vizo-mylomza baner jesienny2017-1000x200px
piątek, 13 października 2017 09:29

ZUS: Nie musisz korzystać z pomocy płatnych pośredników!

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Gdy tracimy bliską osobę pierwszym zwrotem, który nam przysługuje, są poniesione koszty pogrzebu. Ale możemy również spodziewać się innej wypłaty. Środki zgromadzone na subkoncie w ZUS są dziedziczone, a Zakład wypłaca je bezpośrednio osobom uprawnionym. Spadkobiercy nie muszą działać przez profesjonalnych pośredników, którzy za usługę pobierają prowizję.

zenek

Połowa środków za okres trwania małżeńskiej wspólności majątkowej jest przenoszona na subkonto współmałżonka. Natomiast pozostałe środki są wypłacane osobom jakie zmarły wskazał w umowie z otwartym funduszem emerytalnym lub jeśli nie był członkiem OEF, w dokumentach przekazanych do ZUS. Jeśli nikogo nie wskazał, wchodzą one do masy spadkowej.

Jeśli zmarły podpisał umowę z OFE, spadkobierca musi skontaktować się z funduszem i tam załatwiają wszelkie formalności. Jeśli natomiast zmarły nie podpisywał umowy z OFE, należy złożyć w najbliższej jednostce ZUS wniosek o wypłatę środków z subkonta.

- Wypłata środków zgromadzonych na subkoncie następuje zawsze na podstawie zawiadomienia z funduszu, który wskazuje osoby uprawnione lub na podstawie złożonego wniosku. Zakład wypłaca środki bezpośrednio osobom uprawnionym. Spadkobiercy nie muszą działać przez profesjonalnych pośredników, którzy za usługę pobierają prowizję - tłumaczy Katarzyna Krupicka, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego. - Jeśli spadkobiercy nie wiedzą, czy zmarły był członkiem OFE lub do jakiego funduszu były przekazywane składki mogą w każdym przypadku zwrócić się do ZUS o podanie takich informacji. Muszą jednak posiadać prawo do środków z subkonta - wyjaśnia.

Więcej informacji na ten temat można uzyskać dzwoniąc pod numer Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (22) 560 16 00 lub w każdej placówce ZUS.

 

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu

feedback