vizo-mylomza baner jesienny2017-1000x200px
wtorek, 10 stycznia 2017 09:02

Reforma oświaty z podpisem prezydenta. Co i kiedy się zmieni?

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Reforma oświaty z podpisem prezydenta. Co i kiedy się zmieni? fot. Archiwum MyLomza.pl
Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawy reformujące system szkolny w Polsce. Oznacza to likwidację gimnazjów, powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.

Andrzej Duda podkreślił, że konstytucyjny czas 21 dni na decyzję ws. ustaw był dla niego jako prezydenta "trudnym, a zarazem bardzo pracowitym czasem".

"Nie ukrywam, że miałem cały szereg wątpliwości i pytań albowiem materia jednej i drugiej ustawy jest materią bardzo rozległą, trudną i niezwykle wrażliwą. Niezwykle wrażliwą z bardzo prostej przyczyny - dotyczy przyszłości naszego kraju, dotyczy przyszłych pokoleń, a przede wszystkim dotyczy dzieci i ich rodziców" - podkreślił prezydent.

Dodał, że nigdy nie miał "żadnych wątpliwości, że polski system edukacji wymaga naprawy i wymaga zmiany". "Zresztą miliony Polaków od wielu lat mówią to samo - potrzebny jest dłuższy okres kształcenia w poszczególnych szkołach" - dodał Duda.

Reforma edukacji krok po kroku

- do 31 marca 2017 r. - rady gmin muszą podjąć uchwały ws. dostosowania sieci szkół do nowego ustroju; wcześniej muszą uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty, ma on 21 dni na wydanie opinii

- do 15 maja 2017 r. - dyrektor szkoły podstawowej, gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej musi pisemnie poinformować nauczycieli o zmianach organizacyjnych wynikających z wygaszania lub przekształcania szkoły, w tym na temat dalszego ich zatrudnienia, przeniesienia w stan nieczynny lub rozwiązania z nim stosunku pracy.

- od 1 września 2017 r. - rozpoczyna się przekształcanie 6-letnich szkół podstawowych w 8-letnie, a zasadniczych szkół zawodowych w 2-letnie szkoły branżowe I stopnia; nie ma I klas w gimnazjach, jest nowa podstawa programowa w klasach I, IV i VII szkół podstawowych oraz I klasach szkół branżowych

- od 1 września 2018 r. w gimnazjach nie ma klas I i II

- wiosna 2019 r. ostatni egzamin gimnazjalny dla uczniów III klas gimnazjów; pierwszy egzamin ósmoklasisty (składać się na niego będą trzy obowiązkowe egzaminy z języka polskiego, języka obcego i matematyki).

- wyniki egzaminu gimnazjalnego i egzaminu ósmoklasisty będą miały wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej szkoły średniej. W 2019 r. o przyjęcie do tych szkół równolegle ubiegać się będą dwa pełne roczniki uczniów: ostatni rocznik uczący się w gimnazjach i pierwszy kończący 8-letnią szkołę podstawową.

- od 1 września 2019 r. - ruszają 4-letnie licea ogólnokształcące i 5-letnie technika (uczyć się w nich będą uczniowie po 8-letniej podstawówce, w tym samym czasie w równoległych klasach będą uczniowie po gimnazjach; ich liceum nadal będzie 3-letnie, a technikum 4-letnie)

- 1 września 2019 r. - z systemu edukacji znikają gimnazja

- wiosna 2022 r. - ostatni raz w liceach przeprowadzana jest matura na "starych zasadach"

- wiosna 2022 r. - pierwsze egzaminy ósmoklasisty w nowej formule (do trzech egzaminów z języka polskiego, języka obcego i matematyki dojdzie jeszcze jeden z przedmiot do wyboru spośród: biologii, chemii, fizyki, geografii i historii)

- wiosna 2023 r. - maturę zdawać będzie pierwszy rocznik abiturientów, którzy uczyli się w 4-letnim liceum oraz ostatni rocznik, który uczył się w 4-letnim technikum

- wiosna 2024 r. - maturę zdawać będzie drugi rocznik abiturientów z 4-letniego liceum oraz pierwsze roczniki z 5-letniego technikum i szkoły branżowej II stopnia.

Źródło: www.kurier.pap.pl

6 komentarzy

 • Odpowiedz ... wtorek, 10 stycznia 2017 09:16 Umieszczone przez: ...

  no i wygląda na to że dzięki niezłomnemu Chrzanowskiemu niezłomny Duda uczynił cuda ... jak widać na załączonym zdjęciu z konferencji prasowej dotyczącej urzeczywistnienia zmian w programie indoktrynacji narodowej

 • Odpowiedz ? wtorek, 10 stycznia 2017 09:45 Umieszczone przez: ?

  No i na czym ta Qrwa niezłomność polega ?

 • Odpowiedz veto wtorek, 10 stycznia 2017 09:59 Umieszczone przez: veto

  To była dla niego trudna decyzja... konsultował się z narciarzami.

 • Odpowiedz big wtorek, 10 stycznia 2017 10:07 Umieszczone przez: big

  Konsultował się z doradcami naszego prezydenta :D :D :D

 • Odpowiedz tomek1 wtorek, 10 stycznia 2017 10:14 Umieszczone przez: tomek1

  Dwaj prezydenci na zdjęciu:) pięknie Forever PiS

 • Odpowiedz Paweł wtorek, 10 stycznia 2017 12:22 Umieszczone przez: Paweł

  hahha zmieli podstaw programową teraz będą nauczać ,że ziemia jest płaska a w ciąże można zajść przez pocałunek. Ni będzie bałagan a lokalne samorządy zostaną zmuszone do wywalenie znacznych pieniędzy. Duże miasta tego tak nie odczują ale gminy przeżyją dosłownie kolejna rewolucję. Na bank poziom nauczania spadnie a w gminach szczególnie. Ale co tam nam mądrych nie potrzeba ,ważne aby szybko i dobrze łykali to co im pisobolszewie powie i potrafili postawić krzyżyk tam gdzie im wskaże. Wszak wasze dzieci sa im potrzebni jako przyszli parobkowie , posługacze.

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu