wloskie-wieczory dom lomza
środa, 15 listopada 2017 08:00

Ponad 8 tys. decyzji emerytalnych według nowych zasad

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Od 1 października weszły w życie przepisy obniżające wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Wnioski można było składać już od września. W województwie podlaskim ZUS wydał już ponad 8 tysięcy decyzji emerytalnych na ponad 10 tys. złożonych wniosków.

brico lomza

- Zainteresowanie emeryturą jest dość duże, a ZUS jest przygotowany na obsługę zwiększonej liczby klientów składających wnioski. Do 31 października w całym kraju wpłynęło 308 tysięcy wniosków o emeryturę w obniżonym wieku, z czego w województwie podlaskim ponad 10 tysięcy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych stara się możliwie jak najszybciej obsłużyć te sprawy, dzięki czemu ponad 80% złożonych wniosków już zakończyła się wydaniem decyzji - przekazuje Katarzyna Krupicka, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Do tej pory ZUS wydał 252,6 tysięcy decyzji dotyczących ustawy wiekowej, w naszym regionie ponad 8 tysięcy. Nie wszyscy jednak, wobec których ZUS wydał już decyzję, pieniądze otrzymają. Część z tych osób wypłatę emerytur ma zawieszoną gdyż kontynuuje zatrudnienia zatrudnienie i nie rozwiązała stosunku pracy.

Przeciętna emerytura wynikająca z wydanych dotychczas decyzji o wypłatach świadczeń wyniosła dla kobiet 1 639,57, a dla mężczyzn 2 784,35, przy czym po emeryturę w obniżonym wieku zgłosiły się na razie głównie osoby nieaktywne zawodowo, w tym bezrobotni i osoby pobierające renty lub świadczenia przedemerytalne z ZUS. 1 642,55 i 2 519,16 wyniosły średnie świadczenia kobiet i mężczyzn z naszego województwa.

- Warto pamiętać, że na wydanie decyzji o przyznaniu emerytury ZUS ma 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej dla przyznania świadczenia. Tą okolicznością może być dostarczenie niezbędnego dokumentu, ukończenie wieku emerytalnego, a także wejście w życie ustawy obniżającej wiek emerytalny (czyli 1 października 2017 roku) - przypomina Krupicka.

Należy pamiętać, że przejście na emeryturę to przywilej, a nie obowiązek. Wybór momentu zakończenia pracy zawodowej należy, więc wyłącznie do nas. Warto wcześniej skorzystać z porady doradcy emerytalnego, który wyliczy nam prognozę świadczenia w zależności od wskazanego momentu przejścia na emeryturę. Każdy rok pracy dłużej, to wyższa emerytura.

4 komentarzy

 • Odpowiedz real środa, 15 listopada 2017 09:17 Umieszczone przez: real

  Wydanie decyzji o przyznaniu emerytury nie oznacza jeszcze jej otrzymania. Pewnie mało kto o tym wie. Później następują jeszcze różne proceduralne czynności i postępowania w oczekiwaniu na wypłatę, które trwają miesiąc i dłużej. Trzeba mieć w tym czasie za co żyć, albo się przyssać do rodziny. Pewnie z powodu obowiązujących przepisów musi tak być, ale dlaczego tak długo to trwa?

 • Odpowiedz EU środa, 15 listopada 2017 12:18 Umieszczone przez: EU

  Zapytaj Timmermansa,On chce żeby Polki musiały do 67 lat obowiązkowo pracowac,bo to dyskryminacja,jak mogą przy 60-tce iść na zasłużony odpoczynek.

 • Odpowiedz W Łomży. ''Jeszcze nie widziałem nikogo, kto stracił wiarę, czytając Marksa, za to widziałem wielu, którzy stracili ją przez kontakt z księżmi.'' Tymi księżmi ! 4+5czerwca1991 środa, 15 listopada 2017 13:08 Umieszczone przez: W Łomży. ''Jeszcze nie widziałem nikogo, kto stracił wiarę, czytając Marksa, za to widziałem wielu, którzy stracili ją przez kontakt z księżmi.'' Tymi księżmi ! 4+5czerwca1991

  @ EU

  Już JPII dał przykład urzędnikom że Polak potrafi pracować do usranej śmierci tylko mu trzeba stworzyć warunki i dać odpowiednich Pasterzy by pracując ponad siły rąk nie odrywał od roboty dla dobra Ojczyzny ptfu Paśnika Pasterzy którym bardzo zależy by tych rąk nie zasmakować po raz kolejny jakąś nową rewoltą LUDU domagającego się sprawiedliwości naprawczej a nawet odwetowej we współczesnej nam historii Kościoła

 • Odpowiedz real środa, 15 listopada 2017 19:15 Umieszczone przez: real

  EU, Timmermansowi to zwisa, to my pójdziemy z torbami, a nie on.

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu