piątek, 02 listopada 2012 10:08

Na remont Hali Targowej na Starym Rynku nie ma wystarczających pieniędzy

Napisał  mylomza
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Na remont Hali Targowej na Starym Rynku nie ma wystarczających pieniędzy fot. archiwum MyLomza.pl
Przebudowa Hali Targowej- charakterystycznego punktu łomżyńskiej Starówki- zaplanowana jako drugi etap modernizacji Starego Rynku, schodzi na dalszy plan. Środki na remont, planowany pierwotnie na przyszły rok, nie zostały ujęte w projekcie budżetu miasta.

brico 2019 1

Pochodząca z 1928 roku Hala Targowa, dziś mocno zaniedbana, miała stać się wizytówką łomżyńskiej Starówki.

Koncepcja jej rewitalizacji została uzgodniona z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. W budynku miały znaleźć się dwie restauracje, w tym jedna pełniąca funkcje klubu muzycznego, stoiska sprzedające pamiątki, miejsce do wystawienia prac artystycznych i centrum informacji turystycznej. Po rewitalizacji hala miała promować sztukę i rozrywkę na wysokim poziomie, a sama przyciągać wyglądem mieszkańców i turystów.

Pieniędzy na modernizacja, planowaną na 2013 rok, jednak nie ma.

- Nie wpisałem Hali Targowej do modernizacji w przyszłym roku. Powód jest prosty- brak środków- przyznaje prezydent Mieczysław Czerniawski. - Nie rezygnujemy z rewitalizacji Starego Rynku, ale musimy robić to takimi etapami, na jakie nas stać. Priorytetem jest targowisko- tłumaczy.

W przyszłym roku możemy liczyć tylko na remont nawierzchni dwóch ulic: Giełczyńskiej i Rządowej.

- Wniosek Urzędu Miejskiego dotyczący przebudowy odcinków ulic przyległych do Starego Rynku pozytywnie przeszedł ocenę merytoryczną i znalazł się na wstępnej liście rankingowej projektów, które mogą liczyć na dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Lista ostateczna zostanie ogłoszona do końca listopada. Miasto Łomża chce pozyskać środki na remont 130-metrowego odcinka ul. Giełczyńskiej - od skrzyżowania z ul. Senatorską do skrzyżowania z ul. Woziwodzką, oraz 100-metrowego odcinka ul. Rządowej - od skrzyżowania z ul. Woziwodzką do skrzyżowania z ul. Kaznodziejską, wraz z tymi skrzyżowaniami. Wartość zadania to 2 240 300 zł. Miasto może liczyć na dofinansowanie na poziomie 30 proc., choć, zgodnie z informacją wojewody, istnieje możliwość zwiększenia dofinansowania do 40 proc.- podaje Anna Sobocińska, rzecznik prasowy prezydenta Łomży.

Rewitalizacja Starego Rynku została podzielona na trzy etapy. Pierwszy, rozpoczęty w czerwcu tego roku, dobiegł właśnie końca. Pierzeja południowa i zachodnia zostały wyłożone szarymi płytami granitowymi, na placu stanęły ławeczki.

Remont Hali Targowej i reszty Starego Rynku został rozłożony na kolejne dwa lata. Niewykluczone jednak, że na odzyskanie przez Starówkę pełnego blasku przyjdzie nam poczekać znacznie dłużej.

2 komentarzy

  • Odpowiedz mieszkaniec piątek, 02 listopada 2012 12:21 Umieszczone przez: mieszkaniec

    "Wartość zadania to 2 240 300 zł."

    - oznacza to, że nawet jeśli miasto otrzyma 40% dofinansowania, to dołożyć będzie musiało 1 344 180 zł. Dla mnie to niepotrzebny wydatek, bo te drogi nie są wcale w złym stanie!! Lepiej byłoby przeznaczyć je na drugi etap rewitalizacji Starego Rynku (pozostała część nawierzchni)...

  • Odpowiedz Marcin piątek, 02 listopada 2012 12:51 Umieszczone przez: Marcin

    kilka lat temu rozbierali Rządową z kostki granitowej by teraz ja na nowo na tym samym odcinku ułożyć, widać jak u nas wszystkie decyzje są podejmowane chaotycznie i bez sensu

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu