wigilia2018 dom lomza
piątek, 12 października 2018 14:27

Od dzisiaj nowe symbole na stacjach paliw

Napisał  mylomza
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne
Czy to koniec oznaczeń ON, Pb95 i Pb98? Całe szczęście nie, chociaż od dzisiaj uzupełnią je zupełnie nowe symbole. Zmiany to wymóg prawa unijnego, do którego od dzisiaj dostosować muszą się wszystkie stacje paliw w Unii Europejskiej i w kilku krajach Europy.

brico lomza

Nowe etykiety to wymóg unijnej dyrektywy DAFI, wprowadzającej obowiązek znakowania nie tylko dystrybutorów ale także pojazdów pod kątem przeznaczonych do nich paliw. Nowe oznaczenia dla benzyny, oleju napędowego, wodoru, sprężonego i skroplonego gazu ziemnego oraz gazu płynnego pojawią się na wszystkich ogólnodostępnych stacjach Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii, Serbii i Turcji.

W przypadku benzyny, będą to przedstawione w kółku symbole E5, E10 i E85.

Cyfra bądź liczba po literze "E" oznacza maksymalną zawartość biokomponentów w paliwie w procentach. Popularna benzyna bezołowiowa 95 i 98 oznaczona będzie symbolem E5.  Benzyna E85 to paliwo oparte na biokomponentach do pojazdów z silnikiem flexifuel, będących w Polsce rzadkością.

W przypadku aut z silnikiem Diesla pojawią się oznaczenia B7, B10 oraz XTL.

Symbole paliw przeznaczonych do silników Diesla umieszczane będą w kwadracie. Cyfra lub liczba po literze "B" również oznacza procentową zawartość biokomponentów. Powszechnie stosowanym w krajach UE paliwem jest to oznaczone symbolem B7. B10 to paliwo o zawartości do 10 procent biokomponentów, które stosować można w wybranych silnikach.  XTL to syntetyczny olej napędowy, nie ma go natomiast jeszcze w Polsce.

Emblematy paliw gazowych to symbole rombu, z oznaczeniem H2, CNG, LPG i LNG.  H2 to wodór, CNG - sprężony gaz ziemny, LPG - gaz płynny, LNG - skroplony gaz ziemny.

Etykiety te, będą teraz obecnie także na nowych samochodach, które zostaną po raz pierwszy wprowadzone na rynek bądź zarejestrowane po 12 października bieżącego roku. Pojawią się w pobliżu klapek lub korka wlewu paliwa.

5 komentarzy

 • Odpowiedz gorgofon piątek, 12 października 2018 15:16 Umieszczone przez: gorgofon

  Unijna głupota w czystej postaci

 • Odpowiedz Zergay piątek, 12 października 2018 15:40 Umieszczone przez: Zergay

  Kiedyś była zielona, czerwona, żółta i ropa. Pewnie niedługo potrzebny będzie zdany egzamin państwowy z tych bzdur, żeby zatankować paliwo na stacji.

 • Odpowiedz Kropek piątek, 12 października 2018 15:44 Umieszczone przez: Kropek

  Poczekajcie za kilka lat będą obowiązkowe również znaki arabskie żeby rodowici przedstawiciele UE mogli zatankować bez obaw w naszym kraju również ...

 • Odpowiedz Loko piątek, 12 października 2018 16:01 Umieszczone przez: Loko

  Te unijne wymysly coraz smieszniejsze.. dziadki rzadza to tak jest

 • Odpowiedz dziadek sobota, 13 października 2018 06:21 Umieszczone przez: dziadek

  @Zergaj, jeszcze wcześniej była tylko benzyna żółta i niebieska (o mniejszej liczbie oktanowej). Jak ktoś miał auto na "niebieską" to był gość, bo ona była trochę tańsza.

Skomentuj

Portal www.mylomza.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra zgłoś nadużycie: mylomza@mylomza.pl

Strona główna | ŁomżaInformator łomżyński Ogłoszenia  |  Forum  |  Reklama
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu