piątek, 14 września 2018 13:28

Uwaga! Od jutra szczepionki w lasach

Napisał  mj
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Akcja przeciwko zwalczaniu wścieklizny potrwa od 15 do 19 września. Fot. Pixabay Akcja przeciwko zwalczaniu wścieklizny potrwa od 15 do 19 września. Fot. Pixabay
W województwie podlaskim od jutra, 15 września zaczyna się jesienna akcja wykładania w lasach przynęty ze szczepionką do zwalczania wścieklizny u lisów w wolno żyjących. Cała akcja będzie przeprowadzona do 19 września. Przynęta będzie zrzucana z samolotów.

brico lomza

Lisy zostaną zwabione zapachem przynęty, która wygląda jak mały brunatny krążek. Woń wabiąca małe leśne drapieżniki to zapach zepsutej ryby. Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje, aby nie dotykać przynęty, gdyż lisy, które wyczują na nich zapach człowieka, nie zjedzą przynęty
.
Szczepionka nie jest szkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących, jednak po wyłożeniu przynęt przez okres 14 dni należy ograniczyć przemieszczanie się zwierząt domowych na terenach objętych akcją zwalczania wścieklizny.

Jeśli szczepionka znajdująca się wewnątrz przynęty dostałaby się na błony śluzowe lub uszkodzony naskórek człowieka dla zachowania ostrożności należy takie miejsce dokładnie przemyć wodą z mydłem i zgłosić się do lekarza med.

Zrzutem objęte zostaną kompleksy leśne, pola, łąki, itp. z pominięciem obszarów zabudowanych, rzek i zbiorników wodnych.

W górę