wigilia2018 dom lomza
niedziela, 15 kwietnia 2018 13:30

Inauguracja 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski w Gminie Nowogród [FOTO]

Napisane przez  mano
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Hymnem Polski oraz Hymnem Związku Sybiraków rozpoczęła się uroczysta inauguracja 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski w Gminie Nowogród. W piątek przed południem w hali sportowej Zespołu Szkół Samorządowych w Nowogrodzie zgromadzili się zaproszeni goście, mieszkańcy oraz uczniowie.

brico lomza

- Uroczystość Golgota Wschodu, to spotkanie z Sybirakami, które od dziesięciu lat odbywa się w naszym Zespole Szkół Samorządowym. Bardzo się cieszę, że właśnie ta uroczystość rozpoczyna obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski w Gminie Nowogród, mówił witając gości Grzegorz Palka, Burmistrz Nowogrodu. Sybiracy, którzy są tu z nami mają niesamowicie trudne wspomnienia i wiedzę na temat tych ciężkich lat, które przekazują co roku dzieciom i młodzieży - dodawał.

Wykład "Drogi do Niepodległości" wygłosił dr Łukasz Łapiński-Lubicz z Instytutu Pamięci Narodowej.

- Po stu dwudziestu trzech latach niewoli, po latach marzeń o wolnej Polsce, nikomu nie śniło się o tym, że Polska może powstać w swych granicach jako państwo niepodległe - mówił w czasie wykładu. 11 listopada 1918 roku Nowogród i okolice trafiły do niewielkiego państwa, które później rozpoczęły Polskę, ale np. Białystok w tym czasie nie był niepodległy. Cieszmy się niepodległością, kultywujmy te tradycje i pamiętajmy, że wcześniejsze pokolenia Polaków musiały o nią walczyć, bronią, krwią po to byśmy dzisiaj mogli w pełni z niej się cieszyć- dodał na zakończenie dr Łapiński-Lubicz.

W części artystycznej przygotowanej przez nauczycieli Zespołu Szkół Samorządowych Magdalenę i Piotra Wasik oraz Alicję Chojnowską wystąpiły dzieci i młodzież prezentując pieśni i wiersze patriotyczne, a także losy Sybiraków z Ziemi Łomżyńskiej.

- Jesteśmy pełni wzruszeń po dzisiejszej uroczystości, która rozpoczyna szereg imprez, konkursów, rajdów oraz poznawania historii bohaterów naszej Małej Ojczyzny w 100-lecie Odzyskania Niepodległości - podsumowała Bogumiła Rybicka, dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Nowogrodzie.

tekst: Gmina Nowogród

7 komentarzy

 • Odpowiedz Zimno na tej syberii niedziela, 15 kwietnia 2018 14:27 Umieszczone przez: Zimno na tej syberii

  A ci Sybiracy to z 1918 r., bo wówczas też podobno wywozili ?

 • Odpowiedz tropiciel obłudy i zakłamania niedziela, 15 kwietnia 2018 17:54 Umieszczone przez: tropiciel obłudy i zakłamania

  niektórzy przeszli POkrętną drogę, od aparatczyka PZPR, wysokiego oficera LWP..., do ozdoby pro-wolnościowej imprezy...

 • Odpowiedz J23 niedziela, 15 kwietnia 2018 20:23 Umieszczone przez: J23

  Niewiem jak się czuł G Palka na tej uroczystośći, ponieważ jako burmistrz Nowogrodu sądzi się z rodziną sybiraczki zamiast rozmawiać i dlaczego nie sądzi się z innymi będącymi w takiej samej sytuacji."Syberia w wolnej Polsce"

 • Odpowiedz NowogrodzkiObsewartor niedziela, 15 kwietnia 2018 21:16 Umieszczone przez: NowogrodzkiObsewartor

  PATRIOTYZM PEŁNA PARA
  SZKODA ZE POZIOM NAUCZANIA TEJ SZKOLY JEST DO BANI, NAJPERW TRZEBA TRZYMAĆ POZIOM SZKOŁY POTEM UCZYĆ DZIECI PATROTYZMU

 • Odpowiedz J23 poniedziałek, 16 kwietnia 2018 07:50 Umieszczone przez: J23

  Patriotyzm w Nowogrodzie to obrona sowieckiego czołgu "pomnika 30-lecia PRL" w miejscu gdzie ginęli Polscy żołnierze w1939r i oni pomnika nie mają.

 • Odpowiedz Ika poniedziałek, 16 kwietnia 2018 10:03 Umieszczone przez: Ika

  J23 Nie rozumiesz jak mógł nie dać tej działki w prezencie? Źle pojmujesz patriotyzm opierając go na czołgu.A więc rzeczowości do d... ta szkoła że Cię takich prostych rzeczy nie nauczyła. A dziadków miałś? Bo najbliżsi to Cię uczyli nienawiści do bliżniego. Prawda?

 • Odpowiedz 007 poniedziałek, 16 kwietnia 2018 16:38 Umieszczone przez: 007

  Pan Palka chyba sie boi rozmów z tą rodziną, bo same delegacje przed nim... OJ nie tak ślubuje burmistrz. Miał wyjść do ludzi, a nie od nich uciekać. WSTYD

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu