wloskie-wieczory dom lomza
czwartek, 05 października 2017 07:02

Blisko 200 tys. zł na modernizację ośrodka rehabilitacji w Kisielnicy

Napisane przez  Inf. prasowa - nadesłana z UMWP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
o pieniądze na dokumentację przetargową, ale także pierwszy krok do modernizacji ośrodka oraz budowy krytej ujeżdżalni. Zarząd województwa podjął dziś decyzję o przekazaniu dotacji celowej Szpitalowi Wojewódzkiemu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży z przeznaczeniem na modernizację Ośrodka Rehabilitacji Dziennej w Kisielnicy.

brico lomza

Jeszcze w tym roku powstanie dokumentacja projektowa – zarząd Województwa przekazał na ten cel 198 tys. zł, a w dwóch następnych latach planowane jest rozpoczęcie i przeprowadzenie inwestycji. W planach jest m.in. budowa krytej ujeżdżalni i remont istniejącego budynku oraz rozszerzenie działalności ośrodka o organizację zawodów sportowych i organizację imprez integracyjnych.

Plan modernizacji zakłada pracę w dwóch etapach. Pierwszy z nich obejmuje budowę krytej ujeżdżalni wraz z niezbędnymi pomieszczeniami: przebieralnią dla pacjentów, pomieszczeniami socjalnymi dla pracowników, pomieszczeniami węzłów sanitarnych, pokojem wypoczynkowym dla pacjentów, stołówką oraz magazynem. Ponadto wykonane zostaną instalacje potrzebne do funkcjonowania krytej ujeżdżalni, instalacje OZE i podczyszczalnia ścieków. Drugi etap to kapitalny remont istniejącego budynku, XIX- sto wiecznego spichlerza.

Ośrodek Rehabilitacji Dziennej w Kisielnicy jest placówką Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Dzięki hipoterapii - wykorzystaniu koni w rehabilitacji dzieci i młodzieży, od 1989 r. działa na rzecz poprawy stanu zdrowia najmłodszych mieszkańców regionu. Za sprawą lekarzy rehabilitacji medycznej, hipoterapeutów, fizjoterapeutów, logopedy, psychologa oraz 10 koni biorących czynny udział w rehabilitacji, często dokonuje się niemożliwego. Koń i jego ruch dają zupełnie nowe możliwości, niespotykane w innych metodach terapeutycznych, dzięki czemu następuje poprawa postawy ciała i ogólnej sprawności małych pacjentów a dzieci m.in. zaczynają mówić.

Z zajęć hipoterapii korzystają pacjenci z zaburzeniami rozwoju psychoruchowego, z zespołami genetycznymi, po przebytych urazach czaszkowo - mózgowych, z zaburzeniami zachowania i emocji w tym np.: mózgowe porażenie dziecięce, autyzm, zespół Downa i inne, będących pacjentami Ośrodka Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci z Zaburzeniami Wieku Rozwojowego.

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu