poniedziałek, 15 maja 2017 07:41

Gaz-system S.A. poprowadzi gazociąg przez gminę Łomża

Napisane przez  oprac. gak
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Gaz-system S.A. poprowadzi gazociąg przez gminę Łomża fot. Gmina Łomża
Przedstawiciele Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. oraz Biura Projektów OTS-IP Sp. z o.o. spotkali się w Urzędzie Gminy Łomża z wójtem Piotrem Kłysem. Celem spotkania było omówienie strategicznie istotnego dla gminy Łomża przebiegu odcinka gazociągu łączącego Węzeł i Tłocznię Gazu Hołowczyce z projektowanym gazociągiem Polska – Litwa.

banerwww4

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-system S.A. prowadzi prace projektowe dla nowej inwestycji budowy gazociągu stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczypospolitej i Republiki Litewskiej. Szczególnie ważna dla gminy Łomża jest planowana infrastruktura do jego obsługi tj. gazociąg DN 700 łączący Węzeł i Tłocznię Gazu Hołowczyce z projektowanym gazociągiem DN 700 relacji Rembelszczyzna – granica RP-LT o długości 152 km obejmujący swoim przebiegiem 2 województwa: mazowieckie i podlaskie, 10 powiatów oraz 30 gmin, w tym gminę Łomża w jej południowej części. Cała inwestycja została zakwalifikowana przez Komisje Europejską do grupy strategicznych projektów o znaczeniu wspólnotowym i prowadzona będzie na podstawie tzw. specustawy gazowej.

W ramach budowy kolejnych odcinków gazociągu powstanie także kilkanaście naziemnych obiektów towarzyszących, tzw. Zespołów Zaporowo-Upustowych (ZZU) m.in. w gminie Zambrów i Śniadowo oraz instalacje sterowania i zasilania rozmieszczone na trasie w odległości średnio co 20-30 km.

Inwestor i wójt zgodnie podkreślają, że po realizacji inwestycji wzrośnie atrakcyjność regionu i polepszony zostanie standard życia mieszkańców, dzięki możliwości zastąpienia paliw stałych paliwem gazowym. Istotną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie corocznie odprowadzany przez Spółkę Gaz-System S. A. podatek od nieruchomości w wysokości 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie gminy. Właściciele nieruchomości, przez które przebiegał będzie gazociąg będą mogli liczyć na odszkodowania za ograniczenie dotychczasowego korzystania z nieruchomości. W najbliższym czasie do prac przystąpią geodeci.

Zgodnie z założeniami projekt realizowany przez firmę OTS-IP Sp. z o.o. ma zostać ukończony do roku 2019, a inwestycja będzie oddana do użytku z końcem 2022 r. Obecnie wykonywana jest inwentaryzacja przyrodnicza w zakresie planowanego przebiegu gazociągu.

170512140302

1 komentarz

  • Odpowiedz pytajnik poniedziałek, 15 maja 2017 10:20 Umieszczone przez: pytajnik

    "Inwestor i wójt zgodnie podkreślają, że po realizacji inwestycji wzrośnie atrakcyjność regionu..."
    gmina będzie miała kasę, by zatrudnić kolejnych urzędników, a ludność atrakcje rozrywkowe w razie wybuchu
    gazociąg przesyłowy jak sama nazwa wskazuje, przesyła gaz
    nikt ze słupa wysokiego napięcia prądu nie bierze, bo ma inne parametry czyli wysokie napięcie np. 6 tys.V, gaz też będzie miał wysokie ciśnienie i trzeba stację rozprężną wybudować, ale o tym sza....

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu