dom lomza
czwartek, 09 sierpnia 2018 06:00

Nie zapomnij skorzystać z ulg tworząc nową firmę

Napisał  mj
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Gdy już urodzi się w nas pomysł na własny biznes, często wysokość opłat związanych z jego prowadzeniem skutecznie nas odstrasza. Jeśli rozpoczynamy działalność gospodarczą na własny rachunek przez 6 miesięcy koszty związane z prowadzeniem własnej firmy mogą być mniejsze.

Jednak na starcie nie musimy płacić składek na ubezpieczenie społeczne. Możemy zrezygnować z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne w ZUS, a przez kolejne 2 lata możemy opłacać je w niższej wysokości. Ale pamiętajmy również o tym, że ta decyzja pociąga za sobą pewne konsekwencje. To mniejsze świadczenie emerytalne w przyszłości. Dlatego masz wybór musi być przemyślany.

Mniejsze opłaty gdy przystępujemy do otwarcia własnej inicjatywy to zasługa ulgi na start, jednego z przywilejów Konstytucji biznesu. Jest to pomocy dedykowanej startującym z biznesem przedsiębiorcom.

- Każdy kto pierwszy raz w życiu rejestruje działalność gospodarczą, przez 6 miesięcy kalendarzowych może nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne. Z tej ulgi mogą też korzystać wszyscy, którzy w przeszłości mieli już własny biznes, ale od czasu zakończenia działalności albo zawieszenia minęło co najmniej pięć lat. Warunkiem jest również nie wykonywanie dla byłego pracodawcy tego, co robiliśmy dla niego jako pracownik w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym - wyjaśnia Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Jeśli nasza działalność nie będzie wykonywana jednoosobowo to w okresie obowiązywania tego przywileju ubezpieczeniami społecznymi będą objęte osoby z nami współpracujące oraz zatrudnieni przez nas pracownicy czy zleceniobiorcy. Zwolnienie z ubezpieczeń społecznych dotyczy tylko tej osoby, która jest płatnikiem. Pamiętajmy jednak, że w okresie, w którym korzystamy z „ulgi na start” ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe, a także będzie można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny.

Kolejne udogodnienie po upływie 6 miesięcy nie płacenia składek na ubezpieczenie społeczne to mały ZUS. Przez 24 miesiące kalendarzowe możemy opłacał składki od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia - obecnie to 520,10 zł dla opłacających dobrowolnie składkę na ubezpieczenie chorobowe. W przypadku pytań i wątpliwości zawsze możemy skorzystać z pomocy doradcy w ZUS.

3 komentarzy

  • Odpowiedz bbbb czwartek, 09 sierpnia 2018 08:29 Umieszczone przez: bbbb

    "Nie zapomnij". To może lepiej obniżyć podatki i obywatel nie musi pamiętać o papierologii, tylko zajmie się pracą i biznesem? Dodatkowo podatki nie pójdą na urzędników, którzy staną się zbędni. Takie proste, ale większość i tak już przyjęła obecny stan rzeczy za coś normalnego.

  • Odpowiedz darekk czwartek, 09 sierpnia 2018 09:07 Umieszczone przez: darekk

    To prawda @cezary zborowski, też jestem zwolennikiem nowych programów prezydenta. Takie pomoce tylko dla Łomżyniaków pozwolą na szybki rozwój miasta. On ma mój głos, bo jest młody i dobrze myśli.

  • Odpowiedz Kasa czwartek, 09 sierpnia 2018 13:26 Umieszczone przez: Kasa

    Aktualnie absolwenci szkół średnich wyjeżdżają i nie wracają do Łomży.....Efektów polityki prorodzinnej nie będzie w przyszłości ........

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu