dom lomza
środa, 07 marca 2018 12:51

Realizacja fragmentu obwodnicy Łomży jednak dla Włochów

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Realizacja fragmentu obwodnicy Łomży jednak dla Włochów Źródło: GDDKiA
Białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ponownie wybrał włoską firmę Impresa Pizzarotti w przetargu na projekt i budowę odcinka drogi ekspresowej S61 od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno. W styczniu br. Krajowa Izba Odwoławcza uznała odwołanie od wybranej oferty złożone przez konsorcjum Porr i Unibep.

brico lomza

W grudniu 2017 roku, kiedy rozstrzygnięty został przetarg na budowę tego blisko 13-kilometrowego odcinka drogi S 61, stanowiącego też fragment obwodnicy Łomży, podlaska GDDKiA za najkorzystniejszą ofertę uznała propozycję firmy Impesa Pizzarotti, która opiewała na 442.875 mln zł. Cena ta stanowi jedynie 45,9% planowanego budżetu inwestora, którego wartość to 963,554 mln zł. Od tej decyzji odwołało się konsorcjum firm Porr i Unibep, które złożyło trzecią pod względem ceny propozycję (485.683 mln zł), a Krajowa Izba Odwoławcza zdecydowała, że inwestor musi się zwrócić o doprecyzowanie wykazanego w ofercie doświadczenia.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała wynik ponownej oceny, która jest taka jak za pierwszym razem. Za najlepszą z otrzymanych ofert ponownie uznano tą złożoną przez włoską firmę.

Inwestycja przewiduje budowę trasy o długości 12,922 km w ciągu S61 oraz 6,963 km w ciągu drogi krajowej nr 64. Będzie to trasa od węzła „Łomża Zachód" do węzła „Kolno" w okolicach Kisielnicy. Ten odcinek obejmuje budowę nowego mostu przez Narew. Jego długość wyniesie 1,2 km metrów. Wspomniana część DK-64 będzie stanowiła północą obwodnicę Piątnicy. Droga leży w ciągu Via Baltica. Obecnie trwają prace nad cały ciągiem tej europejskiej trasy. Odcinki bezpośrednio łączące się z omawianym fragmentem (Obwodnica Łomży i S61 Kolno – Stawiski) mają już swoich wykonawców.

9 komentarzy

 • Odpowiedz Ebenedezer środa, 07 marca 2018 15:06 Umieszczone przez: Ebenedezer

  I bardzo dobrze. Grunt, żeby jak najszybciej ta trasa powstała, bo region potrzebuje tego niczym tlenu.

 • Odpowiedz tom33 środa, 07 marca 2018 15:09 Umieszczone przez: tom33

  Dokładnie. Taka obwodnica to dla Łomży bardzo korzystne rozwiązanie.

 • Odpowiedz rysiu środa, 07 marca 2018 18:28 Umieszczone przez: rysiu

  Połączyć Łomżę z Zambrowem dwupasmówką! Na szybkim połączeniu skorzystają oba miasta rozwijając swój potencjał gospodarczy, działając w bliskiej kooperacyjnej współpracy. To szansa dla naszych samorządów na większe zatrudnienie mieszkańców. To możliwość rozwoju powiatów: zambrowskiego i łomżyńskiego oraz gmin.

 • Odpowiedz i wtedy ostatni zgasi światło środa, 07 marca 2018 20:28 Umieszczone przez: i wtedy ostatni zgasi światło

  rysiu połączyć tak ale z ostrołęką nie z małym bambrowem

  a jak już będzie obwodnica to będzie pusto na ulicach i pies z kulawą nogą nie zajrzy do tego zapyziałego miasteczka

 • Odpowiedz rysiu środa, 07 marca 2018 20:50 Umieszczone przez: rysiu

  Połączenie z Zambrowem ma sens z następujących powodów: Zambrów leży na trasie ekspresowej pomiędzy dużymi miastami, co daje mu perspektywy lepszego rozwoju, Łomża zyskuje dodatkowe połączenie ekspresowe, także ze stolicą województwa, a także z planowanym europejskim korytarzem drogowym północ - południe. Tandem samorządowo - gospodarczy ma sens.

 • Odpowiedz Ebenedezer środa, 07 marca 2018 22:34 Umieszczone przez: Ebenedezer

  Ma sens racjonalna polityka miasta i prezydent, który rozumie przedsiębiorców. Bo Łomża ma pecha do włodarzy - którymi - każdorazowo są urzędnicy, którzy umieją rozdysponować zarobione przez innych pieniądze. Miasto może być puste z w/w przyczyn a nie z powodu obwodnicy. Poza tym czy zniknięcie tirów i przejezdnych to zła rzecz?

 • Odpowiedz Cien środa, 07 marca 2018 22:57 Umieszczone przez: Cien

  Po cholere wam łączyć Łomżę z Zambrowem czy Ostrołęką jak będzie połączenie z Ostowią Mazowiecką? Też leży przy s8, też w woj. mazowieckim. Nie wiecie jak będzie przebiegać via baltica czy jak?

 • Odpowiedz Gif czwartek, 08 marca 2018 07:30 Umieszczone przez: Gif

  A po cholerę buduje się drogi?

 • Odpowiedz bbbb czwartek, 08 marca 2018 08:23 Umieszczone przez: bbbb

  @rysiu i @Ebenedezer mają świętą rację. Połączenie lepszą drogą z Zambrowem da impuls do rozwoju obu miast i dodatkowo stworzy lepsze połączenie z Białymstokiem, a Via Baltica da dobre połączenie z Warszawą. To byłoby bardzo korzystne z punktu widzenia logistyki dla Łomży.
  Głosy, że obwodnica spowoduje wymarcie miasta są niedorzeczne. Rozwój miasta miałby być oparty na przejeżdżających Warszawiakach kupujących jedynie hot-dogi na stacjach benzynowych? Nie utożsamiajcie ruchu drogowego wewnątrz miasta z rozwojem miasta. Mieszkańcy będą mieć spokój a zakłady pracy ulokują się na obrzeżach obwodnicy - naturalna kolej rzeczy rozwoju miast.
  Obwodnica sprawia, że potencjalny inwestor rozważy budowę zakładu obok Łomży, ze względu na lepsze skomunikowanie z resztą kraju.

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu