vizo-mylomza baner jesienny2017-1000x200px
czwartek, 12 stycznia 2017 09:39

Wielka Debata o Lotnisku Regionalnym

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Wielka Debata o Lotnisku Regionalnym fot. Wrota Podlasia
W auli Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku odbyła się w środę 11 stycznia debata o lotnisku regionalnym w województwie podlaskim, zorganizowana przez Gazetę Współczesną, Kurier Poranny, Radio Białystok i TVP Białystok. Debata została podzielona na trzy dyskusje panelowe.

zenek

W pierwszym panelu dyskusyjnym prowadzonym przez Mariusza Rytela, redaktora TVP Białystok udział wzięli: Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Jarosław Dworzański, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego Andrzej Parafiniuk, Paweł Myszkowski (wnioskodawca referendum), redaktor naczelny czasopisma Skrzydlata Polska Grzegorz Sobczak i prof. Henryk Wnorowski (Uniwersytet w Białymstoku). Eksperci i goście w tej dyskusji próbowali zmierzyć się z pytaniem: Jakie są szanse, aby w województwie podlaskim powstało lotnisko regionalne?

- Według analiz finansowych, jakie były robione kilka lat temu koszt budowy takiego lotniska oscylował w ok. 350 mln zł. Następnie przez całe lata trzeba je utrzymywać. Jeżeli wzrost gospodarczy utrzymał by się w granicach 3 proc. to w 40 roku moglibyśmy mieć ok. 700 tys. pasażerów to wówczas mogłoby się samo utrzymywać. A do tego czasu trzeba by znaczną część środków dokładać. Inna sprawa – kto miałby z tego lotniska korzystać? Czy Białystok i okolice to wystarczy? Kiedy dzisiaj pytamy samorządy w Łomży i Suwałkach, to oni nie są zainteresowani powstaniem takiego lotniska - mówił marszałek Jerzy Leszczyński.

– To referendum dzisiaj może mieć tylko jedno znaczenie – by znaleźć pieniądze z zewnątrz. Żeby je pozyskać musimy pokazać olbrzymią mobilizację, jeśli tak się stanie, to będziemy mieli moralne argumenty, że rzeczywiście zasługujemy na tę inwestycję. To mogłoby łączyć nasze miasto z innymi. Lotnisko może być tylko i wyłącznie narzędziem do szeroko rozumianej promocji gospodarczej - twierdził Andrzej Parafiniuk, przez sformułowanie "nasze miasto" wzmacniając, nie do końca chyba świadomie, przytoczone przez marszałka argumenty odnośnie samorządów Łomzy i Suwałk.

Jakie perspektywy rozwoju utrzymania lotniska w przyszłości? Druga część debaty o lotnisku regionalnym w Podlaskiem.

Załóżmy, że lotnisko w Podlaskiem powstanie, jakie szansy są na jego utrzymanie, skąd najwięcej pasażerów mamy szansę pozyskać. O tym w drugiej części debaty dyskutowali goście: Michał Tabisz, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka; Leszek Krawczyk, prezes Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury; Tomasz Kozłowski, prezes Podlaskiego Związku Pracodawców; Bogusław Dębski, były Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, a obecnie radny Sejmiku Województwa Podlaskiego oraz Henryk Gryko, Skarbnik Województwa Podlaskiego.

Dyskusję prowadził Lech Pilarski z Polskiego Radia Białystok.

Jako pierwszy głos zabrał Michał Tabisz, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, który przypomniał, że województwo podlaskie i podkarpackie pod wieloma względami są podobne, choćby ze względu na dużą migrację zarobkową.

- Podobnie jak tutaj, tak i w podkarpackim mniej więcej co 10 mieszkaniec wyjechał za pracą za granicę. I tylko w 2016 roku na trasie Rzeszów-Londyn mieliśmy 200 tys. pasażerów. Oczywiście jakiś ułamek z tych osób jechał w celach biznesowych, ale znakomita większość odwiedzała rodzinę – podkreślał Tabisz. – I tego w aspektu w rozmowach o perspektywach lotniska ominąć nie można.

Port lotniczy Olsztyn-Mazury jest najmłodszym w Polsce, dopiero za tydzień minie rok od jego powstania. W tym czasie skorzystało z niego 50 tys. pasażerów (w Rzeszowie było ich 700 tys.).

–To był trudny rok, cały czas lotnisko rozbudowujemy. Ale widzę dużo szans na rozwój lotniska, nie widzę natomiast żadnych na to, by lotnisko samo zarabiało na siebie – nie ma wątpliwości Leszek Krawczyk z Olsztyna. – Ale pytanie czy takie lotnisko ma na siebie zarabiać? My uważamy, że nie. Są stałe koszty utrzymania na poziomie 10-12 mln zł, przychody zaś pochodzą głównie z usług lotniskowych. Od każdego odprawionego pasażera jest ok. 6-7 euro. Łatwo więc policzyć ile takich pasażerów rocznie musielibyśmy odprawić.

Szef lotniska Olsztyn-Mazury przyznaje, że są prowadzone badania kierunków najbardziej opłacalnych. Największa popularnością cieszą się tzw. destynacje zarobkowe, do miejsc, gdzie Polacy jeżdżą do pracy. Z Olsztyna do Londynu w tygodniu samoloty latają 6 razy w tygodniu, a średnie zapełnienie samolotu wynosi 80 proc.

Więcej: Wrota Podlasia

31 komentarzy

  • Odpowiedz Łomżyniak z dziada i pradziada! czwartek, 12 stycznia 2017 11:01 Umieszczone przez: Łomżyniak z dziada i pradziada!

    To jest referendum samorządowe - frekwencja jaka wystarczy to tylko 30% Pójdzie Hajnołka, Belsk i Białystok i wygrają! Dlatego musimy iść wszyscy i głosować na NIE! Suwałki mają lotnisko w Kownie, my w Modlinie i w Szymanach! NIE dla lotniska pod Grodnem! Koniec z głupimi białostockimi pomysłami i chorymi ambicjami! Drogi budować a nie lotniska!!! Po co te lotnisko? Chyba żeby na księżyc latać!!!

  • Odpowiedz FACHER MACHER czwartek, 12 stycznia 2017 11:10 Umieszczone przez: FACHER MACHER

    Białystok chce żeby całe województwo mu się zrzucało na lotnisko, tak jak zrobiło z drogami w mieście. Kto z tego będzie korzystał? Jak będę chciał gdzieś lecieć to polecę z Okęcia, Modlina albo Szyman. Jak chcą lotnisko to niech sami je sobie sponsorują albo wybudują w centrum województwa, a nie na uboczu przy granicy z Białorusią.

  • Odpowiedz mieszkaniec naszego powiatu czwartek, 12 stycznia 2017 11:23 Umieszczone przez: mieszkaniec naszego powiatu

    Bardzo dobre głosy! popieram. po co nam to lotnisko. przecież takie lotnisko dużych samolotów nie przyjmie. A jak do USA będę chciał lecieć to na Okręcie pojadę,

  • Odpowiedz Ryuch czwartek, 12 stycznia 2017 11:30 Umieszczone przez: Ryuch

    ja chce Via Baltica a nie lotnisko. Potrzebna nam obwodnica a nie coś po wschodniej stronie białego. Kasa pójdzie i jak zwykle posłowie PISu nas wykiwają.

  • Odpowiedz ............... czwartek, 12 stycznia 2017 11:35 Umieszczone przez: ...............

    partykularny interes hierarchów/magnatów z metropolii zaspokajany kosztem lewactwa z prowincji ...

    ... do zrobienia pasów startowych dla "poczty" lotniczej w tym medycznej i uprawiania sportów "port lotniczy" w "stolicy" "Podlasia" potrzebny zupełnie jak "port turystyczny" "na szlaku handlowym" "Batorego" na "bulwary" "Ziemi Łomżyńskiej" wymydlony przez tą samą WYŻSZĄ INTELIGENCJĘ upadłą jak parafialne "anioły struże" swego dobrobytu

  • Odpowiedz niebieski czwartek, 12 stycznia 2017 11:45 Umieszczone przez: niebieski

    ja tam nigdzie nie idę, w domu se posiedzę, herbatę wypiję
    nie robić śledziom frekwencji, a będzie jak w obwodnicy Augustowa
    21,56% wyniosła frekwencja w referendum wojewódzkim w sprawie przebiegu obwodnicy Augustowa.

  • Odpowiedz Województwo Łomżyńskie czwartek, 12 stycznia 2017 11:57 Umieszczone przez: Województwo Łomżyńskie

    One i tak pewnie nie powstanie. Skąd oni tyle kasy wezmą? Kto to potem będzie utrzymywał? Z bambrowa wszyscy do warszawy będą walić bo mają drogę. Z Łomży też bo będzie większy wybór lotów. Tylko bialystok będzie kombinował i będzie po drodze gdzieś się przesiadal bo głupio jechać do warszawy jak mamy swoje lotnisko. Denerwuje mnie takie zachowanie, aby jak najbliżej siebie, a resztę województwa głęboko, gdzieś mają. Wypisać Łomżę z tego pseudo województwa. Wszyscy mówią że Łomża to podlasie guzik prawda Łomża to Mazowsze i trzeba to wszystkim wklepac do bani. Przykład Ostrołęki jak się rozwinęła przez te kilkanaście lat. Kiedyś to była wiocha, a dzisiaj?...

  • Odpowiedz porty równoległe + porty szeregowe + gwałcenie starych tradycji/nawyków czwartek, 12 stycznia 2017 12:10 Umieszczone przez: porty równoległe + porty szeregowe + gwałcenie starych tradycji/nawyków

    @ Ryuch

    proste odcinki Via Baltica+pas dodatkowy startowy/lądowiska taka "inkulturacja" nowej infrastruktury transportu w starą i powstanie takiej nowej kultury technicznej DWA w JEDNYM przy autostradzie można zrobić "zatoczki" dla "autobusów" powietrznych takich małych airbusów to i tańsza sieć i bardziej rozłożysta tym samym przystępna dla podróżujących między lotniskami/portami międzynarodowymi

  • Odpowiedz porty równoległe + porty szeregowe + nieustające gwałcenie starych tradycji/nawyków czwartek, 12 stycznia 2017 12:17 Umieszczone przez: porty równoległe + porty szeregowe + nieustające gwałcenie starych tradycji/nawyków

    @ Województwo Łomżyńskie

    Białostockie Pasterze "BARANÓW" potrzebują "PORTU" podobnie jak Łomżyńska "OWCZARNIA" w port wyposażona że "Maryna" dla paru "wielorybów" a "płotki" przy kajakach na trawie i zabawa w piłkarzyki ...


    tylko te ich kutry "wielorybnicze" o dno zahaczyły "PORT" "pasterzy" z inteligencji metropolitalnej powstały ma tę przewagę że jak się uniosą w powietrzu to już im "poziom" "ruchomego" "DNA" nie zagraża

  • Odpowiedz sledz czwartek, 12 stycznia 2017 12:20 Umieszczone przez: sledz

    elektrownie atomową w białym zrobić a nie lotnisko

  • Odpowiedz Paweł czwartek, 12 stycznia 2017 12:36 Umieszczone przez: Paweł

    oj oni myślą o budowie lotniska a my ty obok drugie największe miasto po Białymstoku nie mamy żadnego połączenia kolejowego ze stolicą województwa czy Warszawą a o takowe aż się prosi. Nie mamy także żadnego dobrego połączenia drogowego z tymi ośrodkami. ci ludzie po prostu odlecieli i nie maja bladego pojęcia o sytuacji w jakiej znajduje się komunikacyjna województwa. Dla nich podlasie to tylko BIAŁYSTOK.

  • Odpowiedz z drogi Śledzie bo Król jedzie ... na osiołku ;) czwartek, 12 stycznia 2017 12:37 Umieszczone przez: z drogi Śledzie bo Król jedzie ... na osiołku ;)

    @ sledz

    największą w tej części wszechświata elektrownią jądrową jest słońce wystarczy od niego podłączyć interfejs infrastruktury wymyślonej przez tych co jeszcze przed słońcem chowali się za gomółki- niewielkie szklane szybki stosowane w średniowieczu - myśl przewodnią wyższej inteligencji kolejnego pokolenia "uczonych w piśmie" zagłębiając tam gdzie słońce nie dochodzi - do źródła "UPADŁYCH AUTORYTETÓW" "kongregacji nauki wiary" w jedynie słuszne kopaliny - relikwie postępu kultu jedynie słusznej kultury

  • Odpowiedz ................... czwartek, 12 stycznia 2017 12:48 Umieszczone przez: ...................

    @ Paweł

    wertykalna Hierarchia(zależności służbowych zastępująca zdrową "miłość[do]bliźniego") spełniania pożądań nielicznych kosztem gwałcenia potrzeb licznych to jest "OWOC" to są "OW[O]CE" wertykalnego systemu paśnika nauki Wiary (wartości) wierzeń (religii - religia to z definicji system wierzeń) gwałcący światopogląd weryfikowany na drodze poznawania prawdy stale objawianej przez HORYZONTALNY układ wartości

    i tak się "tuczy" Ojców(założycieli) "piramidy" (społecznej) która staje się coraz cięższym ciężarem - zniewoleniem dla pogrzebanych przy zakładaniu jej kulturowego fundamentu

  • Odpowiedz FACHER MACHER czwartek, 12 stycznia 2017 12:50 Umieszczone przez: FACHER MACHER

    Nie mamy kolei i dróg bo wszystko nas omija a za nasze będą sobie lotniska budować!

  • Odpowiedz hardkor w kulcie Mainstream'u kultury wazeliniaży wyznawców - niewolników - mentalności korporacyjnej dla której każda inna czwartek, 12 stycznia 2017 12:57 Umieszczone przez: hardkor w kulcie Mainstream'u kultury wazeliniaży wyznawców - niewolników - mentalności korporacyjnej dla której każda inna "Wiara" to anarchia

    @ sledz

    największą w tej części wszechświata elektrownią jądrową jest słońce wystarczy od niego podłączyć interfejs infrastruktury wymyślonej przez tych co jeszcze przed słońcem chowali się za gomółki- niewielkie szklane szybki stosowane w średniowieczu(ich "postępową" odmianą są witraże prze które świata nie widać) - myśl przewodnią wyższej inteligencji kolejnego pokolenia "uczonych w piśmie" zagłębiających się tam gdzie słońce nie dochodzi - do przydupnictwa poplecznicta profesorom powtarzającym to samo przez to samo - byle dostać "DYPLOM" źródła "UPADŁYCH AUTORYTETÓW" np. "kongregacji nauki wiary" w jedynie słuszne kopaliny - relikwie postępu kultu jedynie słusznej kultury

  • Odpowiedz hardkor w kulcie Mainstream'u kultury wazeliniaży wyznawców - niewolników - mentalności korporacyjnej dla której każda inna czwartek, 12 stycznia 2017 13:00 Umieszczone przez: hardkor w kulcie Mainstream'u kultury wazeliniaży wyznawców - niewolników - mentalności korporacyjnej dla której każda inna "Wiara" to anarchia

    @ FACHER MACHER

    mamy największą w regionie infrastrukturę transportu do nieba i co najważniejsze hierarchiczną obsadę bez której ta infrastruktura jest martwa

  • Odpowiedz módlmy się o życie wieczne ... dopieru po śmierci ;) czwartek, 12 stycznia 2017 13:02 Umieszczone przez: módlmy się o życie wieczne ... dopieru po śmierci ;)

    @ FACHER MACHER

    mamy największą w regionie infrastrukturę transportu do nieba i co najważniejsze hierarchiczną INTELIGENCJĘ bez której ta ŻYCIODAJNA infrastruktura jest martwa

  • Odpowiedz Gustlof czwartek, 12 stycznia 2017 13:43 Umieszczone przez: Gustlof

    Mojarodzina nigdzie nie idzie i nie bedzie brala w tym przedstawieniu udzialu. Bialystok robisieza metropolie ito dla nich bedzie szla duza kasa na inwestycje.Miasto takie jak Łomza pozostanie zasciankiem.My od zawsze nalezelismy do Mazowsza, to w takim razie my przeprowadzmy referendum o przylaczenie do woj.Mazowieckiego. Napewno bysmy na tym skorzystali

  • Odpowiedz lomza dalej okradana czwartek, 12 stycznia 2017 13:52 Umieszczone przez: lomza dalej okradana

    cala lomza powie NIE , wszyscy na glosowanie !!!

  • Odpowiedz Czytelnik czwartek, 12 stycznia 2017 15:26 Umieszczone przez: Czytelnik

    "To mogłoby łączyć nasze miasto [Białystok] z innymi."
    "Ale pytanie czy takie lotnisko ma na siebie zarabiać? My uważamy, że nie."
    Niech więc Białystok wybuduje to lotnisko za swoje pieniądze i potem do niego dopłaca. To będzie Miś na ich możliwości.

  • Odpowiedz Czytelnik czwartek, 12 stycznia 2017 15:37 Umieszczone przez: Czytelnik

    "Największa popularnością cieszą się tzw. destynacje zarobkowe, do miejsc, gdzie Polacy jeżdżą do pracy. Z Olsztyna do Londynu w tygodniu samoloty latają 6 razy w tygodniu, a średnie zapełnienie samolotu wynosi 80 proc."
    Czyli oni wyemigrowali do innych krajów, skąd pewnie nie wrócą już nigdy, nie płacą podatków w Polsce a za granicą i my z naszych podatków mielibyśmy wybudować to lotnisko a potem do niego dopłacać. Super inwestycja! Ci z Olsztyna i Białegostoku to mają łeb do zarabiania.

  • Odpowiedz gsh czwartek, 12 stycznia 2017 16:25 Umieszczone przez: gsh

    Po co w ogóle referendum, które nie mówi gdzie zostanie lotnisko wybudowane! W centrum województwa jak była możliwość to im warunki przyrodnicze nie pasowały, teraz chcą przy Białorusi - odpowiedź NIE!
    Jak ma być w stronę Białorusi to wolę korzystać z Okęcia, Modlina czy Szyman - bliżej i więcej możliwości.

  • Odpowiedz obiektywny czwartek, 12 stycznia 2017 18:22 Umieszczone przez: obiektywny

    A ja mam taki pomysl zeby dac pozwolenie na lotnistko pod takimi warunkami ze:
    - pomyslodawca/y ze swoich pieniedzy buduje to lotnisko
    - pomyslodawca/y ze swoich pieniedzy utrzymuje to lotnisko
    Jedna taka akcja w kraju i by sie kretynom z wydumanym ego odechcialo dawac glupie pomysly na forum publiczne... potem taka "madra" inicjatywa przejdzie i kasa wydana a tu jeszcze dorzucac trzeba jak to wora bez dna. Skoro sledzie chca latac to po co tak remontuja sobie krajowa 8?

  • Odpowiedz anty PiS PO PSL itp czwartek, 12 stycznia 2017 18:29 Umieszczone przez: anty PiS PO PSL itp

    Co nam do lotniska z tą lokalizacją ? nic
    Władze bstoku potwierdzają ze nie ma kasy na to lotnisko
    Szkoda kasy na organizacje samego referendum


    Z bstokiem chcemy czy nie chcemy musimy żyć w zgodzie
    Wymachiwanie szabelka nic nie da
    Musimy znać swoje miejsce w szeregu

    ale wreszcie Chrzanowski pokazał że ma jaja
    Oby tak dalej!

  • Odpowiedz Torba do jaj czwartek, 12 stycznia 2017 19:16 Umieszczone przez: Torba do jaj

    Gdzie te jaja Chrzanowskiego bo jakoś nie widziałem?

  • Odpowiedz Torba do jaj czwartek, 12 stycznia 2017 19:20 Umieszczone przez: Torba do jaj

    Pazerność białostoczan nie ma granic,po lotnisku kosmodromu będą chcieli,a dookoła cisza i pustka. Pasożyt ssie z regionu ile się da. Z paru wiosek zrobili mega wieś i dalej mało.

  • Odpowiedz DDR10 czwartek, 12 stycznia 2017 20:04 Umieszczone przez: DDR10

    Kolego Paweł drugie największe miasto w podlaskiem to Suwałki (ponad 69tyś), Łomża jest na 3 miejscu (ponad 62tyś.) natomiast Białystok (ponad 296tyś.) i niedługo prześcignie Katowice ( 299tyś.).
    Kolego FACHER MACHER w pełni zgoda. Jakby wybudowali gdzieś w środku województwa to i ja byłbym na TAK. A dokładnie centrum było w Sanikach koło Tykocina, gdzie władze województwa z PO i PSLu uwalili projekt.

  • Odpowiedz Hista czwartek, 12 stycznia 2017 20:09 Umieszczone przez: Hista

    Kolego DDR10 Łomża była przez pewien okres 2 miastem w tym pseudowojewództwie. Suwałki z racji swojego położenia i lepszych możliwości komunikacyjnych pomimo białostockiego odkurzacza rozwijają się. Łomża natomiast poprzez niedoinwestowanie pro rozwojowe kurczy się i degraduje pomimo swojego historycznego znaczenia.

  • Odpowiedz ..................... czwartek, 12 stycznia 2017 20:53 Umieszczone przez: .....................

    @ Hista

    Łomża to wydajna nekropolia z jej ks.nekrofilami i lider budowy infrastruktury infantylnej

  • Odpowiedz Lew piątek, 13 stycznia 2017 00:27 Umieszczone przez: Lew

    Mędrcy z Białegostoka robią sobie kpiny z mieszkańców województwa. Po co to lotnisko, chyba, że dla kilku cwawniaków znad Białki. Macie już Opere, za którą muszą dopłacać mieszakńcy tzw woj. podlaskiego. No cóż zróbcie sobie lotnisko, tylko odwalcie się od mieszkańców, którzy waszej głupoty mają dość. Ot wielkie bizmesmeni z Białegostoka, latać im w niebiosa się zachciało.

  • Odpowiedz taki skrót myślowy - streszczenie piątek, 13 stycznia 2017 00:40 Umieszczone przez: taki skrót myślowy - streszczenie

    @ Lew

    to nie głupota to nieposkromiona zuchwale błogosławiona niepohamowana nadzieja na jeszcze większą niezauważoną powszechnie bezczelność wyznawaną przez hierarchów unoszących się w próżności metropolitów strojnych zachłannością zależnych od nich popleczników