dom lomza
środa, 07 marca 2018 15:06

Nowy sposób opłacania składek do ZUS ograniczył ilość błedów

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Nowy sposób opłacania składek do ZUS spowodował, że płatnicy nie robią pomyłek przy wypełnianiu przelewów. W Oddziale w Białymstoku przez pierwsze dwa miesiące dokonywania wpłat na indywidualny numer rachunku składkowego nie odnotowano żadnego zwrotu, a także nie było wpłat niezidentyfikowanych.

brico lomza

Z 42 błędnych wpłat, które wpłynęły w styczniu jeszcze w lutym prowadzone było postępowanie wyjaśniające w stosunku do 5. W kolejnym miesiącu było ich 82, z czego 39 zostało przeksięgowanych, a 43 zwrócone na konto nadawcy. W ubiegłym roku w całym kraju ZUS odnotował ok. 23 tysięcy błędnych przelewów miesięcznie. W Oddziale w Białymstoku przez pierwsze dwa miesiące dokonywania wpłat na indywidualny numer rachunku składkowego nie odnotowano żadnego zwrotu, a także nie było wpłat niezidentyfikowanych.

- To nowy sposób opłacania składek do ZUS spowodował, że płatnicy nie robią pomyłek przy wypełnianiu przelewów - podkreśla Katarzyna Krupicka, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Zasada opłacania należności na tylko jedno, indywidualne konto zaoszczędziła również czas płatników. Do końca grudnia 2017r. każdy przedsiębiorca musiał wpłacać składki na trzy a nawet cztery różne rachunki podając wiele dane identyfikacyjne. Od nowego roku każdy płatnik posługuje się indywidualnym numerem rachunku składkowego. Płatności są dokonywane podobnie jak opłata za gaz, prąd czy telefon. Nie ma potrzeby dzielić kwoty składki na poszczególne fundusze ani dodatkowo opisywane identyfikatorem płatnika. Nie wskazujemy również miesiąca, za który dokonywana jest opłata. Nadany dla każdego płatnika NRS ma zaszyty w ostatnich 10 cyfrach numer NIP co pozwala zidentyfikować każdy przelew. ZUS samodzielnie podzieli i zaksięguje kwoty na poszczególne fundusze: Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, Fundusz Zdrowia, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

W przypadku wątpliwości zawsze możemy można skorzystać z pomocy i porady doradców płatników składek.

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu