czwartek, 20 kwietnia 2017 11:14

Wiosenna akcja szczepienia lisów

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży zawiadamia, że w planowanym terminie 22-25 kwietnia 2017 r. na całym obszarze województwa podlaskiego, będą prowadzone ochronne szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie - w akcji wiosennej 2017 roku.

banerwww4

Celem skutecznego zwalczania wścieklizny u lisów w dniach 22-25 kwietnia 2017 roku na terenie województwa podlaskiego zostaną wyłożone przynęty ze szczepionką przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących, metodą zrzutów z samolotów.

Zrzucane przynęty mają kształt krążków, koloru brunatnego, o średnicy 4 cm, grubości 1,5 cm oraz zawierają zatopiony wewnątrz plastikowy pojemnik z płynną szczepionką. Zrzutem objęte będą kompleksy leśne, pola, łąki itp, z pominięciem obszarów zabudowanych, rzek i zbiorników wodnych,

Służby weterynaryjne podkreślają, że nie należy dotykać oraz niszczyć przynęt. Przynęty, które były dotykane przez ludzi nie są podejmowane przez lisy.

Szczepionka jest nieszkodliwa dla innych zwierząt wolno żyjących i dla zwierząt domowych. Dla zachowania ostrożności, w przypadku dostania się szczepionki znajdującej się wewnątrz przynęty na błony śluzowe względnie na uszkodzony naskórek człowieka – należy miejsca te dokładnie przemyć dużą ilością wody z mydłem i zasięgnąć porady lekarza.

Po wyłożeniu przynęt, przez okres 3 tygodni, należy ograniczyć możliwość przemieszczania się zwierząt domowych – trzymać psy na uwięzi, a koty w zamknięciu.

W górę