dom lomza
piątek, 09 marca 2018 14:38

Tajna historia XX wieku! Forty w Piątnicy w programie Bogusława Wołoszańskiego

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Tajna historia XX wieku! Forty w Piątnicy w programie Bogusława Wołoszańskiego fot. Gmina Piątnica
Od lat władze gminy Piątnica starają się wypromować w kraju forty jako jedną z prawdziwych perełek historii Polski. Znaczenie wybudowanych przez Rosjan fortyfikacji, które w 1920 roku na trwałe wpisały się w historię Polski, docenił Bogusław Wołoszański. Autor telewizyjnego programu „Tajna historia XX wieku" właśnie w Piątnicy chce kręcić zdjęcia do programu poświęconemu pozostałym na terenie naszego kraju fortyfikacjom.

brico lomza

Bogusław Wołoszański do Piątnicy przyjechał w ramach „zwiadu". Chciał bowiem obejrzeć wybudowane na początku XX wieku przez Rosjan forty mające tworzyć Twierdzę Łomżę. W rolę przewodników wcielili się ppłk rez. Ludwik Zalewski - prezes Stowarzyszenia Klub FORT oraz Wójt Gminy Piątnica Krzysztof Ryszard Kozicki. Wspólnie zwiedzili znajdujące się na terenie gminy Piątnica Forty numer I, II i III, gdzie oglądali umocnienia.

- Forty robią wrażenie, gdyż jest to bardzo ciekawy przykład sztuki fortecznej - mówił po zakończeniu wizyty Bogusław Wołoszański. - Coś zupełnie innego. Te wały ziemne, wszystkie przemyślane rozwiązania forteczne. Naprawdę niesłychanie ciekawe dla tych, którzy się fortyfikacjami interesują. I równie ciekawe dla tych, którzy interesują się historią Polski przede wszystkim. I to nie dlatego, że to leży na terenie Polski. Ale przede wszystkim dlatego, że jest to kawał naszej historii, tej najtrudniejszej czy też najpiękniejszej z tym się właśnie łączy - dodaje.

W historii naszego kraju Piątnica i jej forty zapisały się szczególnie na przełomie lipca i sierpnia 1920 r. To właśnie wtedy kpt. Marian Raganowicz, na czele żołnierzy batalionu zapasowego 33 pułku piechoty oraz ochotników obsadził umocnienia i zablokował marsz podążającej w kierunku Warszawy Armii Czerwonej. Przez pięć kolejnych dni, tj. od 28 lipca do 2 sierpnia załoga fortów, do której dołączyły kolejne oddziały Wojska Polskiego, odpierały ataki Rosjan.

- Łomża i Piątnica trzymały Rosjan i zyskiwali czas, który był czasem na wagę może nie złota, ale krwi - podkreśla Bogusław Wołoszański. - Umożliwiały manewr obronny, umożliwiały wyprowadzenie kontrofensywy także to jest coś niezwykle ważnego. Chociaż w tej bitwie Łomża i Piątnica poległy, to jednak swoje zadanie spełniły.

Na razie nie wiadomo kiedy nastąpi realizacja zdjęć do programu. Uzależnione jest to od kilku czynników.

- Na razie to jest taki zwiad - tłumaczy autor. - I dopiero na tej podstawie będę musiał usiąść nad scenariuszem i zorganizowaniem zdjęć. To trochę trwa. I zaczęliśmy sobie zadawać to pytanie kiedy robić zdjęcia. Chodzi o to by zrobić je w czasie, kiedy umocnienia są najbardziej widoczne. Bo potem pojawia się zieleń. Ale nie od parady jest wójt, który zapowiedział usunięcie niepotrzebnej zieleni. Oby nikt mu nie przeszkadzał. Oby miłośnicy zieleni, która niszczy zabytki, nie krzyczeli, że wójt niszczy zieleń. Bowiem historia jest ważniejsza.

A wójt gminy Piątnica Krzysztof Ryszard Kozicki od lat stara się o wypromowanie w Polsce fortów. Jednym z pomysłów jest utworzenie na ich terenie parku kulturowego, dzięki czemu władze gminy mogłyby starać się o pozyskanie środków na odnowienie fortyfikacji i ich zagospodarowanie. A pomysłów jest bardzo dużo.

- To m. in. sale tematyczne, wystawy multimedialne - wylicza Wójt Gminy Piątnica Krzysztof Ryszard Kozicki. - Chcemy stworzyć miejsce, w którym można w ciekawy sposób spędzić cały dzień. I tutaj każdy znalazłby coś dla siebie. Mamy sporo pomysłów i cały czas szukamy środków na ich realizację.

Gmina Piątnica

Galeria zdjęć

14 komentarzy

 • Odpowiedz ''My'' Łomżanie i My ''łomżyniaki'' - niemasz cwaniaka nad ... łomżyniaka piątek, 09 marca 2018 15:06 Umieszczone przez: ''My'' Łomżanie i My ''łomżyniaki'' - niemasz cwaniaka nad ... łomżyniaka

  Bogusław Wołoszański za historię XX wieku się zabrał jak Górnik Kopalni Odkrywkowej w gorączce złota podczas gdy kilofem nawet nie zahaczył o jej główną zło to nośną żyłę ... duchowy fundament od wewnątrz na zewnątrz materializujący owoce XX wieku tak samo jak XV wieku "i jeszcze" XX - słownie dwadzieścia wieków przed "Chrystusem" właściwie przed naszą erą ptfu nową erą bo pojecie Chrystusa AKA Mesjasza za siedmioma górami za siedmioma morzami było znane jeszcze za życia krasnoludków z bajki o jakich czytali wyznawcy ATLASA - taki jeden - co dźwigał ciężar oblicza ziemi tej ziemi

 • Odpowiedz porażka piątek, 09 marca 2018 15:30 Umieszczone przez: porażka

  @darekKKK
  jesteś ???
  napisz tym ciemnym ludziom kto forty zbudował czyja to zasługa

 • Odpowiedz wid piątek, 09 marca 2018 21:06 Umieszczone przez: wid

  Forty za psi grosz przejęli prywatni inwestorzy, a wójt za publiczne pieniążki próbuje je promować. Jak można było oddać w prywatne ręce strzelnice ?

 • Odpowiedz Basia W piątek, 09 marca 2018 22:49 Umieszczone przez: Basia W

  To oddał poprzedni wójt- a część fortów III jest własnością Gminy

 • Odpowiedz Prawicowy piątek, 09 marca 2018 23:01 Umieszczone przez: Prawicowy

  Mam nadzieję, że Forty w Piątnicy wraz z Pałacem Kultury i Nauki, niezwłocznie zostaną zburzone, jako pozostałość po rosyjskim ucisku. Cerkiew na ul. Sienkiewicza również.

 • Odpowiedz ukrzyżowany człowiek to symbol totalitaryzmu dedykowany totalnej dominacj specjalnej ksaty dosłownie RASY PANÓW już za faraona zwanych powszechnie kapłanami piątek, 09 marca 2018 23:20 Umieszczone przez: ukrzyżowany człowiek to symbol totalitaryzmu dedykowany totalnej dominacj specjalnej ksaty dosłownie RASY PANÓW już za faraona zwanych powszechnie kapłanami

  największą świątynią totalitaryzmu w tej części świata jest katedra totalnej indoktrynacji religijnej która na 100% nie prowadzi ludzi tam dokąd się wybierają za życia a co dopiero mówić po śmierci

 • Odpowiedz fortowy łazik sobota, 10 marca 2018 08:09 Umieszczone przez: fortowy łazik

  Tak to prawda, ale niepełna: "wtedy kpt. Marian Raganowicz, na czele żołnierzy batalionu zapasowego 33 pułku piechoty oraz ochotników obsadził umocnienia i zablokował marsz podążającej w kierunku Warszawy Armii Czerwonej".
  Ta kompania była tylko cząstką sił obrońców.

  Jest o ty więcej na łomżyńskim portalu historycznym w jakimś tekście o 1920 r.

 • Odpowiedz Ala 1Eliasz sobota, 10 marca 2018 22:34 Umieszczone przez: Ala 1Eliasz

  Dobrze że władze Piątnicy cokolwiek myślą o promocji i kumają o co chodzi - to przyniesie efekt

 • Odpowiedz romek niedziela, 11 marca 2018 09:48 Umieszczone przez: romek

  czy pan wójt może podać adres swojej stylitki?

 • Odpowiedz romek niedziela, 11 marca 2018 09:49 Umieszczone przez: romek

  stylistki popraweczka taki mały błąd z wrażenia

 • Odpowiedz doktor psychiatrii niedziela, 11 marca 2018 21:24 Umieszczone przez: doktor psychiatrii

  Proponuję wezwać karetkę do debila który szaleje w komentarzach. Niedorozwoj wymaga szybkiego leczenia.

 • Odpowiedz doktor psychiatrii niedziela, 11 marca 2018 21:24 Umieszczone przez: doktor psychiatrii

  Proponuję wezwać karetkę do debila który szaleje w komentarzach. Niedorozwoj wymaga szybkiego leczenia.

 • Odpowiedz sert poniedziałek, 12 marca 2018 08:21 Umieszczone przez: sert

  Sprzedali w prywatne rece a teraz zwiedzac nie mozna, pierd..lone lokalni patrioci

 • Odpowiedz Kasia  k poniedziałek, 12 marca 2018 08:29 Umieszczone przez: Kasia k

  Sprzedał Lada z Kalinowa

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu