niepodlegla-sweirp wloskie-wieczory
poniedziałek, 07 maja 2018 13:58

Bogusław Wołoszański kręcił w Piątnicy „Tajną historię XX wieku” [FOTO]

Napisane przez  mano / Gmina Piątnica
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Bogusław Wołoszański kręcił w Piątnicy „Tajną historię XX wieku” [FOTO] fot. Gmina Piatnica
Na dwa dni forty w Piątnicy zamieniły się w plan zdjęciowy. To właśnie tu Bogusław Wołoszański ze swoją ekipą nagrywał jeden z odcinków serialu „Tajna historia XX wieku”. Według autora popularnych „Sensacji XX wieku” forty w Piątnicy to unikat nie tylko na skalę regionu, ale i całego kraju.

brico lomza

Zanim jednak na forty wkroczyli twórcy telewizyjni władze gminy posprzątały i odnowiły część fortyfikacji.

Od niedzielnego przedpołudnia na forcie nr 1 trwały intensywne dyskusje przy wybieraniu optymalnych miejsc do nagrywania kolejnych ujęć. Zarówno na zewnątrz fortyfikacji, jak również w ich wnętrzu. Wszystko po to, by w sposób maksymalny pokazać zarówno szczegóły konstrukcyjne fortów, jak i ich wykorzystanie w czasie działań wojennych.

- Chcemy twierdzą pokazać ze wszystkich stron, od strony architektury przez założenia obronne i piękną rolę, jaką odegrała w naszej historii w 1920 r. kiedy to zatrzymała bolszewików umożliwiając wygranie tej wojny – tłumaczy Wołoszański.

„Tajna historia XX wieku” to cykl programów poświęconych I Wojnie Światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

- To nie jest tak, że 11 listopada odzyskaliśmy niepodległość. Tę niepodległość trzeba było potem krwawo wywalczyć, mówię oczywiście o wojnie polsko-bolszewickiej, więc to będzie kontekst, w którym będę pokazywał twierdzę, która tak pięknie walczyła - podkreśla Bogusław Wołoszański.

Piątnickie forty będą bohaterem jednego z odcinków. Ale nadnarwiańskie umocnienia pojawią się także przy okazji innych zagadnień poruszanych w cyklu.

Realizację programu ułatwiły władze gminy. W piątek i sobotę na fortach trwały prace porządkowe. Wycinano i palono zarośla, wypompowywano z wnętrza wodę a przede wszystkim usuwano graffiti, które od lat szpecą umocnienia.

Władze gminy liczą, że nagrywany przez Bogusława Wołoszańskiego program to będzie doskonała promocja Piątnicy oraz przyciągnie do gminy kolejnych turystów chcących poznać znajdujące się na jej terenie fortyfikacje. Ale nie tylko.

- Myślę, że materiał z dzisiejszych nagrań posłuży do celów promocyjnych, ale także do celów projektowych - wyjaśnia Wójt Gminy Piątnica Krzysztof Ryszard Kozicki. - Będziemy mieli kolejny mocny argument by ubiegać się o dofinansowanie czy to ze środków ministerialnych, czy też regionalnego programu operacyjnego bądź unijnych z programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”, gdzie w jednym z działań są środki na takie zabytki - dodaje.

Bowiem od dłuższego czasu władze gminy szukają pomysłów na wykorzystanie fortów. Jednym z pomysłów jest utworzenie parku kulturowego. Kolejnym - ośrodka edukacyjnego poświęconego nietoperzom. Plany te zostały wpisane do programu rewitalizacji gminy, który został zatwierdzony przez Zarząd Województwa Podlaskiego.

Galeria zdjęć

26 komentarzy

  • Odpowiedz olaf poniedziałek, 07 maja 2018 14:38 Umieszczone przez: olaf

    Forty piątnickie to niesamowita wizytówka regionu i wielkie możliwość nigdy nie wykorzystane, zawsze szukano inwestorów, tylko nie wiem po co ?
    nie lepiej by gmina zainwestowała i zgarniała owoce tego wspaniałego historycznie miejsca ?
    może warto kogoś zatrudnić i tyle.

  • Odpowiedz Wieśm. poniedziałek, 07 maja 2018 14:40 Umieszczone przez: Wieśm.

    Świetna inicjatywa Pana Wójta! w końcu coś się dzieje!

  • Odpowiedz kibic poniedziałek, 07 maja 2018 15:44 Umieszczone przez: kibic

    hehe patrze szybka renowacja do TV :)

  • Odpowiedz kitoszi poniedziałek, 07 maja 2018 15:54 Umieszczone przez: kitoszi

    haha inicjatywa wojta nie mogę. Z cyklu jak widać pic na wodę fotomontaż. Szkoda ,że trawy jeszcze nie malowali na zielono.

  • Odpowiedz xd poniedziałek, 07 maja 2018 16:07 Umieszczone przez: xd

    i co oni mogą to tak sobie przemalować? xdd dla filmu

  • Odpowiedz stary tutejszy poniedziałek, 07 maja 2018 16:35 Umieszczone przez: stary tutejszy

    Dobrze wójt czyni. Coś około tematu rocznicowego. Bo większość poczynań w temacie niepodległościowym 1914 - 1918-1920-1921 to tylko bicie piany i nie na temat.

    Klepu, klepu klep w tytule o odzyskaniu niepodległości, a w treści o czym innym.

  • Odpowiedz Basia W poniedziałek, 07 maja 2018 17:59 Umieszczone przez: Basia W

    szkoda że poprzedni wójt Łada większość Fortów sprzedał za grosze, szkoda że Kozicki tak póżno został wójtem, ale może chodz trochę uratuje przed zniszczeniem i nieżle to promuje - brawo

  • Odpowiedz Ala W poniedziałek, 07 maja 2018 18:04 Umieszczone przez: Ala W

    To konkretna robota - promocyjna Piątnicy i Fortów - nie może być lebszej . Wołoszański obiecał wójtowi że wróci i nagra program i słowa dotrzymał. Forty w Piątnicy w TV OGÓLNOPOLSKIEJ.

  • Odpowiedz Basia poniedziałek, 07 maja 2018 18:08 Umieszczone przez: Basia

    Super- jak kilka miesięcy wcześniej czytałem na str. FB Piątnicy o Wołoszańskim - nie wieżyłem a tu proszę - SUPER
    KRZYCHU ZA WOŁOSZAŃSKIEGO MASZ U MNIE PLUSA

  • Odpowiedz +++ poniedziałek, 07 maja 2018 18:53 Umieszczone przez: +++

    to nie piątnickie forty ale carskie
    podobnie można by kontestować że ofiary Katynia że to ofiary powiedzmy 1000Letniej kultury łacińskiej

  • Odpowiedz +++ poniedziałek, 07 maja 2018 18:59 Umieszczone przez: +++

    @ kibic

    hehe przydałaby się 'czysta' szybka na oczy ... trzeźwym jak św... licznym krótkowidzom pasterzom niedowidzących przyczyn grzechów głównych będących powodem sensacji XX-stu wieków

    a już Prymas Polski o tym napomina : 'Jeżeli najbardziej niewinne i bezbronne dziecko nie może czuć się bezpiecznie w jakimś społeczeństwie, wówczas już nikt bezpiecznie czuć się w nim nie może!' - ks.Wyszyński Prymas Tysiąclecia Odkupienia ptfu ogŁupienia Słowian

  • Odpowiedz Basia poniedziałek, 07 maja 2018 21:02 Umieszczone przez: Basia

    Łada większość fortów sprzedał za psie pieniądze - i to jest duży kłopot/
    Gmina posiada tylko częśc fortu III
    ale na niej coś się dzieje - powodzenia

  • Odpowiedz Realista1 poniedziałek, 07 maja 2018 21:45 Umieszczone przez: Realista1

    Za psie pieniądze to znaczy za ile? Konkretnie interesuje mnie kwota a nie plotki bo ktoś gdzieś tam usłyszał...

  • Odpowiedz enej poniedziałek, 07 maja 2018 22:11 Umieszczone przez: enej

    internetowa piątnicka brygada Bóg Honor Ojczyzna działa malując wójtową dupcie przed wyborami na populistyczne kolory co by przykryć przeciętny obraz tej kadencji a przy okazji podkolorować tą szarzyznę plując na poprzedniego wójta.

  • Odpowiedz kitoszi poniedziałek, 07 maja 2018 22:22 Umieszczone przez: kitoszi

    Basia Basia faktycznie się dzieje Były agent "Rewo" z okresu PRL przyjechał i zaraz sraczka w gminie a forty malują . Po sławetnym kardynale honorowym obywatelu Piątnicy kolejne oczko w głowie wójta. Ciekawe jak pogodzić Bóg Honor Ojczyzna oraz ganianie po fortach za wilkami z tym faktem. No ale co się nie robi gdy kampania wyborcza tuż tuż.

  • Odpowiedz +++ poniedziałek, 07 maja 2018 22:46 Umieszczone przez: +++

    @ Realista1

    łatwo kupczyć cudzym wysiłkiem
    wszak gdyby nie car ruski nie byłoby Twierdzy Łomża której "Forty" w Piątnicy są infrastrukturą i gdyby nie 'obcy kapitał' "Piątnica" nie miałaby nawet tej "inwestycji" a w Piątnicy nadal byłby tylko Kościół ... Piątnicki



    i w Piątnicy nie byłoby nawet mleczarni a Lutosławscy bogacili by się na folwarku (bydlęcym) na którym lud pracowałby za psie pieniądze poganiaczy owczarni swoim pasterzom budując krainę mlekiem i miodem płynącą w interesie specjalnej kasty nadludzi taka RASA PANÓW z którą Bóg i Ludzkość ma wiecznie ten sam "Krzyż" ... Pański a naród nadzieję żyjąc jak te dziady pod kościołem z wiarą w to że wyższa inteligencja miłościwie im królująca działa w dobrej wierze


    ps

    Mr.Wołoszański jest fajny gość tylko zamiast zajmować się pikselami muralu historii mógłby przed śmiercią jeszcze nabrać do niej dystansu i spojrzeć z perspektywy na całokształt aby lepiej przygotować się na sąd ostateczny nie tylko o tym kto i dlaczego wywołał rewolucję kolejną wojnę a w niej nie tylko Katyń i inne czystki bez których średniowiecze trwałoby dłużej niż X wieków

  • Odpowiedz Basia W poniedziałek, 07 maja 2018 23:32 Umieszczone przez: Basia W

    super - a że anonimowe pieski ujadają , no cóż zazdrość
    Wołoszański robi materiał o fortach w Piątnicy i to jest ważne
    - gratulacje

  • Odpowiedz enej poniedziałek, 07 maja 2018 23:44 Umieszczone przez: enej

    oj Basia Basia ty na sucho widze w pupe włazisz i innym to starasz się polecić?

  • Odpowiedz Kościół zabija w imię ... Ojca i Syna Matki i Ducha świątego nieczystego jednak wtorek, 08 maja 2018 00:19 Umieszczone przez: Kościół zabija w imię ... Ojca i Syna Matki i Ducha świątego nieczystego jednak

    @ Basia W

    Papież JPII powinien wam nakręcić materiał ale się zmarło za wcześnie biedakowi nawet mowę odjęło a jeszcze chciał coś powiedzieć ...

    ... widocznie Bóg nie mógł już słuchać uczonego w piśmie p i e r d o Lenia który przez blisko 30 lat nie zdążył powiedzieć tego na co Jezus zaplanował 3 Dni

    no ale musi wrócić kultura Trzech Mędrców ze wschodu byście z NAWRÓCONĄ(mentalnością)DUCHOWOŚCIĄ mogli to lepiej zrozumieć w jak ślepy zaułek sprowadził cywilizację łacińską kult kultury Trzech Króli których nigdy nie było w Betlejem a żadnego papieża żaden "her etyk" za tą ściemę jeszcze nie eks komunikował bo co to by się działo jakby ciągłość sukcesji apostolskiej się ukróciła a funda ment kościelny skruszał


    Słyszymy nieraz, że to często wyzwala się ta niewłaściwa postawa, czy nadużycie, kiedy egocentryczny E P I S K O P A T uczy zaborczej miłości. On lgnie, ono szuka. I zagubi się sam i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga - np. abp Józef Michalik wciągnięty od I Komunii, jednego ze źródeł udręki ks.pedofilów szukając w rozwodach i złych relacjach między rodzicami dziecka... molestującego ks.dobrodzieja szafarza komunii w nie jednej parafii

    ps

    Wołoszański ze swoim sensacyjnym programem jest merytoryczny jak święty Paweł z Tarsu albo stworzenie świata w 48 godzin bo Bóg w "niedzielę" do pracy nie poszedł i roboty w terminie nie dokończył pewnie dlatego Jezus musiał zostać ...się po godzinach na krzyżu do końca świata i... do puki na nim będzie wisiał nie będzie paruzji a plan zbawienia nie zostanie wykonany jak Bóg Przykazał o czym św.inkwizycja zapomniała się wypaplać szastając Krzem Świętym jak Wołoszański materiałem historycznym

  • Odpowiedz Wesola wtorek, 08 maja 2018 04:43 Umieszczone przez: Wesola

    Po co oni maluja bunkry, przeciesz to ich naturalny wyglad! Niszcza wizerunek!

  • Odpowiedz Wesola wtorek, 08 maja 2018 04:43 Umieszczone przez: Wesola

    Po co oni maluja bunkry, przeciesz to ich naturalny wyglad! Niszcza wizerunek!

  • Odpowiedz Wesola wtorek, 08 maja 2018 04:44 Umieszczone przez: Wesola

    Po co oni maluja bunkry, przeciesz to ich naturalny wyglad! Niszcza wizerunek!

  • Odpowiedz Wesola wtorek, 08 maja 2018 04:45 Umieszczone przez: Wesola

    Po co oni maluja bunkry, przeciesz to ich naturalny wyglad! Niszcza wizerunek!

  • Odpowiedz Turysta wtorek, 08 maja 2018 07:59 Umieszczone przez: Turysta

    Potencjał niszczejący od lat.

  • Odpowiedz Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination wtorek, 08 maja 2018 13:08 Umieszczone przez: Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination

    @ Turysta

    to taki sam potencjał jak czołgi albo niewypały można z nich jeszcze zrobić salwę śmiechu wesołe miasteczko by dzieci miały dobry przykŁAD od wybuchu kreatywnych OW[O]CÓW wyższej inteligencji upadłej jak sam diabeł czytam od t/uczonych w piśmie kreatywnych inaczej tak samo mądrych jak t/uczeni w prawie... do łamania dekalogu w obronie własnych (nie tylko narodowych) interesów

  • Odpowiedz Kazik W wtorek, 08 maja 2018 15:34 Umieszczone przez: Kazik W

    debile forty wymazaliście grafitii i trza było to przymaskować
    psy hał chał hał