środa, 11 października 2017 11:26

Nowe ogniska ASF i ograniczenia z tym związane

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu sto drugiego i sto trzeciego ogniska ASF w Polsce, od dnia występowania w Polsce ASF, tj. od 17 lutego 2014 r. Od 11 października 2017 r. wchodzą w życie zmiany w rozporządzeniu w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń

planeta asow

Sto drugie ognisko ASF (siedemdziesiąte dziewiąte w tym roku) stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 72 świnie, sto trzecie natomiast w gospodarstwie, w którym utrzymywano 16 świń. Oba gospodarstwa położone są w gminie Międzyrzec Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim.

Od dzisiaj (11 października 2017 r.) wchodzą w życie zmiany w rozporządzeniu w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Zmiany wprowadzają m in. na terenie całego kraju - zakaz karmienia świń zielonką lub ziarnem pochodzącymi z obszaru objętego ograniczeniami lub obszaru zagrożenia, chyba że tę zielonkę lub to ziarno poddano obróbce w celu unieszkodliwienia wirusa afrykańskiego pomoru świń lub składowano w miejscu niedostępnym dla dzików co najmniej przez 30 dni przed ich podaniem świniom.

Zmiany obejmują także sposób uboju świń pochodzących z terenów objętych restrykcjami. Dopuszcza się ubój takich świń, w tym samym dniu co inne świnie, jednakże pod koniec dnia ubojowego. Ponadto zmiany wprowadzają zakaz importu świń z terenów objętych restrykcjami w innych państwach członkowskich oraz wyjątki od tego zakazu, zakaz przemieszczania dzików i świniodzików utrzymywanych w warunkach fermowych oraz odstępstwa od tego zakazu, a także określają warunki dopuszczające wysyłkę mięsa ze świń pochodzącym z terenów objętych restrykcjami.

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu