podr
poniedziałek, 04 marca 2013 14:15

Autobusy mogłyby być bezpłatne? MPK myśli o rezygnacji z biletów.

Napisał  mylomza
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Autobusy mogłyby być bezpłatne? MPK myśli o rezygnacji z biletów. fot. MPK w Łomży
Trzy warianty zrównoważonego rozwoju Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji wpłynęły do łomżyńskiego ratusza. Wśród nich jest m.in. propozycja całkowitego wycofania biletów i utworzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej, jak i wariant likwidacji MPK. Najbardziej prawdopodobne wydaje się jednak, że radni zastanowią się nad rozwiązaniem wypośrodkowanym, likwidującym część ulg, a wprowadzającym nowe rodzaje biletów autobusowych.
techmatix2

- Przy okazji kontroli biletów w autobusach, w październiku ubiegłego roku i lutym tego, badaliśmy udział przejazdów płatnych i ulgowych w całym transporcie. Okazało się, że tylko 14 proc. pasażerów kasuje bilet pełnopłatny. Aż 48 proc. jeździ z ulgą 50-procentową, a 38 proc. pasażerów to ci, którzy zgodnie z uchwałą Rady Miasta mają prawo do całkowicie darmowych przejazdów- mówi Janusz Nowakowski, dyrektor MPK w Łomży.

Biorąc pod uwagę wyniki badań, MPK przygotowało projekt rewolucyjnych zmian w komunikacji miejskiej.

Pierwszy wariant zakłada całkowitą likwidację płatnych przejazdów autobusami. Transport miałby być bezpłatny dla wszystkich lub tylko dla osób zameldowanych w Łomży i ościennych gminach, współuczestniczących w płaceniu za jego organizację. Według wyliczeń MPK, na zapewnienie takiego rozwiązania potrzeba ok. 3 mln złotych z budżetu miasta.

- Takie rozwiązanie oznacza znacznie mniejszy ruch na terenie działania komunikacji zbiorowej szczególnie w godzinach szczytu, mniej kolizji i wypadków, mniejsze zanieczyszczenie środowiska czy mniejsze wydatki inwestycyjne budżetu związane z zakupem gruntów i budową kolejnych parkingów na samochody osobowe oraz remonty ulic- czytamy w projekcie przygotowanym dla władz miasta.

Jednym z wariantów jest też całkowita likwidacja MPK. Radykalna opcja, jak zauważa dyrektor Nowakowski, szybko doprowadziłaby jednak do powstania prywatnych firm przewozowych i chaosu komunikacyjnego.

Dlatego radni najprawdopodobniej zajmą się wprowadzeniem zmian zawartych w wariancie wypośrodkowanym, o co prosi i dyrektor MPK.

Zgodnie z jego założeniami, Łomżę czeka likwidacja części ulg dla pasażerów. Tańsze przejazdy mają przysługiwać tylko osobom zameldowanym w Łomży. MPK ponownie chce też podwyższyć granicę wieku uprawniającą do bezpłatnych przejazdów- do 75. roku życia i zabrać ulgi członkom rodzin pracowników przedsiębiorstwa.

W zamian, dodatkowe zniżki na przejazdy zyskałyby rodziny wielodzietne. 22. września, w Europejskim Dniu Bez Samochodu, wszyscy właściciele aut, którzy zdecydują się zostawić samochód na parkingu i z ważnym prawem jazdy i dowodem rejestracyjnym wsiądą do autobusu, będą jechać za darmo.

Osoby między 70. a 75. rokiem życia będą mogły korzystać z miesięcznego biletu seniora, kosztującego 15 złotych. Nowością ma być też możliwość kupowania jednorazowego biletu u kierowcy. Przejazd kosztowałby 4 złote. MPK przymierza się też do wprowadzenia biletów jednodniowych (10 złotych), dziesięciodniowych (40 złotych) i trzymiesięcznych (240 złotych).

Projekt zmian w MPK trafił już na biurko prezydenta. Radni mają zająć się nim prawdopodobnie jeszcze w marcu.

13 komentarzy

 • Odpowiedz 100mph poniedziałek, 04 marca 2013 15:37 Umieszczone przez: 100mph

  A nie można wprowadzić tropem kilku polskich miast darmowego przejazdu komunikacją miejską dla osób posiadających przy sobie dowód rejestracyjny samochodu?

 • Odpowiedz 1829 poniedziałek, 04 marca 2013 16:24 Umieszczone przez: 1829

  Owszem tak, w innych miastach można podróżować za darmo komunikacją miejską mając tylko dowód rejestracyjny ale to raczej okazjonalne akcje....

 • Odpowiedz leonard poniedziałek, 04 marca 2013 17:01 Umieszczone przez: leonard

  A może tak zabrać radnym darmowe przejazdy. Szkoda, że na taki pomysł nie wpadł Nowakowski.

 • Odpowiedz 100mph poniedziałek, 04 marca 2013 18:34 Umieszczone przez: 100mph

  Nie pamiętam w jakim mieście ale rozwiązanie jakie podałem funkcjonuje w jakimś polskim mieście i z tego co pamiętam ma się nawet nieźle ;)

 • Odpowiedz strasz_mniejska poniedziałek, 04 marca 2013 19:01 Umieszczone przez: strasz_mniejska

  A może zrobić bilety ważne miesiąc od daty skasowania a nie od początku miesiąca?

 • Odpowiedz chodzę pieszo bo za drogo poniedziałek, 04 marca 2013 19:19 Umieszczone przez: chodzę pieszo bo za drogo

  W Tallinie są bezpłatne bilety dla mieszkańców miasta.
  Na pewno ruch prywatnych samochodów zmniejszyłby się znacznie.

 • Odpowiedz Parodia tego miasta poniedziałek, 04 marca 2013 19:27 Umieszczone przez: Parodia tego miasta

  Fantazje was ponosza az milo poczytac takie bajeczki.Karmia was propaganda celem podwyzszenia slupkow poparcia a w rzeczywistosci wydymaja zwyczajowo na kaske.Bujajcie dalej w obloczkach naiwniacy.Wsio

 • Odpowiedz Komedia społeczna poniedziałek, 04 marca 2013 22:24 Umieszczone przez: Komedia społeczna

  talk jest! dobrze gadasz.w dzisiejszych czasach nie ma nic za darmo! tym bardziej autobusa!Wsio w schemacie

 • Odpowiedz serio poniedziałek, 04 marca 2013 23:47 Umieszczone przez: serio

  Nie rozumiem, wpierw zastanawiają się nad zniesieniem opłat i tak się zastanowili że postanowili je podnieść? Teraz to już nikomu nie będzie opłacało się przyjeżdżać do Łomży, skoro ulgi tylko dla zameldowanych.

 • Odpowiedz Slavek Desperski ksywa wtorek, 05 marca 2013 05:43 Umieszczone przez: Slavek Desperski ksywa "Despero"

  Dzien dobry.Mamy tutaj przyklad klasycznej sytuacji jaka jest"pompowanie partyjnego balonika" a wiec z czystym sumieniem mozna rzec "Przedwyborcza machina juz powoli , powoli ale sie rozkreca".Spekulacje na tamat zupelnie darmowych przejazdow czerwoniakiami to zupelna fikcja w tym mjescie bo nikt o zdrowych zmyslach nie uwierzy w w takowa bajeczke typu "DARMO" od towarzyszy w kierunku potencjalnych wyborcow majaca na celu X przy odpowiednich nazwiskach w najblizszych wyborach.Po wyborach coz..."Rozwazalismy bezplatne autobusy ale nie udalo sie" badz " Nic nie widzialem nic nie slyszalem."Najpewniej rzeczywistosc bedzie taka iz ratuszowa hucpa bedzie trwala dalej , obywatele z placzem na twarzy , ta same ekipa z 1 sekretarzem na czele MNIASTŁA , kolejne chude lata na prowincji by zylo sie lepiej i wszystko co moze byc najlepsze z takimi kwiatkami jak premie za wyniki w urzedach na 1 miejscu.Zeby nikt pozniej nie byl mocno zdziwiony zaistniala sytuacja tutaj na prowincji. Dziekuje za uwage.Milego dnia Panstwu zycze.Do widzenia sie z Panstwem.

 • Odpowiedz Łomżyniak wtorek, 05 marca 2013 11:19 Umieszczone przez: Łomżyniak

  Nowością ma być też możliwość kupowania jednorazowego biletu u kierowcy. Przejazd kosztowałby 4 złote- To jak dwie lub trzy osoby to taniej wychodzi jechać taksówką, nie mowa wogóle o swoim prywatnym samochodzie. Jest... i raczej będzie stanowczo za drogo by zostawić samochód i zacząć jeździć komunikacją miejską. Jak chcecie ten system naprawić to musicie zrobić konkurencję dla osobówek. Bo inaczej kolejna próba naprawy tego zakończy się fiaskiem.

 • Odpowiedz Patriota wtorek, 05 marca 2013 11:31 Umieszczone przez: Patriota

  Jak był pomysł za darmo... to niech wprowadzą dla 100% społeczeństwa (każdego - młodego, starego) za symboliczną złotówkę, maxxx dwa złote!!! to zobaczycie jak ludzie się rzucą. I nie tylko po Łomży ale - także w tej samej cenie do ościennych gmin. Wówczas nie będą jeździć tylko osoby, które i tak mają zniżki czyli uczące się i osoby starsze, ale także osoby pracujące, na których jest największy dochód do kasy. Taki powinien być pomysł nowego prezesa.

 • Odpowiedz emm wtorek, 05 marca 2013 17:04 Umieszczone przez: emm

  Patriota- bardzo mądre slowa:) Chyba najmądrzejsze.

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu