vizo-mylomza baner jesienny2017-1000x200px
środa, 04 stycznia 2017 12:53

Gmina Łomża przejęła wodociąg i kanalizację

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Od 1 stycznia 2017 r. Gmina Łomża przejęła obowiązek dostarczania swoim mieszkańcom wody i odprowadzania ich ścieków. W imieniu gminy zajął się tym Zakład Usług Komunalnych Gminy Łomża. Wójt uspokaja mieszkańców, że zmiana nie spowoduje podwyżki opłat.

Kilkudziesięcioletnie zaniedbania oraz brak inwestycji w sieć wodno-kanalizacyjną sprawiły, że stan infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w Gminie Łomża jest bardzo zły. Przestarzałe i wyeksploatowane urządzenia z technologią z lat 70 i 80 wymagają modernizacji lub całkowitej wymiany, co skłoniło samorząd gminy Łomża do podjęcia decyzji o całkowitym przejęciu sieci.

- Działania te podejmujemy w trosce o poprawę życia naszych mieszkańców. Chcemy też sami zarządzać naszym majątkiem i mieć wpływ na poprawę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, która obecnie jest w bardzo złym stanie. Na ten cel będziemy pozyskiwać środki zewnętrzne – informuje wójt gminy Łomża. - Stawki za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki nie wzrosną – uspokaja wójt Piotr Kłys.

W 2017 r. podobnie jak w roku ubiegłym, obowiązywać będzie całkowita dopłata do abonamentu za dostawę wody i częściowa dopłata do abonamentu za odprowadzenie ścieków, co w praktyce wygląda następująco:

DOSTARCZANA WODA

Cena/stawka brutto

Cena za 1 m3 dostarczonej wody

3,21 zł/m3

Opłata abonamentowa

6,74 zł/m-c

Opłata abonamentowa po dotacji, podjętej uchwałą rady gminy   

0 zł/m-c

ODPROWADZANE ŚCIEKI

Cena/stawka brutto

Cena za 1 m3 odprowadzanych ścieków

8,46 zł/m3

Opłata abonamentowa

6,74 zł/m-c

Opłata abonamentowa po dotacji, podjętej uchwałą rady gminy   

4,35 zł/m-c

- Wymierne efekty przejęcia obowiązku dostarczania wody i odprowadzania ścieków, nie będą natychmiast widoczne. Trzeba włożyć wiele pracy, cierpliwości i środków finansowych w poprawę obecnego stanu infrastruktury, tym bardziej, że jest on dość rozbudowany. Dlatego też liczymy na Państwa wyrozumiałość w związku z możliwością wystąpienia przejściowych niedogodności - dodaje wójt.

Jak informuje Sławomir Gawrych - p. o. Dyrektora Zakładu Usług Komunalnych, od 1 stycznia 2017 r. pracownicy Zakładu, posiadający odpowiednie identyfikatory będą odwiedzać mieszkańców w domach i zawierać z nimi nowe umowy.

Wszelkie awarie, które wystąpią na sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, należy zgłaszać pod czynnym przez całą dobę numerem telefonu: 733 77 29 77.

5 komentarzy

 • Odpowiedz prosiak środa, 04 stycznia 2017 15:49 Umieszczone przez: prosiak

  Lepiej nie będzie, firma która eksploatowała wod-kan miała ponad 30 lat doświadczenia w ludziach i sprzęcie.
  Teraz pierwsze miesiące pójdą siłą rozpędu, potem przez parę lat partyzantki.
  Decyzja jednak chyba na plus.
  Małe wyjaśnienie odnośnie braku nowych inwestycji.
  Za inwestycje odpowiada gmina czyli właściciel majątku. I to że przespano hossę na remonty hydroforni to wina poprzedniego wójta i jego rady.
  Okoliczne gminy tego nie przespały.

 • Odpowiedz Lolek czwartek, 05 stycznia 2017 09:56 Umieszczone przez: Lolek

  Ciekawe kto był w tej poprzedniej kadencji radnych ??? Chyba obecna władza i nie zrobiła nic w związku z poprawa infrastruktury!!! Po co- lepiej obsmarowac wod-kan że nic nie robili!!!

 • Odpowiedz zdumiony czwartek, 05 stycznia 2017 12:35 Umieszczone przez: zdumiony

  Zgłaszałem kiedyś problem ze śmierdzącą wodą w kranach, przyjechało dwóch pracowników wodociągów, poprosili o szklankę wody, napili się i powiedzieli, że wszystko jest ok.

 • Odpowiedz gość czwartek, 05 stycznia 2017 15:11 Umieszczone przez: gość

  zdumiony
  tez tak mam czasami. ostatnio po sylwestrze wszystko mi śmierdziało na drugi dzień a łeb pękał.

 • Odpowiedz zdumiony czwartek, 05 stycznia 2017 16:56 Umieszczone przez: zdumiony

  Gość, he he też czasami tak mam, a po Sylwestrze to dopiero była kumulacja...

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu

feedback