wloskie-wieczory dom lomza
czwartek, 09 sierpnia 2018 08:14

Wskrzeszą tor żeglugowy na Pisie i Narwi

Napisane przez  mano
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Wskrzeszą tor żeglugowy na Pisie i Narwi fot. PGW Wody Polskie
Polskie Gospodarstwo Wodne Wody Polskie ma ambitny plan. Państwowa jednostka za 425 mln złotych chce udrożnić drogę wodną między Warszawą z Wielkimi Jeziorami na Mazurach. Tym samym Narew czeka regulacja koryta rzeki a Pisę roboty pogłębiarskie i budowa co najmniej dwóch podpiętrzeń. Czasu zostało mało, bo minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk chce, by już w przyszłym roku tor żeglugowy był wskrzeszony.

brico lomza

- Pracujemy w tej chwili w porcie w Ostrołęce i pogłębiamy go. W dalszej kolejności będziemy pracowali na Narwi, umacniając brzegi, pogłębiając koryto rzeki – mówił w piątek 3 sierpnia minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Marek Gróbarczyk.

Prezes PGW Wody Polskie stwierdził, że rzeka Pisa będzie kolejnym etapem modernizacji szlaku z Warszawy na jeziora mazurskie. Dodał, że w tamtym rejonie oprócz prac regulacyjnych, pogłębiarskich, konieczna będzie budowa co najmniej dwóch podpiętrzeń, między innymi w Piszu.

– Wreszcie są podejmowane działania, które pozwolą na to, aby w sposób poważny myśleć o Wiśle, bo tak powinno być zawsze. Mamy tutaj wiele lat zaniedbań i musimy to zmienić. Duże miasta, duże gospodarki, metropolie przez środek których przebiegają rzeki, jeziora, potrafią wykorzystać to jako swój atut. Warszawa przez wiele lat to zaniedbała i musimy wrócić znów do czasów, kiedy Wisła stanowiła ważny punkt komunikacyjny dla mieszkańców Warszawy – mówił obecny podczas briefingu Patryk Jaki. Dodał, że umożliwienie żeglugi na Wiśle przez Kanał Żerański, Narew i Pisę na Wielkie Jeziora Mazurskie to jedno z najważniejszych wyzwań dla stolicy, a jego realizacja sprawi, że Wisła powróci do bardzo istotnej roli z punktu widzenia gospodarczego, rekreacyjnego i turystycznego.

W ramach robót utrzymaniowych zostaną przywrócone do należytego stanu technicznego budowle regulacyjne o ostrogi w granicach miasta Warszawy. Roboty budowlane zaplanowano na 2019 r. Ich koszt to 600 tys. zł. Pozwoli to na lepszą żeglowność nurtem rzeki. Rozwiązaniem dla sytuacji hydrologicznej miasta Warszawy jest budowa stopnia wodnego na północ od Warszawy.

Na rzece Narew nastąpi regulacja koryta rzeki, polegająca przede wszystkim na zabezpieczeniu przeciwerozyjnym brzegów w celu skoncentrowania koryta rzeki, aby zachować głębokości tranzytowe w okresach niskich stanów wód. Koszt przedsięwzięcia wyniesie ok. 200 mln złotych.

Natomiast zakres prac na Pisie powinien objąć zarówno roboty pogłębiarskie, jak i regulację trasy rzeki. Najgorsze warunki panują od ujścia do m. Jeże. Konieczne są więc dwa mniejsze spiętrzenia, w tym w mieście Pisz. Koszt realizacji przedsięwzięcia to ok. 225 mln zł.

Według prezesa PGW Wody Polskie wszystkie te działania spowodują, że wróci na Wisłę komunikacja, umożliwiająca m.in. przepłynięcie ze stolicy na Wielkie Jeziora Mazurskie.

17 komentarzy

  • Odpowiedz wesoły czwartek, 09 sierpnia 2018 08:26 Umieszczone przez: wesoły

    Bardzo dobrze :)

  • Odpowiedz xyz czwartek, 09 sierpnia 2018 08:28 Umieszczone przez: xyz

    BRAWO! ale, żeby nie było ok. 10 za późno :)

  • Odpowiedz SNIADECKIEGO_BOJS czwartek, 09 sierpnia 2018 08:37 Umieszczone przez: SNIADECKIEGO_BOJS

    BRAWO MAGISTER MARIUSZ CHRZANOWSKI! MIESZKANCY ULICY SNIADECKIEGO DZIEKUJA NAJJASNIEJSZEMU PANU ZA WSKRZESZENIE TORU ZEGLUGOWEGO NA PISIE I NARWI!!!!

  • Odpowiedz alf2000 czwartek, 09 sierpnia 2018 08:52 Umieszczone przez: alf2000

    Wywalanie pieniędzy w błoto bo Pisa ma duży nurt i szybko zasypie pogłębianie.

  • Odpowiedz darekk czwartek, 09 sierpnia 2018 08:57 Umieszczone przez: darekk

    MIESZKAŃCY ULICY NIEMCEWICZA
    DZIĘKUJĄ ZA NIEWYKONANIE REMONTU

  • Odpowiedz speech czwartek, 09 sierpnia 2018 09:03 Umieszczone przez: speech

    Muzyk chociażby przegrała w głosowaniu na fb z kandydatem PO. Nawet z nim nie potrafi wygrać, więc z czym do ludzi

  • Odpowiedz Jarosłaaw czwartek, 09 sierpnia 2018 09:31 Umieszczone przez: Jarosłaaw

    Chrzanowski pokaż wszystkim i wygraj te wybory. Nie chce, żeby Łomżą rządzili peowcy i pewna kobieta z polecenia biskupa

  • Odpowiedz kiss the moon czwartek, 09 sierpnia 2018 09:46 Umieszczone przez: kiss the moon

    Pisa to miła płytka rzeka w sam raz na spływy,czy letni wypoczynek,po co ją pogłębiać i niszczyć,tam głębiny są nie potrzebne.Jachty na mazury i tak się transportuje na przyczepach.

  • Odpowiedz szuwarek czwartek, 09 sierpnia 2018 09:48 Umieszczone przez: szuwarek

    Ok. A co dalej z Narwią w stronę Augustowa i Niemna. Wprawdzie Niemen to na razie tylko turystyka z ograniczeniami granicznymi, ale może warto.

    Co Pan na to Pośle Koałakowski?

  • Odpowiedz kupaśmiechu czwartek, 09 sierpnia 2018 12:07 Umieszczone przez: kupaśmiechu

    a nasz super port ?????
    Narew - Pisa, a gdzie Łomża ????
    odcinek Nowogród Łomża tylko dla kajaków ???

  • Odpowiedz 10 metrów mułu czwartek, 09 sierpnia 2018 13:49 Umieszczone przez: 10 metrów mułu

    Port Łomża jest portem tylko z nazwy :D

  • Odpowiedz Idźcie i Głoście czwartek, 09 sierpnia 2018 14:01 Umieszczone przez: Idźcie i Głoście

    te "roboty" "wodne" to będą z opłaty za wodę i za fanaberie nielicznych zapłacą jak zwykle wszyscy wierni wychowani "w dobrej wierze" PASTERZY DOBRYCH INACZEJ w duchu Pawłowej Duchowości kierujących się KONSTYTUCJĄ DOBREGO PASTERZA JPII-ego

  • Odpowiedz Ika czwartek, 09 sierpnia 2018 19:20 Umieszczone przez: Ika

    Kupa śmiechu,buduj port w Nowogrodzie.Inwestorem może być każdy. Powodzenia.

  • Odpowiedz ... czwartek, 09 sierpnia 2018 21:32 Umieszczone przez: ...

    @ Ika

    port to połowa sukcesu PPP dla powodzenia akcji potrzebuje jeszcze Inwestora z bArką przymierza publiczno prywatnego do którego nie przyczepi się jakiś cień ... podejrzeń

    np z CBA

  • Odpowiedz uomrzan piątek, 10 sierpnia 2018 07:29 Umieszczone przez: uomrzan

    Pisa to piękna rzeka.


    Mam nadzieję, że ekolodzy nie pozwolą.
    Głupota i marnowanie pieniędzy.
    Lepiej dociągnąć do portu w Łomży.

  • Odpowiedz Bogusław czwartek, 16 sierpnia 2018 09:35 Umieszczone przez: Bogusław

    Pogłębianie Narwi i Pisy przyniesie same korzyści , proszę pojechać do Holandii i Belgi i do innych państw. Czy zawsze musimy zostawać z tyłu?

  • Odpowiedz Joasia niedziela, 02 września 2018 20:08 Umieszczone przez: Joasia

    Czy my zawsze musimy lecieć za Zachodem? Pod wieloma względami bardzo dobrze że jesteśmy w tyle....zetez Polacy nie maja swojego stylu i porównują się z tym Zachodem ciągle. Zachód to Zachód a tu jest Polska....czymś się w końcu musimy ch cholery różnić. ...niedlugo zaczną grabic sciolke w lesie....