wigilia2018 dom lomza
piątek, 13 kwietnia 2018 07:36

Prawie 2 mln zł z RPO na pomoc w założeniu własnej firmy w subregionie łomżyńskim

Napisane przez  inf. prasowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Prawie 2 mln zł z RPO na pomoc w założeniu własnej firmy w subregionie łomżyńskim fot. Wrota Podlasia
Przedsiębiorczy subregion łomżyński - to tytuł projektu, który zrealizuje Powiat Łomżyński i Łomżyńskie Forum Samorządowe. Dzięki niemu mieszkańcy subregionu mogą starać się o wsparcie na założenie firmy. Dofinansowanie z RPO do tego przedsięwzięcia to niemal 2 mln zł.

brico lomza

Umowa została podpisana podczas czwartkowej konferencji prasowej.

– W ramach RPO dokładamy prawie 2 miliony złotych do przedsięwzięcia, realizowanego w subregionie łomżyńskim – mówił Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego. Powiedział również, że wsparcie z programu regionalnego kierowane jest do przedsiębiorców, którzy już dobrze radzą sobie na rynku, ale też do osób, które dopiero zakładają działalność. – Nie da się tego zrobić bez pomocy podmiotów, które mogą im doradzić jak prowadzić firmę – podkreślił wicemarszałek Maciej Żywno.

Z kolei Lech Szabłowski, wicestarosta łomżyński mówił o tym, jak ważny jest ten projekt dla mieszkańców subregionu łomżyńskiego. Efektem jego realizacji ma być 40 nowych działalności gospodarczych. Wicestarosta poinformował również, że projekt się rozpoczął, a chętni do wzięcia w nim udziału mogą się już zgłaszać.

A do kogo jest skierowane wsparcie na założenie własnego biznesu? Grupa docelowa wszystkich tego typu projektów jest ta sama: osoby bezrobotne, poszukujące pracy, nieaktywne zawodowo od 30 roku życia, które jednocześnie znajdują się w trudnej sytuacji na rynku pracy, czyli po 50. roku życia, kobiety, osoby z niepełnosprawnością, długotrwale bezrobotne i o niskich kwalifikacjach.

Uczestnicy projektów mogą liczyć na doradztwo i szkolenia w zakresie zakładania i prowadzenia firmy, a także na dotację inwestycyjną (ok. 23-24 tys. zł na osobę) i tzw. wsparcie pomostowe przez 12 miesięcy prowadzenia działalności (doradcze i finansowe – przez pierwsze pół roku do 1850 zł, przez kolejne pół opłacane będą składki ZUS).

– Poprzednie edycje projektów pokazują, że te firmy przetrwały – mówiła z kolei Agnieszka Muzyk, wiceprezydent Łomży i przedstawicielka Łomżyńskiego Forum Samorządowego.

Podpisana dziś umowa pomiędzy Zarządem Województwa i Powiatem Łomżyńskim jest już ostatnią umową z pośrednikiem oferującym pomoc w założeniu własnego biznesu. Samorząd wraz z partnerem – Łomżyńskim Forum Samorządowym – zrealizuje projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego skierowany do 45 mieszkańców powiatów: łomżyńskiego, kolneńskiego, wysokomazowieckiego, zambrowskiego, grajewskiego oraz Łomży i gmin Tykocin i Zawady.

Jego uczestnicy będą mogli skorzystać ze szkoleń grupowych, doradztwa w zakresie prowadzenia firmy oraz inwestycji związanych z wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań, a także z dotacji inwestycyjnej (minimum 10 proc. dotacji zostanie przeznaczonych dla osób, które założą firmy wpisujące się w inteligentne specjalizacje regionu) i wsparcia pomostowego, trwającego 12 miesięcy.

Konkurs, w którym został wybrany do dofinansowania projekt Powiatu Łomżyńskiego jest drugim i ostatnim w tej perspektywie. Łącznie w dwóch konkursach z działania 2.3 Wspieranie powstawania i rozwoju podmiotów gospodarczych zostało zawartych 19 umów z pośrednikami. Ich wartość to 35,1 mln zł. W wyniku realizacji projektów ma powstać 712 nowych firm, a przeszkolonych w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej zostanie 989 osób.

Gdzie już można szukać wsparcia (pośrednicy wybrani w drugiej edycji konkursu 2.3)?

Subregion łomżyński (miasto Łomża, powiaty: łomżyński, kolneński, wysokomazowiecki, zambrowski, grajewski, gminy Tykocin i Zawady)

Uczelnia Jańskiego z siedzibą w Łomży (projekt „Łomżyńscy pionierzy") janski.edu.pl, tel. 86 216 50 19, termin realizacji: 01.03.2018-29.02.2020
Wielkopolska Agencja Rozwoju Sp. z o.o. (projekt „Zakładam firmę – chcę mieć pracę!"), tel. 601 858 101, termin realizacji: 05.2018-31.01.2020
Powiat Łomżyński (projekt: „Przedsiębiorczy Subregion Łomżyński") powiatlomzynski.pl, tel. 86 215 69 00, termin realizacji: 01.04.2018-30.11.2019

Jeśli nie otrzymasz dotacji... Mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Dla osób bezrobotnych, poszukujących pracy i nieaktywnych zawodowo od 30. roku udzielane są pożyczki na: bieżącą działalność, pokrycie kosztów zakupu towarów, niezbędnych urządzeń lub maszyn, a także przystosowanie lokalu, usługi księgowe lub inne cele, które pomogą w uruchomieniu własnego biznesu.

Pośrednik: Fundacja Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach (biuro w Łomży), www.farr.pl, tel. 862 198 865

20 komentarzy

 • Odpowiedz real piątek, 13 kwietnia 2018 07:45 Umieszczone przez: real

  Według mnie środki na założenie własnej działalności gospodarczej to sposób znacznie lepszy niż ich rozdawanie biednym tylko z tego powodu, że są biedni. Chciałbym jednak dowiedzieć się jak wygląda ten temat po kilku latach, ilu nowych przedsiębiorców działa nadal, a ilu po wykorzystaniu środków i spełnieniu wymogów zwinęło interes.

 • Odpowiedz becker piątek, 13 kwietnia 2018 07:56 Umieszczone przez: becker

  3. LIBRA-PRINT to kolejna firma, która nabyła działkę inwestycyjną wchodzącą w skład Podstrefy Łomża Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Do końca 2019 roku powstanie tam zakład produkcyjny, w którym pracę znajdzie co najmniej 25 osób.
  Nowy nabywca działa w branży poligraficznej. W przeciągu dwóch lat na zakupionym terenie w rejonie ulic: Spokojnej i Pileckiego, wybuduje nowy zakład produkcyjny. Powstanie tam hala wraz z budynkiem socjalno-administracyjnym. Będzie to zakład nowoczesny, gdyż w planach jest zakup innowacyjnych linii technologicznych m.in. maszyny do druku w technologii offsetowej i cyfrowej, maszyny do wykańczania introligatorskiego czy urządzenia do produkcji toreb papierowych. Dotychczas w Podstrefie Łomża SSSE zainwestowały firmy PHU „Okleina”, PPHU „MAG”, GREENVIT Sp. z o.o. oraz PIANPOL TEX Sp. z o.o.
  Spółka PIANPOL TEX z Łomży działał w Strefie jako mały przedsiębiorca. Na działce nr 23166/6 o pow. 1,0426 ha zamierza prowadzić działalność związaną z produkcją i handlem materacami oraz meblami biurowymi i do siedzenia. Minimalne nakłady na inwestycję mają wynieść około 3,6 mln zł, a jej zakończenie planowane jest do 31 października 2018 roku. W nowym zakładzie zatrudnienie ma znaleźć co najmniej 12 osób.
  Spółka GREENVIT z Zambrowa również będzie działała w Strefie jako mały przedsiębiorca. Na działkach nr 23166/7 i nr 23166/5 o pow. 1,0426 ha każda zamierza prowadzić działalność związaną z produkcją ekstraktów roślinnych, wykorzystywanych w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i paszowym. Minimalne nakłady na inwestycję mają wynieść około 7,5 mln zł. Powstanie zakładu, w którym zatrudnienie znajdzie co najmniej 15 osób, planowane jest do połowy 2020 roku.

 • Odpowiedz tgvb piątek, 13 kwietnia 2018 08:06 Umieszczone przez: tgvb

  ale nieszczeeu usmiech tej pani na zdjęciu...brawo rękę sciska platfusowi i pslowi...

 • Odpowiedz za mlodymi piątek, 13 kwietnia 2018 08:09 Umieszczone przez: za mlodymi

  to nie wiceprezydent tylko zastępca prezydenta!!!kto tak pisze...wicwprezydenci byli przed 2002 ,kiedy byky zarządy i wybierani byli z rady.....ale nieszczery usmiech...nie udalo się kandydowac z pisu to w nd będzie spiewac wpadajcie o 18 30 w centrum katolickim bedzie dobry ubaw

 • Odpowiedz Patryczek piątek, 13 kwietnia 2018 08:18 Umieszczone przez: Patryczek

  Chrzanowski MAriusz to najgorszy prezydent jakeigo pamiętam a zyje w tym meiscie ponad 30 lat !

 • Odpowiedz beckyg piątek, 13 kwietnia 2018 08:30 Umieszczone przez: beckyg

  2. Szanowni Państwo te wszystkie oskarżenia wypisywane pod adresem Prezydenta Chrzanowskiego zaintrygowały mnie i postanowiłem sprawdzić samodzielnie czy te oskarżenia mają oparcie w faktach. W tym celu posłużyłem się danymi jednego z najbardziej prestiżowych czasopism o tematyce samorządowej i publikowanym na jego łamach rankingom samorządowym. Porównując dokonania Prezydenta Chrzanowskiego z dokonaniami poprzednich prezydentów należy stwierdzić, że Nasze Miasto w tym rankingach awansowało. I tak np.:
  Wydatki inwestycyjne (wśród miast na prawach powiatu)–
  Czerniawski (2010-2014) 22 miejsce,
  Chrzanowski (2014-2017) 16 miejsce
  Zdolność kredytowa Miasta wśród kilkudziesięciu miast na prawach powiatu w Polsce
  2015-2016 – 17 miejsce
  2012-2014 – 28
  2011-2013 – 28
  2010 – 2012 – 22
  2009-2011 – 17 miejsce
  To są tylko dwa, ale jakże ważne aspekty funkcjonowania samorządu. Przytoczone dane pokazują, że Chrzanowski podjął właściwe działania. W czasie jego rządów poprawiła się zdolność kredytowa Miasta przy jednoczesnym zwiększeniu wydatków inwestycyjnych.
  Przytoczone liczby w odróżnieniu od niektórych udzielających się na różnorakich forach hejterów nie kłamią. Mam nadzieję, że osoby krytykujące tutaj tak zaciekle obecnego Prezydenta też przedstawią twarde dane tj. liczby na potwierdzenie stawianych przez siebie tez. Chociaż wątpie czy dane potwierdzające ich tezy istnieją.

 • Odpowiedz Chrzanowski przegra wybory przez zastępców piątek, 13 kwietnia 2018 09:33 Umieszczone przez: Chrzanowski przegra wybory przez zastępców

  Nic złego nie wolno pisać ani mówić bo pani zastępca zaraz do sądu poleci obrażona bo przecież wszyscy muszą chwalić uśmiechać się i klaskać

 • Odpowiedz Misrak49 piątek, 13 kwietnia 2018 09:34 Umieszczone przez: Misrak49

  Chrzanowski najgorszym prezydentem racja !

 • Odpowiedz jose piątek, 13 kwietnia 2018 09:51 Umieszczone przez: jose

  Chrzanowski się sprawdził. Lepszej opcji dla Łomży dziś nie ma

 • Odpowiedz Nie zamazujcie rzeczywistości piątek, 13 kwietnia 2018 09:57 Umieszczone przez: Nie zamazujcie rzeczywistości

  Jeśli Chrzanowski się sprawdził to dlaczego nie umie odwołać wice?

 • Odpowiedz real piątek, 13 kwietnia 2018 11:09 Umieszczone przez: real

  Samo inwestowanie nie świadczy o niczym. Można inwestować w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy, a można inwestować w parki i inne tego typu miejsca. Teraz Łomża potrzebuje miejsc pracy, a tych nie przybywa. W tworzonych strefach inwestują nie nowe firmy, a takie, które dotąd już w mieście działają. Chcą tylko uniknąć płacenia podatków. Nie piejmy więc z zachwytu nad poczynaniami obecnego prezydenta, bo jego obietnice były inne niż teraz jego działania.

 • Odpowiedz mieszkaniec piątek, 13 kwietnia 2018 12:34 Umieszczone przez: mieszkaniec

  Upiększanie Łomży to nie jest rozwój miasta.Młodzi nie wyjeżdżają to dowód rozwoju miasta.W blokach mieszkają sami emeryci to upada miasto.

 • Odpowiedz meachel z ratusza piątek, 13 kwietnia 2018 12:52 Umieszczone przez: meachel z ratusza

  Ale z Muzykalną , która wbiła nóż w plecy chrzanowskiego - nóz jako symbol zdrady

 • Odpowiedz Wschodnia sciana piątek, 13 kwietnia 2018 16:53 Umieszczone przez: Wschodnia sciana

  BRAWA DLA CHRZANOWSKIEGO!!!!!!

 • Odpowiedz Rysiu piątek, 13 kwietnia 2018 17:08 Umieszczone przez: Rysiu

  Chrzanowski odwoła zastępcę to są informacje sprawdzone za kulisami na jej miejsce powoła wysoce ceniona profesor o czym się wszyscy niebawem dowiedzą. Pani zastepca pójdzie w tango z biskupem gdzie ten żeby mieć nadal wpływy będzie damę pchał w różne instytucje.Mysle że właśnie tak będzie.

 • Odpowiedz pan GOLONKA musi odejść piątek, 13 kwietnia 2018 19:26 Umieszczone przez: pan GOLONKA musi odejść

  CZY TERAZ JUŻ WSZYSTKIE BŁĘDY I NIEPOWODZENIA CHRZANOWSKIEGO BĘDZIE SIĘ ZWALAĆ NA JEGO ZASTĘPCÓW, DORADCÓW ect.?

 • Odpowiedz Rysiu sobota, 14 kwietnia 2018 09:28 Umieszczone przez: Rysiu

  Myślę że po pierwsze żadnych niepowodzeń Chrzanowski nie miał przez swoją kadencję a po drugie zastępcy są zawsze czyści bo to podwladni a wina obarcza się głównego kierownika. Więc nie rozumiem po co ta polemika. Wiadomo że najgorsze pomyje lądują na głównym i jedynym prezydencie Chrzanowskim któremu szczerze współczuję.

  Jedyne za co mogą być odpowiedzialni zastępcy to swoje zachowanie reszta biurokracji spoczywa na Chrzanowskim.

 • Odpowiedz Rysiu sobota, 14 kwietnia 2018 09:33 Umieszczone przez: Rysiu

  Nie róbcie z zastepcow męczenników.!!!!! Bo po lansie szczególnie jednego z nich widać że jak ryba w wodzie z uśmiechem klauna się czuje na salonach.

 • Odpowiedz mieszkaniec sobota, 14 kwietnia 2018 18:58 Umieszczone przez: mieszkaniec

  Spotkanie wielkanocne w szpitalu wiecie kto przemawiał a szef mało widoczny,nieładnie to wyglądało.

 • Odpowiedz rysiu niedziela, 15 kwietnia 2018 08:12 Umieszczone przez: rysiu

  Ta pani pcha sie wszędzie trzeba pomóc jej wypchnac sie z urzedu bo widac nie starcza jej przestrzeni ktora miala sie zajmowac. skoro potrzebuje wiecej powietrza to niech leci dalej i nie truje atmosfery urzedu.

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu