piątek, 21 kwietnia 2017 14:38

Gminne szkoły cieplejsze i odnowione [FOTO]

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Gminne szkoły cieplejsze i odnowione [FOTO] fot. Gmina Łomża
Budynki szkół podstawowych w Pniewie, Jarnutach, Konarzycach i Kupiskach przeszły gruntowną termomodernizację. Trwający od 2014 r. projekt dobiegł końca, a jego efekty zostały zaprezentowane w Szkole Podstawowej im. Rodzin Jabłońskich w Pniewie. - Wreszcie w szkole jest ciepło! Dzieci już nie marzną – zgodnie mówią dyrektorki placówek.

banerwww4

- Cieszę się, że dzięki pracy urzędników i zaangażowaniu społeczności lokalnej przeprowadziliśmy ten projekt – mówił Piotr Kłys, Wójt Gminy Łomża. – Wprowadziliśmy szereg usprawnień termomodernizacyjnych w obiektach oświatowych, które przyczyniają się do zmniejszenia zużycia ciepła i redukcji zanieczyszczeń do atmosfery. W przypadku szkoły w Pniewie audyt pokazuje, że możemy zaoszczędzić ok. 80 tys. rocznie, a w innych szkołach oszczędności na ogrzewaniu są do 50%.

Projekt, którego efekty omawiano na konferencji 19 kwietnia 2017 r., realizowany był w dwóch etapach. 8 września 2014 r. gmina Łomża podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska o dofinansowanie projektu pn.: „Termomodernizacja budynków szkół podstawowych w gminie Łomża w miejscowościach: Jarnuty, Konarzyce i Nowe Kupiski" ze środków Europejskiego Funduszu Gospodarczego 2009-2014.

W Szkole Podstawowej w Jarnutach docieplone zostały ściany zewnętrzne, wymieniono stolarkę drzwiową, zmodernizowano instalacje wewnętrzne i zainstalowano kocioł na biomasę o mocy 50 kW oraz wykonano elewację zewnętrzną. Koszt inwestycji wyniósł 335 tysięcy 213 złotych.
Gmina z własnych środków sfinansowała dodatkowo oświetlenie na zewnątrz budynku oraz monitoring.

Termomodernizację przeszedł też budynek szkoły w Kupiskach. Jest to stosunkowo nowy obiekt oddany do użytku w 1996 r., ale wybudowany według starej technologii dlatego, jak powiedziała w trakcie wystąpienia pani dyrektor Edyta Śledziewska, w okresie jesienno-zimowo-wiosennym w szkole mimo włączonego centralnego ogrzewania, cały czas było zimno. Aby poprawić komfort nauki i pracy w budynku docieplono ściany zewnętrzne, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, zmodernizowano instalację wewnętrzną oraz zainstalowano kocioł na biomasę o mocy 150 kW. Koszt termomodernizacji wyniósł 485 tysięcy 604 złote. W ramach robót dodatkowych w szkole przeprowadzono kapitalny remont wentylacji, który był konieczny z powodu uciążliwego zapachu w budynku.

W szkole w Konarzycach zakres prac był najmniejszy, ale bardzo potrzebny z powodu wysokich kosztów ogrzewania.– Ogrzewanie olejem było bardzo drogie. Przy dużych mrozach jedno tankowanie starczało na 3 tygodnie i kosztowało 15 tysięcy złotych. Obecnie w ciągu miesiąca spalamy ok. 7 ton pelletu, co kosztuje ok. 5 tysięcy złotych. Oszczędności są więc bardzo duże – mówiła Beata Michalak, dyrektor SP w Konarzycach.
W budynku szkoły w Konarzycach poza wymianą pieca z olejowego na kocioł na biomasę o mocy 100kW. docieplono także ściany zewnętrzne budynku oraz wykonano modernizację instalacji wewnętrznych. Zadanie to kosztowało 122 tysiące 371 złotych.

Projekt planowo miał zostać zakończony i rozliczony do końca kwietnia 2016 r., ale na początku ubiegłego roku pojawiła się szansa na pozyskanie dodatkowych środków z Programu PL 04 „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii". Wójt Gminy Łomża zdecydował o włączeniu do projektu sali gimnastycznej przy Szkole w Kupiskach, której warunki termiczne i wygląd znacząco odbiegały od wyremontowanej już szkoły. Nie było to jednak proste, ponieważ przeprowadzony audyt efektywności energetycznej wykazał, że stan sali gimnastycznej nie wymaga termomodernizacji. Dopiero zlecone przez wójta badanie ścian za pomocą kamer termowizyjnych wykazało, że budynek znajduje się w bardzo złym stanie technicznym i wymaga szybkiej interwencji. 14 lipca 2016 r. gmina podpisała aneks do umowy o dofinansowanie także prac termomodernizacyjnych budynku sali gimnastycznej.

Dzięki środkom pochodzącym z Mechanizmu Finansowego EOG docieplono ściany budynku, a tradycyjne żarówki zastąpiono energooszczędnymi oprawami oświetleniowymi typu LED. W budynku zainstalowano wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła, czyli tzw. rekuperację.

Kilka miesięcy później – 3 października 2016 r. – pojawiła się kolejna szansa na pozyskanie środków pochodzących z krajów darczyńców: Islandii, Norwegii i Lichtensteinu. Gmina zdecydowała się na przeprowadzenie głębokiej termomodernizacji budynku Szkoły Podstawowej w Pniewie, który generował wysokie koszty utrzymania.

- Ta termomodernizacja to było ogromne wyzwanie logistyczne, z tego powodu, że trwała w trakcie roku szkolnego – wspomina dyrektor Hanna Wichorowska – To były długie sześć miesięcy, ale daliśmy radę, dzięki pomocy i wsparciu radnego Mieczysława Kaliściaka, sołtysa Wojciecha Konert, pracowników szkoły, nauczycieli i przede wszystkim rodziców naszych dzieci.

W Szkole Podstawowej w Pniewie docieplono ściany zewnętrzne, zmodernizowano instalację wewnętrzną, zainstalowano kocioł na biomasę o mocy 100 kW, wymieniono okna i drzwi, zamontowano system zarządzania energią, zainstalowano ogniwa fotowoltaiczne oraz wykonano roboty posadzkarskie, tynkarskie i malarskie wewnątrz budynku. Te prace kosztowały aż 915 tysięcy 455 złotych. Dodatkowo z budżetu gminy wygospodarowano środki na monitoring zewnętrzny i wewnętrzny szkoły.

Łącznie całkowity koszt projektu termomodernizacji gminnych obiektów oświatowych wyniósł prawie 2 miliony 500 tysięcy złotych. Tylko niespełna 800 tysięcy złotych pochodziło z środków Gminy Łomża. Reszta ok. 1 milion 700 tysięcy złotych to dofinansowanie z środków zewnętrznych, które udało się pozyskać na realizację zadań.

12 komentarzy

 • Odpowiedz uhuh piątek, 21 kwietnia 2017 23:56 Umieszczone przez: uhuh

  I tak najladniejsza szkola jest w Wygodzie, bez dwuch zdan

 • Odpowiedz jaa sobota, 22 kwietnia 2017 08:56 Umieszczone przez: jaa

  uhuh co z tego, że ładna jeśli nawet się nie wie jak pisze się "dwóch" :)

 • Odpowiedz ++++++++++++++++cmentarz to środowisko naturalne kościoła sobota, 22 kwietnia 2017 09:18 Umieszczone przez: ++++++++++++++++cmentarz to środowisko naturalne kościoła

  @ jaa

  uhuh co z tego, że jeśli nawet się wie jak pisze się "dwóch" :) we wszystkich językach skoro t/uczeni w piśmie kapłani tłumaczący Słowo Boże na wszytki języki tego świata nadal nie znają Języka Bożego

  ps

  bardziej od błędów pisarskich bolą błędy t/uczonych w piśmie twórców i strażników t/uczonego prawa w jakim wykształceni katolicy jak kulturalni faryzeusze nieustannie krzyżują Życie Boże na ziemi tej ziemi dbając o kult czystości języka ... niemalże jak o "groby pobielane" w jakich spotykają się na liturgii Słowa (Ducha) umartwionego na modlitwie koncelebrowanej w obłudzie - ks.epitafium+ - wzrastającEGO na wieki wieków amen

 • Odpowiedz smuteczek sobota, 22 kwietnia 2017 09:36 Umieszczone przez: smuteczek

  może i ładna,ale z poziomu nauczania
  "dwuja"

 • Odpowiedz +++++++++cMENtarz to środowisko naturalne wzrostu Koscioła sobota, 22 kwietnia 2017 10:01 Umieszczone przez: +++++++++cMENtarz to środowisko naturalne wzrostu Koscioła

  @ smuteczek

  "poziomu nauczania" ;) nauczanie nigdy nie powinno być wertykalne "poziomowe" jak "hierarchia" w konsekwencji wąskiej grób'ki "wtajemniczonych" zakręconych wokół NAUKI WIARY własneEGO towarzytwa wzajemnej aberracji do którego by się dostać trzeba uzyskać "świadectwo" zgodności z oczekiwaniami stojących na świeczniku

  nauczanie zawsze powinno być HORYZONTALNE to klincz na status quo edukacji ciemnogrodu w którym jedynie słuszny "świecznik" nic poza tym że patologia "ksobnego" chowu jak w dynastii Faronów przez kapłanów przymuszanych do kazirodztwa by "wielka Tajemnica Wiary" została w "piramidzie" w "rodzinie" w "Domu Niewoli" (por.wstęp do Dekalogu)


  ps

  nieważne jak się pisze wiadomo oco chodzi - LECH W. TW.Bolek Ks.Lolka

 • Odpowiedz +++++++++cMENtarz to środowisko naturalne wzrostu Kościoła sobota, 22 kwietnia 2017 10:06 Umieszczone przez: +++++++++cMENtarz to środowisko naturalne wzrostu Kościoła

  @ smuteczek

  errata

  "poziomu nauczania" ;) nauczanie nigdy nie powinno być wertykalne "poziomowe" jak "hierarchia" w konsekwencji wąskiej grób'ki "wtajemniczonych" zakręconych wokół NAUKI WIARY własneEGO towarzytwa wzajemnej aberracji do którego by się dostać trzeba uzyskać "świadectwo" zgodności z oczekiwaniami stojących na świeczniku

  nauczanie zawsze powinno być HORYZONTALNE to klincz na status quo edukacji ciemnogrodu w którym jedynie słuszny "świecznik" nic poza tym że patologia "ksobnego" chowu jak w dynastii "Ojca" Faronów przez kapłanów przymuszanych do kazirodztwa by "wielka Tajemnica Wiary" została w ich "piramidzie" w "rodzinie" w "Domu Niewoli" w "DOMU OJCA" (por.wstęp do Dekalogu w kontekście przykazania czcij Ojca ... Dyrektora i Maryję matkę jEGO medialnych manipulacji)


  ps

  nieważne jak się pisze wiadomo oco chodzi - LECH W. TW.Bolek Ks.Lolka

 • Odpowiedz Damaris sobota, 22 kwietnia 2017 13:23 Umieszczone przez: Damaris

  Gmina Łomża idzie do przodu,a pan wójt dobrze wie dzięki komu.

 • Odpowiedz ralphtvshow niedziela, 23 kwietnia 2017 09:08 Umieszczone przez: ralphtvshow

  W Pniewie wygląda jak jakieś centrum naukowe z tymi antenami ;)

 • Odpowiedz toja niedziela, 23 kwietnia 2017 10:23 Umieszczone przez: toja

  Najpierw przebudowa ogrzewania z węgla na ON teraz z ON na pelet, a co za parę lat ?

  Kształcimy za grube pieniądze ludzi, którzy później wyjeżdżają pracować do Anglii, Niemiec itp.
  Obniżyć podatki, stworzyć miejsca pracy na miejscu, a dzieci mogą w sweterkach posiedzieć, nie muszą po szkole z krótkim rękawem chodzić. Zdrowsze będą.

 • Odpowiedz Nie jest ważne czy w Polsce będzie kapitalizm, wolność słowa, czy w Polsce będzie dobrobyt. Najważniejsze, żeby Polska była katolicka niedziela, 23 kwietnia 2017 10:52 Umieszczone przez: Nie jest ważne czy w Polsce będzie kapitalizm, wolność słowa, czy w Polsce będzie dobrobyt. Najważniejsze, żeby Polska była katolicka

  @ toja
  kiedy widzisz skutek trzeba pytać o przyczynę kiedy TW.Bolek i Ks.Lolek demontowali "mur berliński" prawicowa chadecja knuła przyszłość w której "Polska Bastionem Europy"+ ...

  ...do polski importowano "złom użytkowy" i na potęgę eksportowano sztandarowy "produkt narodowy" wiarę zakutą w "łyse pały" pokolenia jp2 co miało być przeciwwagą laicyzacji+islamizacji trzeba było na nowo zakorzenić wykorzenianą tam religię ...


  ... w kraju populacja spadała ale polki na potęgę rodziły dzieci przy parafiach na "zgniłym zachodzie" wbijając klina w protestanckich rodzinach

  interes społeczny nigdy nie był interesem publicznym - interesem władzy - imperialnej hegemonii "parafialnego" Państwa w Państwie świeckim na prawach Watykańskiego/Religijnego kondominium

 • Odpowiedz toja  Tadeusz Kościuszko przypomina tak samo jak Sienkiewicz i wielu innych wiarygodnych ludzi że kapłani (nie tylko w Polsce) zawsze byli autorytetem, fałszywym autorytetem i o tym jest cała Biblia i (nie)Ludzka tragedia dramaturgia Życia (Bożego) na zi niedziela, 23 kwietnia 2017 11:15 Umieszczone przez: toja Tadeusz Kościuszko przypomina tak samo jak Sienkiewicz i wielu innych wiarygodnych ludzi że kapłani (nie tylko w Polsce) zawsze byli autorytetem, fałszywym autorytetem i o tym jest cała Biblia i (nie)Ludzka tragedia dramaturgia Życia (Bożego) na zi

  toja

  Tadeusz Kościuszko przypomina tak samo jak Sienkiewicz i wielu innych wiarygodnych ludzi że kapłani (nie tylko w Polsce) zawsze byli autorytetem, fałszywym autorytetem i o tym jest cała Biblia i (nie)Ludzka tragedia dramaturgia Życia (Bożego) na ziemi tej ziemi tam wpisana na wieki wieków amen

  dzień wolności podatkowej w krajach o których wspominasz przez wiele dekad przypadał znacznie wcześniej niż w Polsce z tym że podatnicy tamtych krajów dotują między innymi taką właśnie Katolicką Polskę która własny potencjał składa na "ofiarę" dla miłosiernie panującej nam klasy dominującej od wielu dekad

 • Odpowiedz ............ niedziela, 23 kwietnia 2017 11:55 Umieszczone przez: ............

  ABC Wiary - ks."Patrologia" - o tym jak ks."Ojcowie" niszczyli polskie rodziny by odbudować pożądania niby "własnego" ale jakże hierarchicznie z góry na dół rozpasanego egoizmu heraldycznych "głów" "Kościoła" co się modlą pod figurą mając kanonizowanego diabła+św.obłudę za skórą (J 8, 44)

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu