osób, produkowane są na bazie Fiata Ducato.

- Dostępność wszystkich elementów w kwestii eksploatacji tych pojazdów jest bezproblematyczna, serwis sieci Fiata obsługuje nas bez problemu - mówi Marek Chojnowski.

Zużycie paliwa w porównaniu do używanych przez MPK autobusów Scania i Volvo ma być znacznie niższe. Karsany napędzają silniki Diesla, spalają one około 10 litrów oleju napędowego na 100 km. Dla porównania, widoczne do tej pory na ulicach Łomży autobusy zużywają aż 35 litrów oleju napędowego na tym samym dystansie.  Obecnie Karsany są dostosowywane do kursowania na liniach MPK

W górę