wloskie-wieczory dom lomza
wtorek, 07 listopada 2017 14:32

Nasza emerytura to iloraz wyliczanki matematycznej

Napisane przez  oprac. gak
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Co roku 1 kwietnia zmieniają się u tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Pod koniec marca, ogłasza je w Monitorze Polskim Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Dlaczego ważne są tablice średniego dalszego trwania życia?

brico lomza

Obecnie ustalenie wysokości emerytury to proste działanie matematyczne, gdzie suma kapitału początkowego i składek odpowiednio zwaloryzowanych, podzielona jest przez średnią liczbę miesięcy, którą statystycznie emeryt powinien przeżyć. To tylko liczby ale właśnie od nich zależy wysokość naszych przyszłych dochodów. To one będą stanowiły źródło naszego utrzymania gdy postanowimy zakończyć swoja pracę.

- Warto więc wiedzieć, że bardzo ważna jest data złożenia wniosku. Im później trafi on do ZUS-u tym mniejsza będzie liczba miesięcy przez, którą podzielimy nasz zgromadzony kapitał emerytalny. Ale równie ważne jest czy ukończyliśmy wiek emerytalny dopiero teraz, czy już jakiś czas temu. Otóż okazuje się, że ustawodawca zadbał o to żebyśmy nie byli stratni Ci, którzy przejście na emeryturę odkładają na dalszy plan - tłumaczy Katarzyna Krupicka, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego

Dlaczego warto poczekać z przejściem na emeryturę? Średnie dalsze trwanie życia ustala się według tablicy obowiązującej w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę. Ta zasada nie dotyczy jednak przypadku gdy wniosek jest przed ukończeniem wieku emerytalnego. W takiej sytuacji ZUS przyjmie trwanie życia obowiązujące w dniu naszych urodzin.

Jeżeli nowy, skrócony wiek emerytalny osiągnęliśmy już jakiś czas temu, to możemy skorzystać z innych tablic. Do ustalenia wysokości emerytury zamiast tablicy z dnia zgłoszenia wniosku ZUS zastosuje tablice obowiązujące w dniu, w którym ukończyliśmy nowy, krótszy wiek emerytalny. Z tego prawa korzystamy tylko wówczas gdy emerytura tak obliczona będzie wyższa. Od 1 października 2017r. – będzie to tablica obowiązująca w dniu osiągnięcia wieku wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., które nie ukończyły przed 1 października 2017 r. podwyższonego wieku emerytalnego, mają prawo do obliczenia emerytury przy zastosowaniu dwóch rodzajów tablic:

 • obowiązującej w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę tj. nie wcześniej niż w dniu 1 października 2017 r. – w razie zgłoszenia wniosku o emeryturę przed tym dniem lub
 • obowiązującej w dniu osiągnięcia wieku 60 lat przez kobietę lub 65 lat przez mężczyznę, jeżeli jest to dla nich korzystniejsze.

Urodzeni po 31 grudnia 1948 r., które osiągnęły przed 1 października 2017 r. podwyższony wiek emerytalny, mają prawo do obliczenia emerytury przy zastosowaniu aż trzech wariantów:

 • tablicy trwania życia obowiązującej w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę, lub
 • tablicy trwania życia obowiązującej w dniu osiągniecia podwyższonego wieku emerytalnego, lub
 • tablicy trwania życia obowiązującej w dniu osiągnięcia obniżonego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny

Tego wyboru dokona ZUS w zależności od tego, co jest to dla nich korzystniejsze . Prostym przykładem może być kobieta urodzona 3 lutego 1956 roku. Wniosek złożyła 4 października i miała wówczas 61 lata i 8 miesięcy.

 • w dniu zgłoszenia wniosku liczba miesięcy, przez którą podzielimy zwaloryzowany kapitał i składki to 248,3
 • podwyższony wiek emerytalny ukończyła w 3 marca 2017 r. tj 61 lat i 1 miesiąc –zastosowane tablice z 2016 roku podają liczbę miesięcy wynoszącą 244,7
 • ostatni wariant to obniżony wiek emerytalny 60 lat, które ukończyła 3 lutego 2016 r. więc skorzystamy z tablic z 2015 r. a liczba miesięcy to 246,5.

Analiza pokazuje, że najkorzystniejsze będzie zastosowanie tablic obowiązujących w 2016r. tj . w podwyższonym wieku emerytalnym.

Takie samo prawo mają mężczyźni urodzeni w 1948r. z tą różnicą, że w ich przypadku możemy skorzystać z tablic z dnia zgłoszenia wniosku oraz tablic obowiązujących w następnym dniu po dniu osiągnięcia obniżonego oraz podwyższonego wieku emerytalnego. Jest to zgodne z przepisem mówiącym o prawie do świadczenia dla mężczyzny kontynuującego ubezpieczenie po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego.

1 komentarz

 • Odpowiedz ramot wtorek, 07 listopada 2017 19:17 Umieszczone przez: ramot

  Lepiej wam nie dawac, I nie oczekiwac na emeryture.Powinno byc dobrowolne, chce , place, dostane, nie chce .placic...nic nie dostane.finito.moje zycie moj wybor.

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu