vizo-mylomza baner jesienny2017-1000x200px
wtorek, 16 maja 2017 12:19

Trzy województwa łączą siły na szlaku wodnym Pisa i Narew

Napisane przez  Wrota Podlasia
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Trzy województwa łączą siły na szlaku wodnym Pisa i Narew fot. Wrota Podlasia
120 kilometrowy szlak prowadzący korytami obu rzek, ma być teraz bardziej eksponowany i doinwestowany. W poniedziałek 15 maja w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie przedstawiciele trzech województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego - podpisali list intencyjny w tej sprawie.

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego reprezentował Marszałek Jerzy Leszczyński, Członek Zarządu Stefan Krajewski oraz z-ca Dyrektora Departamentu Edukacji Sportu i Turystyki – Paweł Jessa. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele Związku Gmin Pisa-Narew, do którego należą trzy gminy województwa podlaskiego: Zbójna, Nowogród i Turośl.

Liczący 120 km szlak Pisa-Narew ma się stać ponadregionalnym produktem turystycznym z potencjałem do uprawiania turystyki kajakowej. Jak podkreślił marszałek Jerzy Leszczyński, w planach województwa podlaskiego jest prowadzenie zintegrowanych działań promocyjnych szlaku Pisa-Narew, z akcentem położonym na wykorzystanie potencjału transgranicznego szlaku w kontekście jego połączenia z Kanałem Augustowskim. Jest to powrót do koncepcji wykorzystania zarówno szlaku wodnego im. Króla Stefana Batorego, jak i Kanału Augustowskiego: Pisa – Narew – Biebrza – Kanał Augustowski – Niemen (Białoruś, Litwa).

- Istotą promocji szlaku Pisa-Narew jest jednak wskazanie go jako dodatkowego elementu w mozaice walorów turystycznych, przyrodniczych i kulturowych, obecnych na styku trzech województw. Powyższe założenia nawiązują do wcześniejszych działań realizowanych przez Związek Gmin Pisa-Narew w projekcie: „Rzeki łączą narody. Wspólne problemy, wspólne rozwiązania – promocja szlaków wodnych Litwy i Polski". W planach jest wykorzystanie środków UE z programów transgranicznych „Interreg Polska-Litwa" (w partnerstwie z Euroregionem Niemen) oraz „Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020" – powiedział Jerzy Leszczyński.

Idea utworzenia produktu turystycznego sięga jeszcze 2005 roku, kiedy to 6 samorządów: Pisz, Kolno, Turośl, Zbójna, Nowogród, Miasto Ostrołęka, podpisało porozumienie mające na celu skoordynowanie pracy w zakresie zagospodarowania terenów wzdłuż rzeki Pisy i Narwi. Efektem wieloletniej pracy sygnatariuszy porozumienia było opracowanie strategii rozwoju oraz przygotowanie niezbędnej dokumentacji pozwalającej na rejestrację Związku Gmin „Pisa – Narew", który 28 września 2010 r. został oficjalnie zarejestrowany i wpisany do Wykazu Związków Międzygminnych prowadzonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych. Podstawowym celem Związku jest wspomaganie rozwoju turystyki oraz promocja szlaku wodnego Narwią od Ostrołęki przez Nowogród i dalej Pisą do jezior Mazurskich. W ramach wdrażania strategii, opracowano koncepcję programowo-przestrzenną przez wszystkie gminy dla miejsc postojowych planowanych do zagospodarowania. Zakończono również prace nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego dla terenów na szlaku Pisa-Narew. W 2012 r. podpisano przez Członków Związku Gmin „Pisa – Narew" i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, porozumienie o Współpracy na rzecz wspólnej realizacji projektu „Budowa i modernizacja infrastruktury na szlaku wodnym Pisa – Narew". Od marca 2014 r. Związek Gmin „Pisa – Narew" jest członkiem struktur Rady Programowej projektu turystyczno-rekreacyjnego p.n. „Szlak wodny im. Króla Stefana Batorego".

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu