dom lomza
czwartek, 09 listopada 2017 09:17

Kolej próżniowa przewiezie nas z prędkością nawet 1200 km/h

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(12 głosów)
Ma być znacznie taniej i bez porównania szybciej. Nowoczesna kolej próżniowa przewiezie nas z prędkością 1200 km/h już za 10-12 lat. Przynajmniej takie są dzisiejsze założenia. Planowany do budowy Centralny Port Komunikacyjny ma być przystosowany do obsługi Hyperloop, który docierać ma też do naszego regionu.

Częścią koncepcji budowy CPK, czyli dokumentu przyjętego przez rząd 7 listopada br. i wyznaczającego ramy całego przedsięwzięcia, jest załącznik, który opisuje potencjalny scenariusz budowy kolei próżniowej w Polsce do 2030 roku wraz z trasami i analizą kosztów. Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK, w rozmowie z Business Insider Polska podkreśla jednak, że to scenariusz poglądowy. Jego autorami jest zespół: Katarzyna Foljanty, Krzysztof Tabiszewski, Przemysław Pączek, Łukasz Mielczarek, Paweł Radziszewski, Marcin Rudniak, Jakub Olek i prof. Janusz Piechna, którzy pracują nad projektem kolei próżniowej w Polsce. W podsumowaniu opracowania napisali, że "kolej próżniowa stanie się kolejnym środkiem transportu w przeciągu następnej dekady".

Jak napisali autorzy dokumentu, scenariusz zakłada w pierwszym etapie budowę odcinka na trasie Warszawa–CPK–Łódź w korytarzu planowanej dotychczas linii Y Kolei Dużych Prędkości.

Trasa Warszawa–Łódź jest obecnie najbardziej ruchliwą arterią komunikacyjną w Polsce, (...) co roku może korzystać z niej między 16 a 20 mln pasażerów, z czego około 30 proc. porusza się koleją a pozostali transportem drogowym – napisali autorzy dokumentu.

Prace prowadzone po 2030 roku powinny objąć trasy CPK–Katowice i CPK Kraków, mające na celu połączenie Metropolis Centralnej z Metropolis Południową – czytamy. To plan minimum, bo – według autorów – dalsze prace mogłyby objąć kolejne odcinki do wschodnich, zachodnich i południowych granic Polski.

Autorzy dokumentu porównali potencjalną opłacalność kolei próżniowej na tej trasie w porównaniu z alternatywą w postaci Kolei Dużych Prędkości. Podają następujące wyliczenia:

 • szacowany koszt budowy 1 km linii KDP to około 12–30 mln euro, w przypadku kolei próżniowej wstępne szacunki mówią o koszcie budowy infrastruktury liniowej niższym o około 20–40 proc.
 • koszt budowy 1 mkw. infrastruktury dworcowej obu technologii jest porównywalny
 • koszt zakupu pojazdów KDP w przeliczeniu na jedno miejsce pasażerskie wynosi około 240–300 tys. zł, dla kolei próżniowej może być niższy nawet o około 40–70 proc.
 • koszty utrzymania infrastruktury liniowej KDP szacowane są na około 300 tys. zł rocznie, dla kolei próżniowej mogą być niższe nawet o 40–70 proc.
 • koszty eksploatacji pojazdów KDP przyjęto na poziomie 2 euro za kilometr rocznie, w przypadku kolei próżniowej mają być o 50–70 proc. niższe, przede wszystkim ze względu na wielokrotnie niższe zapotrzebowanie energetyczne.

Autorzy napisali, że z ekonomicznego punktu widzenia kolej próżniowa na bazie wstępnych analiz przeprowadzonych przez Hyper Poland sp. z o.o. oraz firmy amerykańskie pracujące nad tą technologią (przede wszystkim Hyperloop One) wydaje się być interesującą alternatywą dla KDP ze względu na przewidywane niższe koszty inwestycyjne i operacyjne, występujące przy jednoczesnej minimalizacji kosztów zewnętrznych.

 

16 komentarzy

 • Odpowiedz jan z kolna czwartek, 09 listopada 2017 09:29 Umieszczone przez: jan z kolna

  Ludzie oby się dało drogi pokończyć na naszym zadupiu w tym terminie a Wy tu pierdoły o kolei próżniowej wypisujecie.

 • Odpowiedz 123 czwartek, 09 listopada 2017 10:32 Umieszczone przez: 123

  Może by tak zacząć od normalnej kolei, normalnie działającej ???

 • Odpowiedz bbbb czwartek, 09 listopada 2017 10:40 Umieszczone przez: bbbb

  Klasyczne pociągi nie jeżdżą a tutaj o mglistej próżniowej kolei do śledzikowa piszecie.

  Napiszcie coś w temacie planowanego remontu torów do Łomży, wypowiedzi władz jak chcą zaplanować i wykorzystać ten fakt. Wypowiedzi firm, czy poprawiłoby ich sytuację.
  To jest zapychajka, aby dzienna norma na artykuły zgadzała się.

 • Odpowiedz bbbb czwartek, 09 listopada 2017 10:44 Umieszczone przez: bbbb

  Kolejny raz zerżnięty artykuł z innych portali. W tym wypadku, skopiowałem pierwszy akapit, wkleiłem do google i jest wynik. Słowo w słowo na businessinsider.com.pl identyczny artykuł.
  Nie pierwszy raz, praktycznie codziennie.

  Tak to wygląda na mylomza.pl. Przepisywanie artykułów z innych portali żywcem.
  Artykuły bez wysiłku, bez pracy śledczej, redaktorskiej. Kopiuj/wklej.

 • Odpowiedz Kropek czwartek, 09 listopada 2017 11:28 Umieszczone przez: Kropek

  Ta kolej tu tak potrzebna jak wrzód na dvpie ...

 • Odpowiedz Inwestor czwartek, 09 listopada 2017 11:36 Umieszczone przez: Inwestor

  @Kropek
  Masz na myśli hiperloop czy klasyczną?
  Jeśli klasyczną, to najlepiej postawić mur i nie wpuszczać żadnego inwestora. Bo do tego to się sprowadza. Kolej klasyczna to dodatkowe atuty inwestycyjne dla terenów łomżyńskich.

 • Odpowiedz enej czwartek, 09 listopada 2017 11:44 Umieszczone przez: enej

  dokładnie zainteresujcie się tematem remontu linii kolejowej Łomża Ostrołęka i zejdźcie na ziemię bo to jest nam bliższe niż niż ten kosmiczny sf

 • Odpowiedz enej czwartek, 09 listopada 2017 11:47 Umieszczone przez: enej

  reaktywacja kolei to jedna z szans na rozwój naszego miasta. Połączenie kolejowe z Warszawą , Białymstokiem , Olsztynem , lotniskiem międzynarodowym w Szczytnie , trójmiastem to bardzo ważne punkty dla dobrych perspektyw miasta. I tym się zajmijcie.

 • Odpowiedz Kanguroo czwartek, 09 listopada 2017 13:20 Umieszczone przez: Kanguroo

  Na serio ? nic nie ożywi tego terenu , komu ta kolej potrzebna ? ziemniaki już nie wożą wagonami a węgiel można brać z Ostrołęki a i tak MPC przechodzi na biomasę więc komu to potrzebne ? jakiś zakład tutaj powstanie ? nigdy z takim podejściem władzy w naszym mieście nawet lokalne inwestycję upadają . Sprzedać szyny grunt może 1% dług miasta sięzmniejszy .

 • Odpowiedz Inwestor czwartek, 09 listopada 2017 13:26 Umieszczone przez: Inwestor

  @Kanguroo
  Z podejściem takim jak twoje na pewno nic nie będzie. Na szczęście nie od ciebie to zależy.

 • Odpowiedz madax czwartek, 09 listopada 2017 16:45 Umieszczone przez: madax

  Od roku nie potrafią znaku Stop na przejedzie w Czerwonym Boże postawić a tu takie bajki nam wciskają... Może tych co myślą w tym kraju centralnie z Księżym albo z Marsem trzeba połączyć??

 • Odpowiedz real czwartek, 09 listopada 2017 20:38 Umieszczone przez: real

  Jak zrobią połączenie kolejowe z Warszawą, to będzie to na pewno kolej próżniowa, bo wagony będą próżne (puste).

 • Odpowiedz Pia czwartek, 09 listopada 2017 20:44 Umieszczone przez: Pia

  Ta w naszym regionie. Konkretnie 80 km od lomzy. Zajefajnie. Skorzystamy z tego jak z lotniska ma Białorusi. Czemu mieszkaniec Ostrołęki może dojechać pociągiem do Warszawy a my nie? Ile trzeba zebrać podpisów żeby wypisać się z Podrusia?

 • Odpowiedz obiektywny czwartek, 09 listopada 2017 23:22 Umieszczone przez: obiektywny

  szkoda ze o kapsulach czasu nikt nie wspomnial mysle ze ok 2080 roku powinny sie pojawic... debile zamiast myslec o czyms realnym to robia sobie jaja z ludzi i przedstawiaja plany na lata 2030.

 • Odpowiedz EdekBezKredek piątek, 10 listopada 2017 03:05 Umieszczone przez: EdekBezKredek

  To ile będzie jechał ten wagon do Śniadowa ?

 • Odpowiedz kierowca.pl piątek, 10 listopada 2017 05:06 Umieszczone przez: kierowca.pl

  Prędkość zabija!

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu