wigilia2018 dom lomza
czwartek, 14 czerwca 2018 18:00

Czeczeni zatrzymani przez antyterrorystów w Łomży ponownie w sądzie

Napisane przez  mj
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Na sądową wokandę wróciła sprawa zatrzymanych w 2015 r. w Łomży Czeczenów. Początkowo oskarżeni zostali o wspieranie tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Zarówno obrona pochodzących z Kaukazu, jak i oskarżyciel mają zastrzeżenia. Strony odwołują się od wyroku sądu okręgowego.

brico lomza

Przypomnijmy, że w maju 2015 r. w Łomży antyterroryści zatrzymali trzech Czeczenów, podejrzanych o działanie na rzecz Państwa Islamskiego. Mężczyźni oraz jeszcze jeden ich rodak zostali oskarżeni o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i gromadzenie środków na wsparcie terrorystycznej działalności.

W 2017 r. Sąd Okręgowy w Białymstoku uniewinnił jednego z czterech obywateli Czeczenii. Pozostałe osoby skazał na 25 miesięcy więzienia. Wyroki skazujące dotyczyły innych niż pierwotnie zarzutów. Zasądzona kara miała związek ze wspieraniem tzw. Emiratu Kaukaskiego, czyli organizacji uznawanej za terrorystyczną.

Po ogłoszeniu tego wyroku obrońca zatrzymanych w Łomży obywateli państwa czeczeńskiego zapowiedział apelację. Jednocześnie prokuratur również odwołał się od wyniku rozprawy. Dzisiaj sprawa ponownie trafiła do sądu, jednak wyrok w tej sprawie zapadnie 26 czerwca.

Obrońca na dzisiejszym procesie dążył do ponownego rozpoznania sprawy przez sąd okręgowy. Zabiegał również o uniewinnienie oskarżonych Czeczenów. Natomiast prokuratora dąży do uchylenia wyroku. Ponownego rozpoznania i orzeczenia surowszych kar dla trzech zatrzymanych oraz o włączenie do sprawy uniewinnionego, czwartego Czeczena.

1 komentarz

  • Odpowiedz gen. Kulikow czwartek, 14 czerwca 2018 20:02 Umieszczone przez: gen. Kulikow

    Gwoli formalności: nie ma czegoś takiego jak państwo czeczeńskie. Jest Federacja Rosyjska, w skład której (niestety) wchodzi Czeczenia. Szkoda, powinno być to niepodległe państwo, bez dotacji z Moskwy. Niechby brodaci pokazali jak potrafią stworzyć i zarządzać własnym państwem.

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu