dom lomza
wtorek, 07 sierpnia 2018 07:01

Mniej malżeństw w kościele

Napisał  mj
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
fot. freeimages fot. freeimages
Jak donosi „Rzeczpospolita” liczba ślubów kościelnych zmniejszyła się o 11 proc. w ciągu ostatnich 12 lat. Wzrost rozwodów w Polsce spowodował, że „coraz więcej osób staje ślubnym kobiercu po raz drugi i kolejny.”

„RZ” podaje, że „W pierwszej połowie 2018 r. zawarto 71 tys. małżeństw. To o tysiąc więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Nie zmieniła się natomiast liczba rozwodów – od stycznia do czerwca, zarówno w tym jak i poprzednim roku, orzeczony ich 34 tys.”

Małżeństwa wyznaniowe stanowiły 62,3 proc. w 2017 r. Łącznie zawarto 193 tys. małżeństw.
Związki zawierane są nie tylko w Kościele katolickim („choć takie stanowią 99 proc. wszystkich ślubów wyznaniowych”), głównie w Kościele prawosławnym i protestanckim.

W raporcie opracowanym przez demografów Uniwersytetu Łódzkiego „Małżeństwa wyznaniowe” jest ukazane obniżenie się liczby małżeństw wyznaniowych „których ubyło o ponad 11 pkt proc. w porównaniu ze swym maksimum – podkreśla Piotr Szukalski, autor opracowania.”

– Różnica ta po części wynika z odmiennej częstości występowania małżeństw powtórnych. Jak wynika z danych GUS, w poprzednim roku stanowiły one 20,1 proc. wszystkich zawieranych małżeństw (23,8 proc. w miastach, 14,7 proc. na wsi) – zaznacza ekspert.

Raport wskazuje, że liczba małżeństw zmienia się w zależności od regionu. „Z raportu wynika, że najwięcej takich ślubów zawieranych jest na Podkarpaciu, gdzie decyduje się na nie 74,1 proc. nowożeńców. W dalszej kolejności jest Małopolska (71,6 proc.), a także w województwo lubelskie (71,3 proc.).”

Mniej niż połowę wszystkich ślubów stanowią śluby kościelnych w woj. zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim.

Ciekawostką jest fakt, że „Panny z kawalerami formalizujące związek w USC to mniej niż 25 proc. wszystkich takich związków.”

7 komentarzy

 • Odpowiedz Młody małżonek wtorek, 07 sierpnia 2018 11:33 Umieszczone przez: Młody małżonek

  Niech dalej klechy robią młodym pod górkę to wcale ich Nie będzie

 • Odpowiedz fikumiku wtorek, 07 sierpnia 2018 11:59 Umieszczone przez: fikumiku

  Jaką górkę, chcesz baranie mieć wszystko za darmo? - zapomnij!

 • Odpowiedz Kolega29 wtorek, 07 sierpnia 2018 14:03 Umieszczone przez: Kolega29

  Ja mam babkę,mam mieszkanie ,ale slubu nie biorę. Na co mi pozniej ciaganie po sadach i podział majatku.Sam dla siebie jestem panem.

 • Odpowiedz cycu wtorek, 07 sierpnia 2018 14:34 Umieszczone przez: cycu

  Po co komu ślub kościelny, jak nie dają rozwodów? Żeby potem całe życie w grzechu śmiertelnym żyć? Rozwody kościelne są tylko dla wybrańców, takich jak córka Kaczyńskiego (chyba ze dwa już miała). Plebs to ma chodzić do kościoła, bić się w pierś i rzucać na tacę!

 • Odpowiedz roj wtorek, 07 sierpnia 2018 15:47 Umieszczone przez: roj

  Moze po to ze slub koscielny bierzesz na cale zycie ,na dobre i na zle,a nie juz myslisz o rozwodzie.Pozatym przysiege skladasz nie dla kosciola.

 • Odpowiedz cycu wtorek, 07 sierpnia 2018 19:35 Umieszczone przez: cycu

  Tak, tak... Tylko, jak widać, niektórzy mają po trzy życia!

 • Odpowiedz mieszkaniec wtorek, 07 sierpnia 2018 19:42 Umieszczone przez: mieszkaniec

  Rozwód kościelny to piszą,że to niezły biznes dla kościoła bo kosztuje b.dużo i tylko dla bogatych jak np.M.Kaczyńska

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu