dom lomza
czwartek, 10 maja 2018 09:20

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego lasów

Napisane przez  mano
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Trzeci - najwyższy - stopień zagrożenia pożarami lasów na nadleśnictwach powiatu łomżyńskiego. Niebezpieczeństwo pojawienia się ognia jest spowodowane wysoką temperaturą powietrza oraz niską wilgotnością ściółki leśnej. Komendant Miejski Państwowej Straty Pożarnej w Łomży apeluje o ostrożność.

Komendant Miejski Państwowej Straty Pożarnej w Łomży ze względu na aktualnie obowiązujący najwyższy, trzeci stopnień zagrożenia pożarowego na terenie nadleśnictw naszego powiatu zwraca się z apelem do społeczeństwa o zachowanie szczególnej ostrożności podczas posługiwania się ogniem w czasie przebywania na obszarach leśnych i wokół nich.

W lesie i jego pobliżu należy zachować szczególną ostrożność. W samym lesie jak i w odległości do 100 metrów od jego granicy nie wolno rozpalać ognisk, rozpalać grilla, wyrzucać niedopałków papierosów. Kiedy przejeżdżamy przez obszar leśny poruszamy się tylko drogami do tego wyznaczonymi, przy których stoją odpowiednie znaki drogowe. Postój samochodów na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach wyznaczonych i odpowiednio oznakowanych.

W przypadku utrzymującego się katastrofalnego zagrożenia pożarami, występującego najczęściej w okresie wakacyjnym, wprowadzane są okresowe zakazy wstępu do lasu. Wystąpienie 5 dniowego okresu, w którym wilgotność ściółki mierzona o godz. 9.00 jest niższa od 10% nadleśniczy, dyrektor parku narodowego wprowadza zakaz wstępu do lasu. Podstawą do i wprowadzenia zakazu są określane codziennie prognozy zagrożenia pożarowego lasu. Informacja o zakazach podawana jest przy pomocy ogłoszeń umieszczanych w terenie zagrożonym, w lokalnych mediach, a także na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Na razie, na terenie nadleśnictw naszego powiatu nie wydano zakazów wstępu do lasu, ale należy bezwzględnie przestrzegać obowiązujących przepisów i bieżących ostrzeżeń.

Jeśli zauważysz pożar w lesie to:

  • zawiadom o zaistniałej sytuacji straż pożarną (telefon 998 lub 112),
  • oceń sytuację, jeżeli jest to zarzewie pożaru i zauważysz tlącą się pokrywę ściółkową, trawę, pojedyncze gałęzie na niewielkiej powierzchni (kilka m2), a także zboże lub Ściernisko podejmij próbę jego ugaszenia, w tym celu wykorzystaj np.: gałęzie, koc, części ubioru, wodę (jeżeli jest dostępna), lub spróbuj przy pomocy łopaty odkryć wierzchnią warstwę ziemi by uniemożliwić rozprzestrzenianie się ognia,
  • jeżeli jest to pożar niemożliwy do ugaszenia przy pomocy dostępnych ci środków sprawdź czy jesteś w bezpiecznym miejscu, jeśli nie - uciekaj! W przypadku rozprzestrzeniania się pożaru ewakuuj się w kierunku prostopadłym do kierunku wiatru. Jeśli znajdziesz się w strefie zadymienia pochyl się nisko (przy ziemi jest mniej dymu) oraz osłoń usta i nos chustką lub częściami odzieży,jeśli to możliwe udaj się na drogę dojazdową do lasu, oczekuj na jednostki straży pożarnej lub
  • służbę leśną i wskaż im miejsce powstania pożaru.

Alarmując straż pożarną po zgłoszeniu się dyżurnego spokojnie i wyraźnie podaj następujące informacje:

  • swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego dzwonisz;
  • co się pali, miejsce pożaru;
  • czy jest zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego;
  • po podaniu informacji nie odkładaj słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.

Pamiętaj! Z jednego drzewa można zrobić nawet milion zapałek, ale wystarczy tylko jedna zapałka, żeby zniszczyć miliony drzew!

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu