wloskie-wieczory dom lomza
czwartek, 09 listopada 2017 15:35

Jak rozwijają się nasze gminy? Nowy ranking JST Zrównoważonego Rozwoju Politechniki Warszawskiej

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Jak rozwijają się nasze gminy? Nowy ranking JST Zrównoważonego Rozwoju Politechniki Warszawskiej fot. Archiwum MyLomza.pl
2478 samorządów uwzględnionych zostało w najnowszym rankingu JST Zrównoważonego Rozwoju. Stworzony przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej ranking ma na celu monitorowanie zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego, a także promocję rozwoju na bazie opracowanych wzorców.

brico lomza

Ranking jest opracowywany na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS. Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1 tys. mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1 tys. mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

Jak wypadają w tym zestawieniu gminy z powiatu łomżyńskiego? Trudno odpowiedzieć jednym zdaniem, bo różnice potrafią być znaczące. Większość jednak do tuzów nie należy, co też wielką niespodzianką nie jest. Autorzy podzielili ranking na trzy grupy: miasta na prawach powiatu (tu jest miasto Łomża), gminy miejsko-wiejskie (Nowogród i Jedwabne) oraz gminy wiejskie (pozostałe sześć gmin powiatu łomżyńskiego).

W rankingu miast na prawach powiatu Łomża znalazła się na 46. pozycji wśród 66 innych tego typu samorządów. Wyprzedzają nas (choć nieznacznie) zarówno Suwałki, jak też Ostrołęka. Liderem jest Warszawa.

Dwie gminy miejsko-wiejskie z powiatu łomżyńskiego to Nowogród i Jedwabne. Według rankingu rozwijają się w niemal identycznym tempie, bo zajmują dwa kolejne miejsca. Niestety, są to miejsca w ostatniej dziesiątce podobnych gmin w kraju (odpowiednio 608. i 609. na 616 gmin).

Większe różnice natomaist są wśród gmin wiejskich, których mamy w powiecie sześć. Najwyżej sklasyfikowana została gmina Łomża, która zajęła 488. miejsce i jako jedyna znalazła się wśród 500 najlepszych. Pozostałe gminy są w trzeciej pięćsetce, a nawet niżej, bo blisko końca listy liczącej 1559 pozycji. Kolejno są to: 

 • 1005. Śniadowo
 • 1149. Przytuły
 • 1236. Wizna
 • 1255. Miastkowo
 • 1556. Zbójna

5 komentarzy

 • Odpowiedz polo czwartek, 09 listopada 2017 16:30 Umieszczone przez: polo

  A gdzie gmina Piątnica? Pewnie wypadła najlepiej i juz nikt nie wspomniał.

 • Odpowiedz Ela 2 czwartek, 09 listopada 2017 17:06 Umieszczone przez: Ela 2

  Te rankingi i dane na podstawie których to obliczają są bez sensu - żadna rola w tym wójta tego czy innego

 • Odpowiedz Irokes czwartek, 09 listopada 2017 17:36 Umieszczone przez: Irokes

  Łomża w ogonie. Wszyscy w przodzie Suwaki, Ostrołęka a my naszarym końcu . Czy to w końcu da do myślenia tym dorobkiewiczom u władzy? Czy wreszcie zostanie wybrany prezydent , który będzie myślał o Łomży a nie o swojej kieszeni?
  TO TYLKO ZALEŻY OD LOMZYNIAKOW.
  Bo BLM-00001 i w górę maja kasę i dostawę słoików ze wsi. Im na Łomży nie zależy .

 • Odpowiedz ble czwartek, 09 listopada 2017 18:25 Umieszczone przez: ble

  Łomża na koncu , bo jak zawsze wydymał nas Białystok ze swoimi przyjaciółmi z Suwałk.
  Taka sytułejszyn;)

 • Odpowiedz akwi czwartek, 09 listopada 2017 23:51 Umieszczone przez: akwi

  irokes...czytaj ze zrozumieniem "Wyprzedzają nas (choć nieznacznie) zarówno Suwałki, jak też Ostrołęka. Liderem jest Warszawa." to jest przód???

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu