stefczyk lomza
piątek, 09 lutego 2018 09:24

Nowogród: Czołgu nie oddamy!

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Nowogród: Czołgu nie oddamy! UG Nowogród
- Nie pozwolę na to, żeby z Nowogrodu zniknął czołg - zdecydowanie mówi burmistrz Grzegorz Palka podkreślając, że jego zdaniem nie propaguje on w żaden sposób ustroju komunistycznego, a jest bardzo ważnym obiektem turystycznym, który powoduje, że osoby przejeżdżające przez Nowogród zatrzymują się przy nim.

FABRYKA 300-250

W województwie podlaskim naliczono 21 pomników i tablic, które mają zostać usunięte z przestrzeni publicznej, ponieważ "propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny". Powinny one zniknąć do końca marca, ale są samorządy, które z różnych względów nie chcą tego zrobić. Jednym z nich jest Nowogród, a dokładniej burmistrz Nowogrodu Grzegorz Palka.

Władze gminy zgłosiły co prawda pomnik podlegający ustawie, ale jak czytamy w dokumencie urzędu wojewódzkiego "Gmina Nowogród nie akceptuje usunięcia tego obiektu". Chodzi tu o pomnik - czołg T-34 ustawiony na kamiennym postumencie na wzniesieniu nad Narwią. Na tablicy umieszczonej obok czołgu jest napis: "Chwała bohaterom poległym w walce z niemieckim faszyzmem o wolność Ziemi Łomżyńskiej w 30. rocznicę PRL Społeczeństwo Powiatu Łomża 14.IX.1974".

- To zdanie oczywiście zostanie z tablicy usunięte w taki sposób, że nie będzie po nim śladu, natomiast sama tablica jest elementem pamiątkowym i pozostanie przy czołgu - zapowiada Grzegorz Palka.

Jak tłumaczy burmistrz, już około roku temu do wojewody trafiło pismo, w którym ówczesny zastąpca burmistrza Nowogrodu Grzegorz Palka tłumaczył, że czołg jest w rozumieniu władz Nowogrodu obiektem turystycznym, a nie komunistycznym i nie zamierzają się go pozbyć.

- Na pewno czołgu dobrowolnie nie oddam! Bez względu na konsekwencje - zapewnia burmistrz. - Jest to obiekt, który zmusza wręcz osoby przejeżdżające przez Nowogród do zatrzymania się, aby dzieci mogły pójść, stanąć przy człogu, zrobić sobie zdjęcia bądź na niego po prostu fizycznie wejść. Mało tego. Planujemy nawet lepsze wyeksponowanie czołgu poprzez zmianę oświetlenia z solarów, które nie sprawdzają się w tym miejscu na zwykłe halogeny.

Warto dodać, że przed kilku laty czołg został poddany renowacji i jest w bardzo dobrym stanie.

Wojewoda podlaski ma już wykaz 21 obiektów podlegających dekomunizacji zgodnie z ustawą z 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Te miejsca wskazały samorządy lokalne i to na nich spoczywa ustawowy obowiązek usunięcia takich obiektów. Zgodnie ze wspomnianą ustawą koszt usunięcia pomników i tablic poniesie Skarb Państwa, jeżeli właściciel terenu "nie uczestniczył w procedurze wzniesienia tego pomnika" i o ile dotrzyma terminu do 31 marca 2018. Jeśli po tej dacie zostaną jeszcze jakieś pomniki, tablice, które propagują komunizm (stwierdza to Instytut Pamięci Narodowej) wówczas wojewoda uzbrojony w taką opinię IPN wyda decyzję nakazującą usunięcie tych obiektów. Wówczas już odbywa się to na koszt właściciela terenu, na którym stoi pomnik.

33 komentarzy

  • Odpowiedz Zdroworozsądkowy piątek, 09 lutego 2018 09:34 Umieszczone przez: Zdroworozsądkowy

    Nie rozumiem dlaczego napis z tablicy miałby zostać usunięty.
    Gdzie w tym zdaniu jest informacja o propagowaniu komunizmu czy innego systemu politycznego?
    Oto polska smutna rzeczywistość. Przykro....

  • Odpowiedz pol piątek, 09 lutego 2018 09:44 Umieszczone przez: pol

    To i bunkry też do usunięcia

  • Odpowiedz Jan Z Janowa piątek, 09 lutego 2018 09:55 Umieszczone przez: Jan Z Janowa

    a czy ten czołg walczył tu we wrześniu 1939 ? Pytanie retoryczne

  • Odpowiedz beta piątek, 09 lutego 2018 09:59 Umieszczone przez: beta

    A w Piątnicy są Carskie forty -usunąć , zrównać z Narwią , oddac łomży , wybudują mieszkania +, Usunąć wszystkich urzedasów , Osłów, kształconych przez komuchów, rozebrać wszyskie budynki , zwinąć asfalt na komuszych drogach itd. :).

  • Odpowiedz tak piątek, 09 lutego 2018 10:03 Umieszczone przez: tak

    Czołg powinien zostać ale tablice trzeba poprawić musi byc tam informacja o czerwonych najeźdźcach którzy zniewolili i utopili we krwi patriotów nasz kraj

  • Odpowiedz enej piątek, 09 lutego 2018 10:04 Umieszczone przez: enej

    histeria pisania historii Polski przez pisowskich populistów jak widać sięgnęła już do czołgu w Nowogrodzie. Panie burmistrzu brawo tak trzymać nie dajmy się tym populistom zwariować.

  • Odpowiedz paryżanin piątek, 09 lutego 2018 10:05 Umieszczone przez: paryżanin

    Postawili czołg - sukces
    Decyzja o likwidacji czołgu - sukces
    Obrona przed decyzją o likwidacji - sukces
    Same sukcesy w tym Nowogrodzie.
    Bunkry są przedwojenne, nie będą usuwać.
    Też sukces ;)

  • Odpowiedz ktoś inny piątek, 09 lutego 2018 10:07 Umieszczone przez: ktoś inny

    Brawo Panie Burmistrzu. Tak trzymać.

  • Odpowiedz kitoszi piątek, 09 lutego 2018 10:11 Umieszczone przez: kitoszi

    czytając takiego "tak" można odnieść wrażenie ,że II wojna światowa i okupacja naszego kraju prowadzona była przez "czerwonych najeżdzców". Jest to typowy przykład robienia wody z mózgu i populistycznego pisania historii przez prawicową ekstremę bo radzieckiego żołnierza który wyzwalał nasz kraj stawia się w gorszej roli niż faszystowskiego najeżdźcę który wymordował miliony naszych rodaków. To jest typowe kłamstwo stosowane przez populistyczna ekstremę prawicową.

  • Odpowiedz paryżanin piątek, 09 lutego 2018 10:15 Umieszczone przez: paryżanin

    Burmistrz dawno powinien zdjąć lub zmienić tablicę.
    Teraz z braku innych sukcesów robi se reklamę przedwyborczą.

  • Odpowiedz tak piątek, 09 lutego 2018 10:19 Umieszczone przez: tak

    haha kitoszi jesteś śmieszny i żałosny . Mówi ci coś pakt Mołotov -Ribbentrop ? Czyli jak połowa mojej rodziny została wywieziona na sybir to została wyzwolona? Czy w katyniu też naszą elitę wyzwolili? Zmień narracje czerwony kacyku

  • Odpowiedz kitoszi piątek, 09 lutego 2018 10:29 Umieszczone przez: kitoszi

    odpowiem ci adekwatnie do twojego poziomu intelektulanego bo tylko to może zrozumiesz " w dupie byłeś gówno widziałeś". Narrcję zmieniłem jak widzisz do twojego poziomu dziękuję za dobrą radę.

  • Odpowiedz ZOMO piątek, 09 lutego 2018 10:40 Umieszczone przez: ZOMO

    Brawo pisuary przeszkadza wam historia najlepiej wszystko zlikwidować pozostawić kościoły ale przecież kościoły to też historia więc zburzyć w cholerę co za kaczki jak ja was nie nawidzę i tego gamonia z Starego Rynku również który nic nie robi .

  • Odpowiedz bonk piątek, 09 lutego 2018 11:49 Umieszczone przez: bonk

    PISdzielce

  • Odpowiedz Kropek piątek, 09 lutego 2018 12:16 Umieszczone przez: Kropek

    Nowogród bez czołgu to jak dziewica bez majtek ...

  • Odpowiedz RUDY 102 piątek, 09 lutego 2018 13:43 Umieszczone przez: RUDY 102

    Zmienić mu numer na 102 i dopisac RUDY i wycieczki z całego kraju gwarantowane...

  • Odpowiedz 	( ͡º ͜ʖ͡º) piątek, 09 lutego 2018 15:59 Umieszczone przez: ( ͡º ͜ʖ͡º)

    Nie no tragedia nowogrod bez czolgu tak nie moze byc niech wojewoda zlikwiduje swoje mysli komunistyczne .precz od czolgu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

  • Odpowiedz polskie obozy piątek, 09 lutego 2018 16:04 Umieszczone przez: polskie obozy

    Palka po raz kolejny POzytywnie mnie zaskoczył, PO mojej interwencji mailowej zdjął tablicę z nazwą "Targowica" (Józef wówczas już był mocno niedysPonowany), teraz przeciwstawia się PiSlamskim kato-bolszewikom...

  • Odpowiedz ( ͡º ͜ʖ͡º) piątek, 09 lutego 2018 17:26 Umieszczone przez: ( ͡º ͜ʖ͡º)

    W Czerwonym Borze ma być całe muzeum tych pamiątek komunistycznych

  • Odpowiedz Samodzielna Brygada Spadochronowa piątek, 09 lutego 2018 17:39 Umieszczone przez: Samodzielna Brygada Spadochronowa

    W 98' na wagarach piliśmy wino na czołgu jest co wspominać , także zostawcie czołg tam ciągle gra muzyka :>

  • Odpowiedz Emil piątek, 09 lutego 2018 21:44 Umieszczone przez: Emil

    Po wyborach wszystko co pisoskie trza będzie wyrypać w pis-du

  • Odpowiedz re re piątek, 09 lutego 2018 22:53 Umieszczone przez: re re

    kitoszi pajacu a kto tego żołnierza tu 17 września i kiedykolwiek tu zapraszał?

  • Odpowiedz rechot piątek, 09 lutego 2018 22:56 Umieszczone przez: rechot

    co za pajac ale ma nasrane we łbie
    żołnierz radziecki wyzwalał naSZ kRAJ
    pewnie razem z niemieckim po 17 IX i potem w 44 - 45

  • Odpowiedz wawa sobota, 10 lutego 2018 03:01 Umieszczone przez: wawa

    Niestety ale ten czołg jest radziecki pamiątka komunistyczna burmistrz będzie musiał usunąć na własny koszt

  • Odpowiedz bl sobota, 10 lutego 2018 03:04 Umieszczone przez: bl

    Burmistrz będzie płacił za prąd jak cały czas będą świecić halogeny

  • Odpowiedz Tak sobota, 10 lutego 2018 10:26 Umieszczone przez: Tak

    Kitaszi zamiast komunistycznego manifestu poczytaj zamiast cos innego taki poziom twoich wypowiedzi jest na poziomie menela intelektualnego . Najpierw poczytaj fakty histotyczne potem sie wypowiadaj czerwony agitatorze

  • Odpowiedz Nie Nie Nie sobota, 10 lutego 2018 10:32 Umieszczone przez: Nie Nie Nie

    Nie oddamy czołgu ani psa!

  • Odpowiedz hist1 sobota, 10 lutego 2018 10:52 Umieszczone przez: hist1

    Tylko kretyn albo sprzedajny komuch może twierdzić ,że ,,radziecki żołnierz wyzwalał nasz kraj"

  • Odpowiedz Bolek sobota, 10 lutego 2018 20:15 Umieszczone przez: Bolek

    Nowogrod z mapy usuńcie... odrazu

  • Odpowiedz dzisiaj sobota, 10 lutego 2018 21:36 Umieszczone przez: dzisiaj

    Niech ten burmistrz się zdecyduje czy to pomnik czy atrakcja turystyczna dla dzieci bo jeżeli pomnik to tylko zdjęcie można zrobić a nie chodzic po tym a jeżeli atrakcja turystyczna to postawcie w polu żeby dzieci miały radochę ale żeby nie było to pomnikiem

  • Odpowiedz Wre niedziela, 11 lutego 2018 00:00 Umieszczone przez: Wre

    Pisowcy i tak zrobią co chcą dalej głosukcie na prezesa i jego bałwanów

  • Odpowiedz Kapitan Hak niedziela, 11 lutego 2018 15:31 Umieszczone przez: Kapitan Hak

    Czołg powinien zostać z odpowiednimi tablicami mówiącymi o czerwonych którzy zniewolili, ograbili i zrujnowali nasz kraj , najpierw wraz z hitlerem w 39 r a potem w 44/45 r . Czytając co niektóre wypowiedzi mam wrażenie że nie którzy tęsknią za tym czerwonym reżimem , pewnie odnaleźli by się na wysokich stanowiskach.

  • Odpowiedz antyPiSlamista niedziela, 11 lutego 2018 15:59 Umieszczone przez: antyPiSlamista

    szarik chyba twoją sukę zniewolił...

    prości żółnierze, czy to Rosyjscy, czy Polacy nie mieli pojęcia o politycznych aspektach tej wojny, wykonywali zadanie walki z Nieieckim okupantem i wielu zapłaciło za to cenę najwyższą..., idiotyczne jest zatem obarczanie ich odpowiedzialnością i chorobliwe stronienie od realiów historycznych, a w szczególności okrutnej wojny czego symbolem jest ten czołg