poniedziałek, 17 lipca 2017 06:59

Doradca emerytalny pomoże wybrać termin przejścia na emeryturę

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
W październiku w życie wchodzą przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można już składać 1 września. Czy warto zrobić to już teraz, czy może lepiej jeszcze poczekać? - podpowie doradca emerytalny.

Doradca emerytalny to nowe rozwiązanie skierowane głównie do osób, które będą mogły skorzystać z uprawnień emerytalnych po obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 – dla mężczyzn, co nastąpi 1 października. Tylko w ostatnim kwartale tego roku z tytułu obniżenia wieku na emeryturę może przejść ok. 331 tys. osób. W związku z tym, w całym kraju, we wszystkich placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na klientów czeka 595 doradców emerytalnych.

Jakie będzie prognozowane świadczenie, od czego zależy wysokość emerytury, jakie dokumenty należy złożyć - odpowie doradca emerytalny. Doradcy podpowiedzą również, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia. Decyzję w tej sprawie podejmie już sam klient.

Doradcy przekażą zainteresowanym informacje dotyczące dokumentów niezbędnych do uzyskania emerytury, wytłumaczą zasady wyliczania jej wysokości i w oparciu o dane z konta emerytalnego w ZUS prognozują wysokość świadczenia w zależności od momentu zakończenia aktywności zawodowej.

Usługi doradców emerytalnych ruszyły 3 lipca. W Oddziale ZUS w Białymstoku oraz wszystkich podległych Inspektoratach i biurach terenowych pracuje ich 22. Najwięcej w Białymstoku - siedmiu. Trzech w Suwałkach, dwóch w Łomży i przeważnie po jednym w pozostałych miastach powiatowych.

W województwie podlaskim przez pierwsze pięć dni działania doradców emerytalnych z ich usług skorzystało ponad 1,5 tyś. osób. Najwięcej osób skorzystało z usług doradców pierwszego dnia ich pracy, Było to 400 osób. Ponad 300 klientów skorzystało przez ubiegły tydzień z wyliczenia prognozowanej emerytury, a 700 poprosiło doradcę o symulację wysokości świadczenia gdyby zdecydowali się dłużej pracować.

W górę