vizo-mylomza baner jesienny2017-1000x200px
piątek, 12 maja 2017 08:44

ARiMR nie wypłaci w terminie zaległych dopłat za 2016 rok?

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Jak alarmuje dzisiejsza Gazeta Wyborcza, rolnicy mogą nie otrzymać w terminie zaległych dopłat za 2016 rok, ponieważ źle wyliczono ich wysokość. Aż 1 mln 350 tys. rolników może też nie dostać dopłat obszarowych za 2017 r. Polsce grozi za to ze strony Brukseli kara w wysokości nawet 2,5 mld złotych!

Istnieje ryzyko, że rząd nie wypłaci w obiecanych terminach zaległych dopłat za 2016 rok, a także tych za 2017 rok – pisze „Gazeta Wyborcza". Dodatkowo 1,35 mln rolników może nie dostać dopłat obszarowych za ten rok. Na domiar złego Polsce grozi kara ze strony Komisji Europejskiej w wysokości nawet 2,5 mld złotych.

"Wirtualna Polska opublikowała pismo, jakie do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela wysłali wiceprezesi Agencji, Halina Szymańska i Arkadiusz Szymoniak" – relacjonuje "GW". Z listu prezesów do ministra Jurgiela wynika, że spora grupa rolników ciągle nie dostała pieniędzy za rok 2016. Chodzi m.in. o dopłaty rolno-środowiskowe, pielęgnacyjne, ekologiczne. Co gorsza, wszystkim, czyli ok. 1 mln 350 tys. rolników grozi, że nie dostaną dopłat obszarowych za 2017 rok.

"Dalsze przesuwanie terminu wdrożenia oprogramowania będzie skutkowało utratą unijnych środków i nałożeniem przez Komisję Europejską kary na Polskę do 2,5 mld złotych" – ostrzegają ministra rolnictwa wiceprezesi. List nosi datę 20 kwietnia. Minister Jurgiel do dziś nie odpowiedział na list.

"Wszystkie dopłaty bezpośrednie za 2016, także rolno-środowiskowo-klimatyczne za ubiegły rok zostaną wypłacone do końca czerwca" - zapewnił z kolei Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa. Poinformował, że jest rozważane przesunięcie terminu składnia wniosków o dopłaty za 2017 r.

Wiceszef resortu przyznał jednak, że są problemy z wypłatą płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, czyli dopłat rolno-środowiskowo-klimatycznych oraz z tzw. dopłat ONW (dla gospodarstw mających trudne warunki gospodarowania).

Z kolei ARiMR informuje na swojej stronie internetowej, że do 28 kwietnia na konta bankowe rolników przekazano 14,9 mld zł w ramach płatności obszarowych za 2016 r. Pieniądze otrzymało 1,24 mln gospodarzy, czyli 95 proc. tych, którym wydano decyzje o przyznaniu płatności.

Tempo wypłat płatności bezpośrednich za 2016 rok jest podobno znacznie szybsze niż przed rokiem i do 8 maja wypłacono o 2,25 mld zł więcej. ARiMR zapewnia ponadto, że pozostałe płatności są realizowane i zgodnie z obowiązującym prawem środki zostaną przelane na konta rolników do końca czerwca.

"Pojawiające się co jakiś czas w przestrzeni medialnej informacje o rzekomych kłopotach Agencji z wypłatą środków należnych rolnikom są wynikiem walki konkurencyjnej wykonawców systemów IT dla ARiMR. Agencja nie zamierza brać udziału w tego typu rozgrywkach, gdyż nie służą one dobru polskich rolników" - czytamy ponadto na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Maksymalna łączna kwota na wypłatę płatności obszarowych za 2016 r. wynosi prawie 17,5 mld zł.

2 komentarzy

  • Odpowiedz Chłop z miasta piątek, 12 maja 2017 14:04 Umieszczone przez: Chłop z miasta

    Rolnik to zawsze po dupie dostaje

  • Odpowiedz iii piątek, 12 maja 2017 16:44 Umieszczone przez: iii

    ta jak wtedy gdy placi Krus a nie Zus jak wszyscy

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu