dom lomza
wtorek, 07 sierpnia 2018 07:13

Liczba cudzoziemców pracujących w Polsce rośnie

Napisał  mj
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Rośnie liczba cudzoziemców, którzy pracują lub prowadzą działalność gospodarczą w Polsce. Przez rok przybyło ich ponad 160 tys., co stanowi wzrost o 42 %. Legalne zatrudnienie sprawia, że opłacają składki, z których ZUS wypłaca bieżące świadczenia.

Dane statystyczne, aktualne na koniec czerwca 2018 r., wskazują, że do ubezpieczeń w ZUS zgłoszono już łącznie ponad 540 tys. obcokrajowców. Największą grupą cudzoziemców w Polsce wciąż są obywatele Ukrainy, jest ich ponad 403 tys. Następni, dużo mniej liczni, są Białorusini – prawie 30 tys.

Chociaż w całym kraju legalnie pracują przedstawiciele ponad 170 narodowości to wydaje się, że Polska stała się wyjątkowo atrakcyjna pod kątem zatrudnienia zwłaszcza dla obywateli państw zza naszej wschodniej granicy. Dla cudzoziemców ze wschodu podjęcie pracy w Polsce jest bardzo kuszące i nasz kraj z uwagi na bliskie sąsiedztwo i dość atrakcyjne zarobki cieszy się dużym uznaniem.

Cudzoziemcy ubezpieczeni w Polsce wg obywatelstwa: ukraińskie – 403239, białoruskie – 29 591, wietnamskie – 8 170.

Cudzoziemcy ubezpieczeni na terenie białostockiego oddziału ZUS wg obywatelstwa: ukraińskie – 4 497, białoruskie – 3 881, rosyjskie - 212.

Na terenie województwa podlaskiego liczba cudzoziemców od czerwca 2017 roku wzrosła o 74%. Jest ich prawie 10 tys. – to aż o ponad 4 tys. więcej niż rok temu. Niewielka różnica występuje między ubezpieczonymi legitymującymi się ukraińskim i białoruskim paszportem. Minimalną przewagę stanowią obywatele Ukrainy, ponieważ w stosunku do poprzedniego roku przybył 1 959 osób.

W tym samym czasie nasz region zyskał 1930 legalnie zatrudnionych Białorusinów. Większość obcokrajowców w naszym województwie nadal stanowią Ukraińcy, ale są wśród nich m.in. także Banglijczycy, Afgańczycy, Nepalczycy. W białostockim oddziale ZUS zgłoszono do ubezpieczeń przedstawicieli 86 narodowości.

Liczba cudzoziemców pracujących w naszym kraju rośnie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że obcokrajowiec, który pracuje w naszym państwie, właśnie w Polsce podlega ubezpieczeniom społecznym (wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika).

Oznacza to, że składki tych osób, tak samo jak składki obywateli Polski, zasilają Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a to z niego wypłacane są bieżące świadczenia dla wszystkich osób zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS.

4 komentarzy

 • Odpowiedz alfa30 wtorek, 07 sierpnia 2018 08:29 Umieszczone przez: alfa30

  To że cudzoziemcy opłacają składki to żaden powód do zadowolenia. Obcokrajowiec zarobi a Polak będzie klepal biedę.

 • Odpowiedz język wtorek, 07 sierpnia 2018 10:57 Umieszczone przez: język

  Niech pracują.. ale nauczą się podstaw języka? W tesco i biedronce spotykam ciągle panie, które zagadnięte o towar mówią, że nie rozumieją.

 • Odpowiedz gość1 wtorek, 07 sierpnia 2018 11:47 Umieszczone przez: gość1

  Redakcja cieszy się że obcy płacą składki do ZUS. Tylko że kieyś oni upomną się o emerytury od Polski. Jeśli więc coś piszemy to nie półprawdę proszę.

 • Odpowiedz rex wtorek, 07 sierpnia 2018 17:20 Umieszczone przez: rex

  pracuje i odprowadza skladki to ma emeryture, a my w Stanach czy krajach UE tez placimy skladki na emeryture, nie czekamy na 500+ a na stare lata zasilek z MOPSU i prowiant z Caritasu

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu