labirynt dom lomza
wtorek, 10 lipca 2018 14:43

77. rocznica mordu w Jedwabnem – uroczyste obchody za nami [FOTO]

Napisane przez  mj
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
77. rocznica mordu w Jedwabnem – uroczyste obchody za nami [FOTO] fot. mylomza.pl
W 77. rocznicę pogromu Żydów w Jedwabnem pod pomnikiem upamiętniającym ofiary wydarzeń z lipca 1941 zebrano się dzisiaj, aby pomodlić się za zmarłych. Na uroczystości przybyli m.in. rabin Polski Michael Schudrich, ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, przedstawiciele kancelarii prezydenta RP, duchowni różnych wyznań, przedstawiciele białostockiego IPN. Dość nieoczekiwanie na uroczystość zawitali członkowie ONR-u oraz KOD-u.

brico lomza

- Po pierwsze trzeba pamiętać ludzi, trzeba pamiętać wszystko. U większości zamordowanych nie zostało rodzin, które mogą to robić, więc my musimy o tym pamiętać – mówi ambasador Izraela Anna Azari.

Podczas uroczystości nie było przedstawicieli Jedwabnego. Nie zabrakło jednak reprezentacji najważniejszych organów w Polsce, w tym głowy państwa.

- Reprezentuję tutaj pana prezydenta Andrzeja Dudę. Jestem tutaj, jak co roku, żeby w imieniu prezydenta RP w tym dniu, kiedy wspominamy zbrodnie, tragedię, która się wydarzyła oddać cześć. Upamiętnić tych, którzy ponieśli tutaj śmierć. To obowiązek ludzki, zginęli niewinni, ale to jest też obowiązek władz RP, bo zginęli tutaj obywatele RP – Polscy Żydzi z Jedwabnego. To jest miejsce szczególne i to jest szczególny moment, w którym należy się pochylić w modlitwie – mówi Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP.

- Jesteśmy tutaj, żeby się modlić. Modlitwa jest podstawowym warunkiem pojednania, przebaczenia, spotkania się ludzi w przestrzeni duchowej. Jeżeli taką przestrzeń zakłóca się, no to te intencje nie są do końca czytelne, klarowne i to jest bolesne. Tutaj stoimy na płaszczyźnie nauki Jana Pawła II, który na progu trzeciego millenium zaprosił kościół katolicki z całego świata, do tego, aby dokonał rachunku sumienia. Jednym z elementów tego rachunku sumienia był grzech antysemityzmu i to są słowa papieża. Tutaj nic nie zmienimy, to jest zaproszenie do głębokiej refleksji przez wszystkich biskupów świata, przez wszystkich papieży i w świetle tych słów stoimy tutaj tylko po to, żeby się modlić. Nic więcej – mówi Ojciec Wiesław Dawidowski w imieniu Komitetu Episkopatu Polski do Spraw dialogu z Judaizmem.

Podczas uroczystości pojawiły się także transparenty przyniesione przez członków ONR-u o treści: "O tej zbrodni Niemców - nie Polaków - pamiętamy i wznowienia ekshumacji żądamy!" oraz "Polski naród nie przeprasza za niemieckie zbrodnie". Z kolei członkowie KOD-u przynieśli transparent „Przepraszamy Braci Żydów za mordy i pogromy dokonane na nich przez Polaków”.

Instytut Pamięci Narodowej ustalił, że 10 lipca 1941 roku zebrano 300 osób na miejskim rynku, a następnie przeprowadzono je do stodoły, w której spalono. Badacze historii z IPN stwierdzili, że odpowiedzialność za zbrodnie jest po stronie polskiej, a dokładniej po stronie ówczesnych mieszkańców Jedwabnego, na których wpłynęli niemieccy żołnierze.

34 komentarzy

  • Odpowiedz Rysiu wtorek, 10 lipca 2018 15:11 Umieszczone przez: Rysiu

    Gorący temat. Nikt nigdy nie dowie się jaka motywację mieli ludzie którzy dokonali mordu. Czy byli zastraszeni czy byli szantażowani .
    To już nie nam oceniać.
    Można się pomodlić a nie uprawiać politykę nad grobami.

  • Odpowiedz Polak wtorek, 10 lipca 2018 15:23 Umieszczone przez: Polak

    Kto był na tej uroczystości? Oczywiście pan Piorunek z PO, ks. Lemański sympatyzujący z PO, telewizja TVN sympatyzująca z PO no i Polacy z ONRu, którzy jako jedyni tam są za ekshumacją zwłok. Wyszłoby, że ciał jest 3x mniej i Niemcy mają krew na rękach to wtedy wszyscy ci państwo z PO ze wstydu by się spalili i nie przepraszaliby wszystkich dookoła za Polaków.

  • Odpowiedz enej wtorek, 10 lipca 2018 15:33 Umieszczone przez: enej

    Rysiu prawda jet od dawna znana tylko dla nas polaków bardzo bolesna i niewygodna. Dla takich nacjonalistów faszyzujących z ONR absolutnie nie do przyjęcia bo oni podobnież jak pisiory usiłują historię pisać na nowo czyli zwyczajnie kłamać. Miejscowi znają prawdę i nawet pokażą ci które domy i kamienice w Jedwabnem pobudowano za skradzione żydowskie złoto. Oficjalnie nikt tego nie powie bo ludzie zwyczajnie się teraz w tych czasach boją dawać świadectwo prawdzie bo po prostu dużo ryzykują .

  • Odpowiedz enej wtorek, 10 lipca 2018 15:35 Umieszczone przez: enej

    kto chce poznać prawdę niech sam poza tym zgiełkiem uda się do Jedwabnego , popyta znajomych , rodzin . Odkryjecie prawdę i ogrom cierpienia zdany żydom.

  • Odpowiedz Łomżynianka wtorek, 10 lipca 2018 17:37 Umieszczone przez: Łomżynianka

    Ludzie opmiętajcie się. Dlaczego Żydzi nie chcą pozwolić na ekshumacje, która wyjaśniłaby cała prawdę o Jedwabnem. Żydom jest wygodnie żyć tragedia Jedwabnego i będą to robić nieustannie.
    Po wojnie w bolszewicko-żydowskim procesie kilku przekupionych pijaczków zeznało prawdę objawioną i tak ppwstała legenda Jedwabnego, którą Gross puścił obiegiem w świat.
    Prawda jest taka, że pogromu dokonali Niemcy.
    Nie neguję natomiast ewntualnego pladrowania przez mieszkańców Jedwabnego mieszkań po zamordowanych. Tego nie wiem, ale nie można tego wykluczyć.
    Poprzedni proboszcz złożył obszerne wyjasńienie do IPN na temat tej zbrodni, ale kto to widział?

  • Odpowiedz beka wtorek, 10 lipca 2018 18:29 Umieszczone przez: beka

    A Lech W. co to nic w tym kraju bez niego się nie wydarzyło dojechał? Czy 100 000 publiki mu zabrakło?
    Ha ha ha

  • Odpowiedz mieszkaniec wtorek, 10 lipca 2018 18:49 Umieszczone przez: mieszkaniec

    Przy kościele w Jedwabnem w latach 60-tych mieszkała żydówka ,która bardzo bała się ludzi i była b.wystraszona ,ona pewnie ukryła się bo przeżyła tragedię.Ludzie mówili,że księża byli negatywnie nastawieni do żydów...........

  • Odpowiedz wentyl wtorek, 10 lipca 2018 18:58 Umieszczone przez: wentyl

    @Rysiu mordu dokonali Niemcy
    Przestań głupoty opowiadać, że Polacy przez pół dnia mordowali Żydów, a niemiecka żandarmeria nic nie robiła, przecież mieli posterunek w Jedwabnem
    przeczytaj Wikipedię
    "W lipcu 1941, bezpośrednio po pogromie, w Jedwabnem utworzono getto dla ok. 100 ocalałych Żydów. Zostało ono zlikwidowane jesienią 1942, a ludność żydowską wywieziono do getta w Łomży."
    Getto też Polacy stworzyli, a Niemcy nic ?

  • Odpowiedz wiadomość z okolic Radziłowa wtorek, 10 lipca 2018 19:02 Umieszczone przez: wiadomość z okolic Radziłowa

    W Radziłowie po mszy w kościele dokonano mordu a żydzi handlowali w niedzielę na swoich straganach.Mówiono,że to była zemsta za to ,że żydzi wydawali Polaków do sąsiadów.

  • Odpowiedz enej wtorek, 10 lipca 2018 19:42 Umieszczone przez: enej

    panie Wentyl o poziomie pana wiedzy i znajomości tematu świadczy dobitnie przywoływanie przez pana jako żródła opieranie się na informacjach z wikipedii. Gratulacje . Jest takie powiedzenie "gdyby głupota miała skrzydła latałby pan jak gołębica".
    Przykład wentyla jest znamienny skąd i na czym opierają swe opnie niby znawcy patriotyczni tematu Nic dodać nic ująć

  • Odpowiedz enej wtorek, 10 lipca 2018 19:46 Umieszczone przez: enej

    łomżynianka za poprzedniego proboszcza funkcjonariusze wydz II SB rżnęli z nim w karciochy na plebani ,że ąż było miło więc proszę nie przedstawiaj go tutaj jako autorytetu.

  • Odpowiedz sprawiedliwy z Łomży wtorek, 10 lipca 2018 20:13 Umieszczone przez: sprawiedliwy z Łomży

    a tak poza tym Żeby nie PISowska sekta byś był już zalany Islamską Religią i byś bał się wyjść z domu i wtedy żaden Żyd ci nie przyjdzie z pomocą, sprzeda Cię za 30 srebrników i będą gwałcić Twoją żonę a dzieci będą w obozach islamskich uczyć się jaki to allach był dobry żeby ci później wsadzić kosę pod żebra. POZDRO.

  • Odpowiedz sprawiedliwy z Łomży wtorek, 10 lipca 2018 20:17 Umieszczone przez: sprawiedliwy z Łomży

    a od kiedy to ONR to Faszyzm. Jeśli żyd kocha swoją religię swój kraj głosi to i nie wstydzi się tego że jest żydem to jest OK. Ale jeśli Polak wyznaje że jest Chrześcijaninem Kocha Boga Kocha swój kraj i mówi to głośno to znaczy że jest faszystą i jest z ONR. Coś tu nie gra moi drodzy.

  • Odpowiedz sprawiedliwy z Łomży wtorek, 10 lipca 2018 20:35 Umieszczone przez: sprawiedliwy z Łomży

    Żydzi to naród wybrany i cały czas oczekują swojego zbawiciela chociaż Jednego już Ukrzyżowali nie chcę siać tutaj antysemityzmu niech se żyją i wierzą w kogo chcą ale dla mnie to ściemniacze i krętacze i WIELKA KASA ZA TYM IDZIE OCZYWIŚCIE a historią Jezusa i żydostwa się trochę interesowałem.

  • Odpowiedz sprawiedliwy z Łomży wtorek, 10 lipca 2018 20:38 Umieszczone przez: sprawiedliwy z Łomży

    A ten Derewońko to przejeżdża na rowerze po przejściu dla pieszych tam gdzie nie ma pasa dla rowerów. Mandat dla tego Pana. Zero przykładu dla mieszkańców miasta.

  • Odpowiedz papa szlom wtorek, 10 lipca 2018 22:48 Umieszczone przez: papa szlom

    jedne wielkie klamstwo !!

    dlaczego zydostwo to najwieksi rasisci na swiecie?

  • Odpowiedz antypolonizm u zydów wtorek, 10 lipca 2018 22:49 Umieszczone przez: antypolonizm u zydów

    Nie! dla antypolonizmu !!!

  • Odpowiedz papież też przepraszał środa, 11 lipca 2018 05:21 Umieszczone przez: papież też przepraszał

    antypolonizmem najwyższej parszywości jest zaprzeczać czynnym udziale katolików-Polaków w beztialskim mordzie sąsiadów Jezusowej narodowości

  • Odpowiedz .... środa, 11 lipca 2018 05:51 Umieszczone przez: ....

    @ Rysiu

    nacjonalizm plus czystki wyznaniowe budowane latami na grobach na relikwiarzach religijnie kultywowanego bohaterstwa i na emocjach tym modulowanych bo w środowisku czystym od obcych kulturowo PRZEWODNIEJ SILE NARODU plus SILE NIECZYSTEJ łatwiej zachować światopoglądowy paśnik - paśnik taka forma koryta "pasterzy" którym bliżej do Trzech Króli niż do oryginalnej wymowy (Ewangelii) Betlejemskiego żłobu (Jezusa) który dla nich dość wystarczającym korytem nigdy nie był

    ps


    Biskupi - Pasterze Łomżyńscy na tym nacjonalistycznym paliwie budowali przyszłość k l e r y kalnej dominacji w regionie "pogranicza" w ogniu (wiary) piekielnego przedmurza rzymskokatolickiej strefy wpływów

  • Odpowiedz .... środa, 11 lipca 2018 05:59 Umieszczone przez: ....

    @ papież też przepraszał

    papież też przepraszał za pedofilię a jeszcze 2017 r ks.pedofil z diecezji Łomżyńskiej kapelanem jego świątobliwości za panowania ks.Paetza został honorowym kanonikiem kapituły katedralnej został kapelanem jego świątobliwości

    miejmy to na uwadze że SIŁA NIECZYSTA miota naród miota narody od średniowiecza miota rodzinami (śladem pijanego) od prawego do lewego rynsztoka (śladem biblijnego węża) Historii Kościoła czyniącego piekło na ziemi tej Ziemi a mieli prowadzić do zbawienia

    ps

    "Jeżeli najbardziej niewinne i bezbronne dziecko nie może czuć się bezpiecznie w jakimś społeczeństwie, wówczas już nikt bezpiecznie czuć się w nim nie może!" - Ks.Wyszyński - ks.Prymas 1000Lecia ogłupienia ptfu odkupienia ptfu opętania Słowian

  • Odpowiedz ... środa, 11 lipca 2018 06:01 Umieszczone przez: ...

    To samo co na Wołyniu

  • Odpowiedz .... środa, 11 lipca 2018 06:23 Umieszczone przez: ....

    na "(B)Arce przymierza czytam na katedrze Mojżesza(na Dekalogu) zasiedli ks.obłudnicy
    tym wyznawcom Prawa Mojżeszowego (Dekalogu) nie przeszkadza przykazanie "nie zabijaj" troszczyć się o własną DOMiNację - HIERARCHIĘ WARTOŚCI(DANYCH) ćwiczoną od pierwszej do ostatniej komunii z Diabłem - Ojcem zakłamania np. Kościoła co sprzedał dusze diabłu by kapłanom jEgo Ekscelencjów żyło się wyGodniej i mówi o tyk Kościuszko T.

  • Odpowiedz jedwabnik środa, 11 lipca 2018 07:31 Umieszczone przez: jedwabnik

    eney twoją wersję opowiadała mi wielokrotnie babcia. W Jedwabnem są co najmniej dwie prawdy - jedna prawda przekazywana przez ludzi niezamieszanych w mord i druga prawda ludzi z rodzin, które uczestniczyły w mordzie. Jest jeszcze trzecia prawda głoszona przez ludzi przybyłych do Jedwabnego po tych wydarzeniach (były proboszcz, obecy burmistrz), którzy uwierzyli w drugą prawdę i za wszelką cenę próbowali i próbują obronić dobre imię Jedwabnego.
    Szkoda tylko, że naoczni światkowie odchodzą z tego świata i zabierają ze sobą wiedzę, którą bali się dzielić w tym jedwabieńskim społeczeństwie. Co najbardziej utkwiło mi w opowiadaniach babci - nie okrucieństwo biorących udział - lecz to, że po spaleniu wiatr wiał od strony stodoły w kierunku Jedwabnego i wszyscy w Jedwabnem jak nie wiedzieli co się wydzrzyło to poczuli i się dowiedzieli!!!

  • Odpowiedz jedwabnik środa, 11 lipca 2018 07:43 Umieszczone przez: jedwabnik

    Jak mówiła babcia był to lipiec, upalne dni, wiatr nawiewał swąd spalonych ciał na całe miasteczko,tak że lepiej było z domu nie wychodzić. Dopiero po kilku dniach zaczęto porządkować miejsce spalenia.

  • Odpowiedz zybi środa, 11 lipca 2018 08:09 Umieszczone przez: zybi

    ekshumacja natychmiast !!!!

  • Odpowiedz Rwanda środa, 11 lipca 2018 10:08 Umieszczone przez: Rwanda

    Miejscowi proboszczowie mogli zapobiec tragedii,ponieważ mieli duży wpływ na społeczność lokalną.Była to konkurencja dla kościoła.Wołyń.W Rwandzie za pontyfikatu JPII w masakrach ludności brali udział księża,zakonnice za przyzwoleniem biskupa z Polski,który tam był np.katolicy schronili się w kościele a proboszcz zamknął kościół i kościół został zmiażdżony a krew tryskała przez mury......Poczytajcie w internecie o Rwandzie.

  • Odpowiedz mieszkaniec środa, 11 lipca 2018 10:16 Umieszczone przez: mieszkaniec

    Abp.Hoser z Polski milczy o Rwandzie.Kościół współodpowiedzialny za ludobójstwa i zbrodnie.

  • Odpowiedz Wer środa, 11 lipca 2018 12:24 Umieszczone przez: Wer

    Oprócz Jedwabnego Polacy z inspiracji niemieckiej wymordowali swoich sąsiadów w Radziłowie i Wąsoszu. Pogromów o różnym nasileniu miały miejsce w 25 miejscowościach ówczesnego wój białostockiego. To są fakty a nie żaden antypolonizm. Niestety ale ratujących było około 1proc.natomiast skala zabójstw lub donosów, wydawania w ręce Niemców była ogromna. Odsyłam do najnowszej publikacji Dalej była noc prof. Grabowskiego

  • Odpowiedz mieszkaniec środa, 11 lipca 2018 12:57 Umieszczone przez: mieszkaniec

    25 miejscowości to b.dużo!Aktywni byli bardzo polscy katolicy,modląc się w kościele do Żyda a mordując jego rodaków.

  • Odpowiedz ropcio środa, 11 lipca 2018 13:57 Umieszczone przez: ropcio

    Żądamy ekshumacji???!!!! Przecież to nikt inny jak sam Lech Kaczyński przerwał prace na miejscu, będąc jeszcze min. sprawiedliwości. Do Kaczora z gębą.

  • Odpowiedz mieszkaniec środa, 11 lipca 2018 14:58 Umieszczone przez: mieszkaniec

    Czy w innych województwach Polski sąsiedzi mordowali Żydów?

  • Odpowiedz ... środa, 11 lipca 2018 20:28 Umieszczone przez: ...

    @ Rwanda

    miejscowi proboszczowie wykonawcy woli biskupiej a biskupem był narodowiec eNDek zwolennik czystości narodowej na swoim paśniku z czym się nie ukrywał był znany ze skrajnie prawicowych i nacjonalistycznych zachowań

    tu przypominam że Jezus jako prosty człowiek który istniejąc w postaci ludzkiej nie skorzystał ze sposobności aby na r ó w n i być z Bogiem nie tylko JEST "lewakiem" ale też NIE JEST nacjonalistą tak jak Barabasz który stanął z Jezusem w szranki przed Narodową Demokracją religijnie sterowanego narodu przez właśnie k l e r


    tu przypomnę że Jezus nazywa biskupów czytam kapłanów RZEŹNIKAMI i świadectwo o tym daje nie kto inny jak stygmatyk który będąc najbliżej Jezusa w tym C U R V A(wł)KOŚCIELE ks.Rzeźników nie został papieżem

    tu przypomnę że walczący bez skutecznie z ks.Pedofilami (również kościoła Łomżyńskiego) papież Franciszek będąc w postaci k l e r y k a ł a sam skorzystał ze sposobności aby siebie nazwać anty k l e r y kałem - schizofrenia Hierarchów czy gra pozorów Kościoła który (Diabła ma za Ojca bo Kościół w prawdzie nie wytrwał i prawda w nim wisi ... ukrzyżowana na wieki wieków amen ? por. J 8, - 44 do nadal

    ps

    Biskup Kostka Łukomski "katedrę uratował" przed pogromem a Żydów z jedwabnego nie potrafił wyprowadzić jak Mojżesz cóż warta jego pługa duszpasterska według PRAWA MOJŻESZOWEGO które zakrzywił jak wyborcy Barabasza

  • Odpowiedz ... środa, 11 lipca 2018 21:04 Umieszczone przez: ...

    @ Wer

    czy Ojciec Pio z inspiracji Niemieckiej pozostawia świadectwo o tym że Biskupi są RZEŹNIKAMI ?

    Holokaust znaczy Ofiara całopalna LUD Słowiański w parafialnej Polsce też wie co to znaczy ofiara nie tylko ofiary ks.pedofili w Łoży tak cudownej że niewidocznej jak Duch Święty ... na konklawe

  • Odpowiedz Rosalina poniedziałek, 12 listopada 2018 04:09 Umieszczone przez: Rosalina

    Bardzo ciekawa strona. Dodałem go do ulubionych zakładek na pewno tu wroce.