wloskie-wieczory dom lomza
poniedziałek, 02 października 2017 13:22

Pracujący emeryci również skorzystają na skróceniu wieku emerytalnego

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Z dniem 1 października 2017 r. nastąpiło przywrócenie powszechnego wieku emerytalnego do stanu sprzed 1 stycznia 2013 r., tj. do 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Jak informuje ZUS, skorzystają na tym także te osoby, które będąc na emeryturze wciąż jeszcze pracują.

brico lomza

Jak wynika z ustawy na emeryturę w tym wieku począwszy od października 2017 r. będą mogli przechodzić ubezpieczeni, którzy:
– po 30 września 2017 r. skończą odpowiednio 60 lub 65 lat,
– do 30 września 2017 r. skończyli lub skończą odpowiednio 60 lub 65 lat, ale nie osiągną do tego czasu jeszcze obowiązującego podwyższonego wieku emerytalnego, uzależnionego od płci i daty urodzenia,
– do 30 września 2017 r. osiągną podwyższony wiek emerytalny, ale nie mają jeszcze przyznanej emerytury powszechnej.

Wnioski o emeryturę, w związku z obniżeniem powszechnego wieku emerytalnego, przyjmowane są od 1 września 2017 r., na 30 dni przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego. Natomiast uzyskanie prawa do emerytury nastąpi od miesiąca złożenia wniosku o to świadczenie, ale nie wcześniej niż od 1 października 2017 r. Wniosek może zostać zgłoszony na piśmie, najlepiej na formularzu EMP, lub ustnie do protokołu w organie rentowym, albo w formie dokumentu elektronicznego przez skrzynkę podawczą ZUS (PUE ZUS). Do Oddziału ZUS w Białymstoku we wrześniu wpłynęło ponad 5 tys. wniosków o rozpatrzenie uprawnień emerytalnych związanych z obniżeniem wieku emerytalnego.

Jak przekazuje Katarzyna Krupicka, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego, obniżenie powszechnego wieku emerytalnego związane jest również z wcześniejszą możliwością uzyskiwania bez ograniczeń dodatkowych przychodów. Dotyczy to osób, które otrzymują wcześniejszą emeryturę, zmniejszaną z uwagi na przekroczenie dolnej granicy przychodów, wynoszącej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS, a mają już skończone odpowiednio 60 lub 65 lat. Od 1 października 2017 r. z urzędu będą otrzymywały świadczenie w pełnej wysokości. W dalszym ciągu jednak prawo do emerytury będzie zawieszone bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu