vizo-mylomza baner jesienny2017-1000x200px
piątek, 07 lipca 2017 13:59

Ponad tysiąc świń do utylizacji! Kolejne ognisko ASF na Podlasiu

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne
Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o stwierdzeniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce - w powiecie monieckim. Z gospodarstwa, w którym jest ognisko, trafi do utylizacji ponad tysiąc sztuk trzody chlewnej. To prawdopodobnie największa utylizacja od początku występowania ASF w Polsce!

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Jest to pięćdziesiąte ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.), a dwudzieste siódme w bieżącym roku.

strefa2Pięćdziesiąte ognisko ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 5 lipca br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1066 świń, położonym w gminie Goniądz, w powiecie monieckim, w województwie podlaskim. Całe stado musi teraz trafić do utylizacji, co jest prawdopodobnie największym takim przypadkiem w kraju! Gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Tymczasem zgodnie Decyzją Wykonawczą Komisji (UE) 2017/1196 z dnia 3 lipca 2017 r. strefa ochronna (żółta) została rozszerzona o kolejne gminy. W województwie podlaskim znalazł się w niej cały obszar powiatu kolneńskiego.

Strefa żółta wprowadza m.in dodatkowe obostrzenia związane z przemieszczaniem świń. W obrębie strefy żółtej oraz poza ten obszar w granicach Polski przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni musi być zaopatrzona w świadectwo zdrowia, wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii (nie wcześniej niż 24 godziny przed wysyłką).

W przypadku wysyłki poza granicę Polski świnie muszą przebywać w gospodarstwie od co najmniej 30 dni, do gospodarstwa, z którego pochodzą w okresie 30 dni przed przemieszczeniem nie wprowadzono świń ze strefy niebieskiej (obszarów zagrożenia), ani czerwonej (obszaru objętego ograniczeniami). W ciągu 15 dni przed przemieszczeniem zostały poddane badaniu laboratoryjnemu w kierunku ASF z wynikiem ujemnym i posiadają świadectwo zdrowia od urzędowego lekarza weterynarii wystawione w ciągu 24 godzin przed przemieszczeniem.

Galeria zdjęć

4 komentarzy

 • Odpowiedz Edi sobota, 08 lipca 2017 09:16 Umieszczone przez: Edi

  I co dalej z włascicielem gospodarstwa jak miał kredyty? Za swiniaka zapłacą zaplaci za pasze i sznur na szyje bo nie bedzie mial za co spłacać. Taka Polska Właśnie.

 • Odpowiedz NawiedzonyNiezłomny sobota, 08 lipca 2017 10:01 Umieszczone przez: NawiedzonyNiezłomny

  Dlaczego nie przestrzegał zaleceń i przepisów ?
  Takie podejście w Polsce ,"jakoś to będzie",przepisy są po to żeby je łamać",Jak Bóg da"
  Taka Polska właśnie.

 • Odpowiedz Sysza sobota, 08 lipca 2017 13:37 Umieszczone przez: Sysza

  Odadza za cale stado z procentem, takie gospodarstwa sa ubezpieczone tylko rece przytrze dil zycia. Za kilka miechow nowe auto bedzie po lomzynskiej wiosce smigac

 • Odpowiedz Z dk61 niedziela, 09 lipca 2017 05:04 Umieszczone przez: Z dk61

  Na czym polega utylizacja tak dużej ilości pogłowia?

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu