15sierpnia
wtorek, 03 kwietnia 2018 11:38

Czołg w Nowogrodzie stoi na swoim miejscu [FOTO]

Napisał  gak
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Od ponad 40 lat pilnuje mostu na Narwi i strzeże bram Nowogrodu. Mowa o czołgu T-34, który stoi na nadrzecznej skarpie i wedlug opinii służb wojewody powinien zostać usunięty. Burmistrz Nowogrodu postanowił, że czołgu nie usunie. Jak wcześniej zapowiadał, zasłonił jedynie fragment napisu na tablicy informacyjnej zawierający trzy litery: PRL.
brico lomza

O sprawie informowaliśmy po raz pierwszy na początku lutego w artykule Nowogród: Czołgu nie oddamy!

- Nie pozwolę na to, żeby z Nowogrodu zniknął czołg - mówił wówczas burmistrz Grzegorz Palka podkreślając, że jego zdaniem nie propaguje on w żaden sposób ustroju komunistycznego, a jest bardzo ważnym obiektem turystycznym, który powoduje, że osoby przejeżdżające przez Nowogród zatrzymują się przy nim.

Burmistrz zapowiedział wówczas, że jedyne co gotów jest zrobić, to zasłonić fragment zdania umieszczonego na tablicy obok czołgu, które brzmiało: "Chwała bohaterom poległym w walce z niemieckim faszyzmem o wolność Ziemi Łomżyńskiej w 30. rocznicę PRL Społeczeństwo Powiatu Łomża 14.IX.1974".

Jak zapowiedział, tak też zrobił i z końcem marca fragment "...w 30. rocznicę PRL..." został zasłonięty biało-czerwoną "szarfą".

- Może wystarczy... - skomentował to posunięcie na facebooku burmistrz Grzegorz Palka, który uznał, że na dzień 31 marca "obowiązek ustawowy" został zrealizowany.

Warto przy okazji dodać, że czołg w Nowogrodzie nie jest jedynym, który został uznany za obiekt propagujący komunizm. Podobna sytuacja miała miejsce m.in. w Różanie. Za jego pozostawieniem był burmistrz, a po drugiej stronie sporu stanął m.in. proboszcz i kilkoro radnych miejskich. Spor rozstrzygnął IPN, który zdecydował, że czołg może zostać pod warunkiem zmiany tablicy.

Jak potoczy się dalej sprawa czołgu z Nowogrodu?

Galeria zdjęć

30 komentarzy

  • Odpowiedz axelpl wtorek, 03 kwietnia 2018 12:02 Umieszczone przez: axelpl

    no oni sie qrwa nudza

  • Odpowiedz cooni wtorek, 03 kwietnia 2018 12:17 Umieszczone przez: cooni

    HANBA! ZLIKWIDOWAC TO NATYCHMIAST!!

  • Odpowiedz wiśta wio wtorek, 03 kwietnia 2018 12:28 Umieszczone przez: wiśta wio

    BRAWO dla burmistrza. Genialny pomysł.

  • Odpowiedz Irenka wtorek, 03 kwietnia 2018 12:28 Umieszczone przez: Irenka

    Czy mógłby ktoś wreszcie zablokować tego chorego co wypisuje po rosyjsku i nie na temat?
    Swoją drogą ciekawszy jest opis ustawienia tego czołgu jako pomnika w gablocie na dole, co ma symbolizować i co upamiętniać. Wciąż są ludzie, którym bliżej do ideałów PRL niż do Wolnej.

  • Odpowiedz 1 wtorek, 03 kwietnia 2018 13:59 Umieszczone przez: 1

    I bardzo dobrze chociaż jeden nie wpada w paranoję brawo

  • Odpowiedz Armia wtorek, 03 kwietnia 2018 14:07 Umieszczone przez: Armia

    Czołg musi zostać !

  • Odpowiedz AntyKomunista wtorek, 03 kwietnia 2018 14:14 Umieszczone przez: AntyKomunista

    Ja proponuję zlikwidować bloki z "wielkiej płyty",to też jest symbol komunizmu.Te bloki były budowane w planach pięcioletnich uchwalanych przez komunistów.
    Rolnicy powinni zwrócić też ziemię otrzymaną od komunistów w ramach reformy rolnej.

  • Odpowiedz  Ted wtorek, 03 kwietnia 2018 14:32 Umieszczone przez: Ted

    Panie Burmistrzu!
    Gratulacje.

  • Odpowiedz enej wtorek, 03 kwietnia 2018 14:32 Umieszczone przez: enej

    brawo brawo przynajmniej jest jakaś nadzieja ,że są jeszcze ludzie u władz którzy maja normalnie poukładane w głowie i nie podają się pisobolszewickiej histerii

  • Odpowiedz ¯\\\_(ツ)\_/¯ wtorek, 03 kwietnia 2018 15:03 Umieszczone przez: ¯\\\_(ツ)\_/¯

    Może najdzie czas i wystrzeli jak głosi legenda kiedy pierwsza dziewica z kurpi wyjdzie za mąż wtedy czołg ostatni raz strzeli i przejdzie na emeryturę

  • Odpowiedz Żona rolnika wtorek, 03 kwietnia 2018 16:15 Umieszczone przez: Żona rolnika

    No to jeszcze poczeka z tą emeryturą z pincet lat.

  • Odpowiedz głosowałem na PiS wtorek, 03 kwietnia 2018 16:51 Umieszczone przez: głosowałem na PiS

    Myślałem że nie będzie nic gorszego od złodziejskiej Platformy, ale nieograniczona głupota i wynikająca z niej niepoczytalność PiSu zaczyna mnie przerażać.

  • Odpowiedz iwonka wtorek, 03 kwietnia 2018 18:30 Umieszczone przez: iwonka

    a jak tam inwestycje w nowogrodzie? ile panie palka zes pan pozyskal funduszy?

  • Odpowiedz Lomzyniak wtorek, 03 kwietnia 2018 18:33 Umieszczone przez: Lomzyniak

    Od razu moze i bunkier skuć ? Czołg wiadomo na przetop zaś gruz operdolicie cyganom i bedzie bal w gminie

  • Odpowiedz yah wtorek, 03 kwietnia 2018 18:41 Umieszczone przez: yah

    paszol won "TracyAgedo "

  • Odpowiedz aldo mordo wtorek, 03 kwietnia 2018 21:07 Umieszczone przez: aldo mordo

    ruskie won za don!

  • Odpowiedz filip z konopi wtorek, 03 kwietnia 2018 21:59 Umieszczone przez: filip z konopi

    Co wspólnego ma czołg z systemem totalitarnym? Ano to, że został wyprodukowany w państwie, które umiłowało system totalitarny....i tyle! Poza tym, czołgiem tym walczyli POLSCY żołnierze na POLSKIEJ ziemi - łomżyńskiej ziemi. Może nawet zginęli gdzieś pod Nowogrodem. Może któryś z nich osierocił dzieci, zostawił żonę...Każdy z tych ludzi miał swoją historię. Każdy walczył o WOLNĄ, NIEPODLEGŁĄ Polskę! To, co się stało po wojnie nie ma nic wspólnego z tymi żołnierzami! Zrozumcie to w końcu! Nie każdy polski żołnierz, który nosił na czapce orzełek spod Lenino był komunistą, zdrajcą, gwałcicielem czy jakimś ubekiem! Co to w ogóle ma być?

  • Odpowiedz no nie mogę środa, 04 kwietnia 2018 00:04 Umieszczone przez: no nie mogę

    Na czołgu trzeba napisać Rudy to wojewoda spazmów dostanie.A swoją drogą to nawet do czołgów się czepiają ciemniaki z Pisu.Głosujta dalej na Pis to czołg usuną a w to miejsce pomnik Lecha będzie

  • Odpowiedz kosmogonia i agonia z jakiej Jezus jak wychodźca i ... środa, 04 kwietnia 2018 01:08 Umieszczone przez: kosmogonia i agonia z jakiej Jezus jak wychodźca i ...

    @ filip

    idąc twoim tropem można by uznać że krzyż to symbol totalitaryzmu instytucji która umiłowała symból...

  • Odpowiedz Patriota środa, 04 kwietnia 2018 03:16 Umieszczone przez: Patriota

    Ruskie napisy na forach,to smutne

  • Odpowiedz Okoliczni mieszkańcy. środa, 04 kwietnia 2018 07:31 Umieszczone przez: Okoliczni mieszkańcy.

    Wara od naszego czołgu. Jarek to żaden symbol komunizmu na który jesteś tak uczulony pilnuj kota czołg jest nasz . Podziwiały go nasze dzieci , podziwiają wnuki , a na pewno będą też podziwiać prawnuki. To opinia mieszkańców pobliskich miejscowości. Panie Burmistrzu Palka nie ugnij się pod naciskiem pisiaków. WARA OD NASZEGO CZOŁGU.

  • Odpowiedz tom37 środa, 04 kwietnia 2018 07:45 Umieszczone przez: tom37

    Ten czołg ma tam zostać i tyle!

  • Odpowiedz sprawiedliwy środa, 04 kwietnia 2018 08:49 Umieszczone przez: sprawiedliwy

    Brawo burmistrz!
    Trzeba walczyć z głupota obecnej władzy.

  • Odpowiedz +++ środa, 04 kwietnia 2018 08:59 Umieszczone przez: +++

    @ sprawiedliwy

    Chwała bohaterom ...

    ... poległym w walce z niemieckim faszyzmem

    Tak głosi kupa męci tablica co jest niezgodne z prawdą bo ten faszyzm wyszedł ze stolicy apostolskiej która Rzym się nazywa

    zresztą naziści niemieccy nawiązywali do Rzymskich tradycji z czasów kiedy zaginęła starożytna bArka przymierza a krzyż stał się widzialnym znakiem (totalitaryzmu) cierpienia nie tylko Ludzi ale i Boga

  • Odpowiedz +++ środa, 04 kwietnia 2018 09:07 Umieszczone przez: +++

    skorumpowany proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Drozdowie wyjaśniłby wam to wam lepiej ale jego race rajcują ... takie światło i takie życie pełne symbóli

  • Odpowiedz ostatni będą pierwszymi cztam pierwsi będą ostatnimi czytam jak komu pasuje środa, 04 kwietnia 2018 09:52 Umieszczone przez: ostatni będą pierwszymi cztam pierwsi będą ostatnimi czytam jak komu pasuje

    @ sprawiedliwy

    Jezus ba nawet sam Bóg przez całą historie biblijną zmaga się nie z głupotą ludu ale z religią i z jej nauczycielami nie "z głupotą" LUDU gdyż ta jako pierwsza przyjmuje do siebie światłość świata a kapłani czytam duszpasterze w swojej religijnej zatwardziałości jako pierwsi stają się na tej drodze ostatni


    «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom.... a nawet prostakom że tak powiem w świątyni garbionym C U R V A(wł)Nauką ... Wiary NIECZYSTEJ

  • Odpowiedz +++ środa, 04 kwietnia 2018 09:54 Umieszczone przez: +++

    ks.Alek 'poprawcie mnie jak się mylę'

  • Odpowiedz Kurp z Kurpia środa, 04 kwietnia 2018 10:00 Umieszczone przez: Kurp z Kurpia

    To niewiarygodne że mamy takich baranów na górze - czołg im przeszkadza.

  • Odpowiedz Jezsu jak czołg jedzie po ... podziurawiony środa, 04 kwietnia 2018 11:08 Umieszczone przez: Jezsu jak czołg jedzie po ... podziurawiony

    @ Kurp z Kurpia

    oni za sprawą kainowego duszpasterstwa swojEgo pragną grubej kreski w duchu Świętej Pamięci "umartwionych na modlitwie" "oczyszczającej" pole oświatowe dar z nauki o tym jak kapłani przywłaszczają szkoły i wykorzystują debili


    wszak ten czołg to symbol ARMII CZERWONEJ która jest owocem kilku wieków feudalnej ewangelizacji narodów o której ŚWIĘTA OPOZYCJA WOBEC BOGA I LUDZI CHCIAŁA BY ZAPOMNIEĆ

  • Odpowiedz ( ͡º ͜ʖ͡º) środa, 04 kwietnia 2018 13:10 Umieszczone przez: ( ͡º ͜ʖ͡º)

    A Czerwonym Bór zostanie ? nie będzie czarnego boru ?