poniedziałek, 12 marca 2018 08:22

Strażacy potrafią wszystko. Nawet odebrać poród!

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(6 głosów)
Strażacy z KM PSP w Łomży spisali się dzisiejszej nocy na medal. Poproszeni o pomoc rodzącej w aucie kobiecie bez chwili wahania przystąpili do jej udzielenia i debrali poród. Warto dodać, że wszystko to w mało sprzyjających warunkach, w nocy, w samochodzie, na drodze. Kiedy przyjechało pogotowie było już po wszystkim.

brico lomza

Około północy łomżyńscy strażacy zostali wezwani do raczej niezbyt interesującej interwencji jaką jest usunięcie plamy oleju po kolizji dwóch aut, do której doszło w Budach Czarnockich. W trakcie tej interwencji zatrzymał się obok samochód, którego kierowca prosił o pomoc dla swojej ciężarnej żony. Kobieta zaczęła już rodzić i nie było dość czasu, żeby dojechać z nią do szpitala.

- Natychmiast wezwane zostało Pogotowie Ratunkowe, natomiast w związku z tym, że akcja porodowa już się rozpoczynała, rota medyczna przystąiła do udzielenia pomocy i odebrania porodu tej pani ze skutkiem pozytywnym. Następnie matkę oraz noworodka zabezpieczono przed utratą ciepła, udzielono wsparcia psychicznego i monitorowano funkcje życiowe matki i nowonarodzonej dziewczynki - relacjonuje zastępca komendanta PSP w Łomży bryg. Grzegorz Wilczyński.

Ponieważ opóźniało się przybycie pogotowia, strażacy wraz z policjantami podjęli decyzję o tym, żeby jadącej już karetce wyjechać naprzeciw, aby skrócić czas do przekazania kobiety i dziecka służbom medycznym. Tak się stało i do spotkania z karetką doszło w okolicach Marianowa.

- Przez cały ten czas strażak z tytułem ratownika medycznego był przy dziecku i przy matce. W Marianowie przekazano kobietę wraz z dzieckiem zespołowi ratownictwa medycznego - kończy relację bryg. Wilczyński.

Jak przyznaje zastępca komendanta, sytuacja która miała miejsce w nocy zdarza się bardzo rzadko, dlatego jest ona wyjątkowa również dla strażaków. Planują oni odwiedzić szczęśliwą mamę i jej córeczkę w szpitalu kiedy to tylko będzie możliwe.

W górę