dom lomza
czwartek, 09 listopada 2017 11:37

Chorych mniej niż przed rokiem, ale szczyt sezonu grypowego dopiero nadejdzie

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Znacznie mniej niż przed rokiem odnotowano w październiku 2017 na terenie powiatu łomżyńskiego przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Sanepid, który opublikował comiesięczny raport grypowy zaznacza jednak, że szczyt sezonu jeszcze daleko przed nami.

Na terenie powiatu łomżyńskiego na grypę i choroby grypopodobne zachorowało w październiku 2017 roku tylko 471 osób. Tylko, ponieważ liczba ta w tym samym okresie ubiegłego roku wyniosła aż 1290. W rejonie Łomży więc jest w tym roku znacznie mniej chorych, ale nie wszędzie jest tak dobrze. Wzrost w porównaniu do października 2016 zanotowany został w powiatach augustowskim (z 477 do 792), sejneńskim (z 0 do 43), siemiatyckim (z 0 do 23), sokólskim (z 264 do 1047), wysokomazowieckim (z 14 do 54) oraz zambrowskim (z 246 do 380). Prawdziwy rekord wzrostu zachorowań zanotowano natomiast w powiecie bielskim, gdzie przed rokiem chorych było 48 osób, a teraz odnotowano aż 1381 przypadków! Liczba zachorowań w całym województwie jest jednak niemal identyczna jak rok wcześniej (było 7664, jest 7657).

Jak podkreśla Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku, w Polsce sezon grypowy trwa od września do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie są szczepienia. Nigdy nie jest za późno, żeby się zaszczepić. Najlepiej jest przyjąć szczepionkę we wrześniu lub październiku, dzięki czemu będziemy chronieni w całym okresie wzmożonych zachorowań, należy jednak podkreślić, że w późniejszym okresie sezonu nadal warto się szczepić, także wtedy gdy grypę się już przechorowało. Szczepionki zawierają antygeny 4 lub 3 szczepów wirusa i chronią przed zachorowaniem. Same szczepionki, wbrew obawom, nie powodują zachorowania, ponieważ nie zawierają wirusa, a jedynie jego wyselekcjonowane fragmenty.

Co zrobić aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę oraz chronić przed nią innych?

  • zaszczep się i swoich najbliższych przeciw grypie,
  • przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową,
  • jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem,
  • poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel lub płyn do rąk albo zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki podczas podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk, – jeśli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj i kaszl w zgięcie łokciowe – twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem i nie przeniesiesz go na inne osoby,
  • w miejscach publicznych, środkach transportu unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia,
  • unikaj masowych zgromadzeń, bliskiego kontaktu „twarzą w twarz" z innymi ludźmi w transporcie publicznym – zwłaszcza podczas dłuższych podróży,
  • zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń, przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność zgłoś się do lekarza.

W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie idź do pracy, zgłoś się do lekarza, zostań w domu do czasu ustąpienia objawów.

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu