wigilia2018 dom lomza
środa, 06 grudnia 2017 13:14

Bilans dwóch miesięcy funkcjonowania ustawy wiekowej

Napisane przez  inf. prasowa
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Od 1 października obowiązuje nowy, obniżony wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn. Wnioski o to świadczenie można było składać już od 1 września. Do końca tego roku w województwie podlaskim z prawa do przejścia na emeryturę w przywróconym wieku może skorzystać ok. 15 tys. osób. 

brico lomza

Dotychczas do wszystkich placówek ZUS w naszym regionie wpłynęło prawie 10,5 tysięcy wniosków związanych z obniżonym wiekiem.

- Od 2 października do 30 listopada wydano ponad 9 tysięcy decyzji związanych z ustawą wiekową. Nie wszyscy jednak otrzymają pieniądze. Część z tych osób wypłatę przyznanych emerytur ma zawieszoną z uwagi, na nierozwiązanie stosunku pracy, a co za tym idzie niedostarczenie świadectwa pracy potwierdzającego ten fakt - wyjaśnia regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego Katarzyna Krupicka.

Średnia wysokość emerytury w kraju dla kobiet to 1 627,77zł, a dla mężczyzn 2 728,77zł. Przeciętna emerytura wynikająca z wydanych dotychczas decyzji w białostockim oddziale wyniosła dla kobiet 1 640,47zł, ( 100,81%)a dla mężczyzn 2 480,36( 90,90%), przy czym po emeryturę w obniżonym wieku zgłosiło się 60% pań i 40 % panów.

We wrześniu i październiku, gdy wszystkie ZUS-y w całej Polsce przeżywały oblężenie na Podlasiu przyjęliśmy ok. 9 tys. wniosków. To 70% wszystkich potencjalnych emerytów, którzy nowy wiek osiągnęli do 31 października 2017 roku. Kolejny miesiąc zamiast przewidywanych niespełna 800 wniosków zaskoczył nas liczbą prawie 1,3 tys. co dało 160% założonej normy. Jeżeli w grudniu wpłynie 4,7 tys. wniosków będzie to oznaczało, że wszyscy potencjalni emeryci wystąpili z wnioskiem o wyliczenia świadczenia w formie decyzji. W poprzednich latach ok. 83% osób decydowało się na emeryturę od razu po osiągnięciu wieku. Na razie statystyki z 3 miesięcy wskazują, że na Podlasiu jest to 72%. Nie wszyscy zdecydują się przejść na świadczenie, ponieważ każdy rok dłużej pracy to o 8% wyższa emerytura. Wybór momentu zakończenia pracy zawodowej należy wyłącznie do nas. Warto wcześniej skorzystać z porady doradcy emerytalnego, który wyliczy nam prognozę świadczenia w zależności od wskazanego momentu końca kariery zawodowej.

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu