vizo-mylomza baner jesienny2017-1000x200px
czwartek, 05 stycznia 2017 13:25

Pędzili w terenie zabudowanym! Stracili prawo jazdy

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Pędzili w terenie zabudowanym! Stracili prawo jazdy fot. policja.pl
58 kierowców straciło w 2016 roku swoje prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Łomży. Od 1 stycznia obowiązuje nowelizacja wprowadzających tę zasadę przepisów, która eliminuje możliwość ich ominięcia.

Przepis o zatrzymywaniu na trzy miesiące prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym obowiązuje od 18 maja 2015 roku. W roku 2016 łomżyńscy policjanci odnotowali 58 takich przypadków. Wsród nich ujawniono jednego kierowcę, który pomimo zatrzymania dokumentu na trzy miesiące, kierował pojazdem bez uprawnień. Zgodnie z obowiązującym prawem okres zatrzymania dokumentu został mu przedłużony do sześciu miesięcy. Dodatkowo jedno prawo jazdy zostało również zatrzymane za przewożenie autem większej liczby osób niż wpisana w dowodzie rejestracyjnym.

Polscy kierowcy dość szybko znaleźli lukę w obowiązujących przepisach. Okazało się, że wystarczy konkrolującemu policjatowi powiedzieć, że nie ma się przy sobie dokumentu, aby prawa jazdy nie stracić. Brak dokumentu podczas kontroli wiąże się oczywiście z dodatkowym mandatem, ale przynajmniej zostawał on w posiadaniu kierowcy.

Od 1 stycznia nie jest to już możliwe. Tego dnia bowiem weszła w życie nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami. Osoby, które od początku nowego roku złamią przepisy, będą mogły stracić prawo jazdy na wniosek starosty nawet jeśli policja nie odebrała dokumentu osobiście.

Kolejną nowością w upoważnieniach starosty jest możliwość wystawienia – na podstawie odpisu wyroku sądowego – decyzji o skierowaniu kierowcy, który został zatrzymany podczas jazdy pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie jak alkohol, na odpowiedni kurs reedukacyjny. Sprecyzowano także rodzaje pojazdów, którymi osoba z zatrzymanym prawem jazdy nie może kierować. Są to wszelkiego rodzaju pojazdy silnikowe.

Warto przypomnieć, że kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostanie odebrane na trzy miesiące. Jeżeli - mimo zatrzymania prawa jazdy - kierowca zostanie przyłapany na prowadzeniu pojazdu, okres z 3 miesięcy, na jaki zatrzymane zostało prawo jazdy, zostanie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego przyłapania kierowcy za kółkiem, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień. To oznacza konieczność ponownego zdania egzaminu państwowego na prawo jazdy.

4 komentarzy

 • Odpowiedz powerfulpk piątek, 06 stycznia 2017 11:52 Umieszczone przez: powerfulpk

  A te z Vieśwagena co to na Wojska Polskiego 16.12.2016r wyjeżdzając od sklepu z choinkamiu na ograniczeniu prędkości do 40km/h kończyli 3bieg czyli koło 140km/h prawko stracili czy nie?!

  Hipokryci jeba.ni :)

 • Odpowiedz powerfulpk piątek, 06 stycznia 2017 11:56 Umieszczone przez: powerfulpk

  Jak czyta to kierowca/policjant tego radiowozu to niech pamięta, że następnym razem ci nie zjadę zabójco.
  Chciałeś się pochwalić jak chodzi wasz policyjny resorak, w miejscu gdzie chodzą dzieci, zapierdalać do odcięcia 3 biegu...?

  Po testujemy sobie ten WASZ resorak jak śnieg spadnie, i będziecie buraki jak D. Kiper ;P

 • Odpowiedz Prawda sobota, 07 stycznia 2017 20:42 Umieszczone przez: Prawda

  Ostatnio widzialem jak policyjny ford jadac droga jezewo wizna lecial powyzej 140 km h bez kogutow wyprzedzal wszystkich ale gdy wyprzedzilo go audi odrazu wlaczyl koguty dlaczego sam przekraczal szybkosc dlaczego nie ma na nich kary

 • Odpowiedz haha sobota, 07 stycznia 2017 21:59 Umieszczone przez: haha

  sie nie zesr.j.Oni mogą a ty nie i wszystko w temacie.Na całym świecie tak jest ciołku

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu

feedback